Zdrowie: wczesne objawy Alzheimera

Słabsza orientacja w przestrzeni może być jednym z najwcześniejszych objawów choroby Alzheimera.

Naukowcy odkryli, że można przewidzieć rozwój choroby Alzheimera na podstawie tego, jak rozpoznajemy kierunki i własne miejsce w przestrzeni. Umiejętności nawigacyjne danej osoby mogą słabnąć przed pojawieniem się innych objawów choroby Alzheimera.

Jak dokonano tego odkrycia? Naukowcy wykorzystali wirtualny labirynt, aby ocenić czy określone problemy z wyznaczaniem drogi i tworzeniem w głowie mapy tras, które wymagają aktywności jądra ogoniastego i hipokampa, pozwolą oszacować ryzyko Alzheimera.

Uczestnicy badania mieli za zadanie zarówno nauczyć się pewnych utartych tras, jak i zbudować mentalną mapę labiryntu.

Osoby z mózgowo-rdzeniowymi markerami przedklinicznej choroby Alzheimera doświadczały poważnych trudności w tworzeniu mapy poznawczej otoczenia i w procesie nawigacji związanym z funkcjami hipokampa. Jednocześnie osoby te nie doświadczały kłopotów z uczeniem trasy związanym z funkcją jądra ogoniastego.

Jak sądzą autorzy, takie efekty może dawać nagromadzenie złogów amyloidowych i białka tau, a także inne elementy degradacji i kurczenia się w mózgu. Uczeni wskazują, że osoby z przedkliniczną chorobą Alzheimera mają problemy pozyskiwaniem informacji o otaczającym ich środowisku.

Według WHO na całym świecie na demencję choruje 46,8 milionów ludzi. Liczba chorych niemal podwoi się do 2030 roku osiągając 74,4 miliony, a w 2050 roku będzie już 131,5 milionów pacjentów z otępieniem.

Wyniki badań są dostępne w Journal of Alzheimer's Disease.
Więcej z kategorii Umysł
Przeczytaj artykuł
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?
Przeczytaj artykuł
Porażenie nerwu twarzowego - leczenie, przyczyny i objawy
Przeczytaj artykuł
Rękodzieło może chronić przed demencją
Powiązane artykuły
Nadzieja na pokonanie alzheimera
Tirli-Tirli, czyli ja, Zosia i Alzheimer. Odcinki 26-30
Tirli-Tirli, czyli ja, Zosia i Alzheimer. Odcinki 21-25
Tirli-Tirli, czyli ja, Zosia i Alzheimer. Odcinki 16-20