string(8) "szukanie" Zdrowie: wczesne objawy Alzheimera

Zdrowie: wczesne objawy Alzheimera

łabsza orientacja w przestrzeni może być jednym z najwcześniejszych objawów choroby Alzheimera.

Naukowcy odkryli, że można przewidzieć rozwój choroby Alzheimera na podstawie tego, jak rozpoznajemy kierunki i własne miejsce w przestrzeni. Umiejętności nawigacyjne danej osoby mogą słabnąć przed pojawieniem się innych objawów choroby Alzheimera.

Jak dokonano tego odkrycia? Naukowcy wykorzystali wirtualny labirynt, aby ocenić czy określone problemy z wyznaczaniem drogi i tworzeniem w głowie mapy tras, które wymagają aktywności jądra ogoniastego i hipokampa, pozwolą oszacować ryzyko Alzheimera.

Uczestnicy badania mieli za zadanie zarówno nauczyć się pewnych utartych tras, jak i zbudować mentalną mapę labiryntu.

Osoby z mózgowo-rdzeniowymi markerami przedklinicznej choroby Alzheimera doświadczały poważnych trudności w tworzeniu mapy poznawczej otoczenia i w procesie nawigacji związanym z funkcjami hipokampa. Jednocześnie osoby te nie doświadczały kłopotów z uczeniem trasy związanym z funkcją jądra ogoniastego.

Jak sądzą autorzy, takie efekty może dawać nagromadzenie złogów amyloidowych i białka tau, a także inne elementy degradacji i kurczenia się w mózgu. Uczeni wskazują, że osoby z przedkliniczną chorobą Alzheimera mają problemy pozyskiwaniem informacji o otaczającym ich środowisku.

Według WHO na całym świecie na demencję choruje 46,8 milionów ludzi. Liczba chorych niemal podwoi się do 2030 roku osiągając 74,4 miliony, a w 2050 roku będzie już 131,5 milionów pacjentów z otępieniem.

Wyniki badań są dostępne w Journal of Alzheimer's Disease.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij