Zapomniane zakamarki Europy – Malta

Spis treści
Jesteśmy Europejczykami, a to, co europejskie, jest nam znane. Jednak czy na pewno? Zapraszam na nowy cykl o zapomnianych zakamarkach Europy, w którym przybliżę charakter państw, które kryją się nieco w cieniu Europy.

Widząc oczami wyobraźni mapę Europy, nie mamy wątpliwości co do tego, że ją znamy. Największe państwa, takie jak Niemcy, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania czy Szwecja są nam bliżej znane. Ale często zapominamy o tych krajach czy regionach, w których wciąż tlą się pozostałości dawnych obyczajów i które nie włączają się w polityczne czy ekonomiczne dyskusje o przyszłości kontynentu. Dziś zapraszam na Maltę – słoneczną wyspę na geograficznym pograniczu Europy Południowej i Afryki.

Wyspiarska republika


Malta to w rzeczywistości leżąca niedaleko Sycylii grupa wysp, z których dwie pozostają niezamieszkane. To raj dla tych, którzy nie cierpią zimy – nie występują tam silne porywy wiatru, niskie temperatury ani opady śniegu. Minimalna temperatura wynosi zimą około 14 stopni, latem zaś dochodzi do ponad 30 stopni. Walorem wyspy jest budowa wapienna, która dodaje jej osobliwego uroku. Do wyjątkowej rzeźby terenu zaliczyć można również postrzępione klify oraz piaszczyste plaże.

Wielka historia małej wyspy


Malta to miejsce, w którym spotykało się wiele kultur, stąd na wyspie tak szeroki wachlarz zabytków. Początkowe wpływy sięgają prehistorii, w późniejszych zaś latach stała się ważnym punktem obserwacyjnym całego Morza Śródziemnego, dlatego była bardzo ważna dla kolejnych jej zdobywców. Przebywali na niej Fenicjanie, Kartagińczycy oraz Rzymianie. Następnie weszła we władanie Cesarstwa Wschodniego, Arabów, Normanów oraz Sycylijczyków.

Od końca XVIII wieku Malta była kolonią brytyjską. Odegrała ważną rolę podczas II wojny światowej, stając się dla Brytyjczyków czymś w rodzaju lotniskowca oraz bazy dla brytyjskich okrętów podwodnych. W roku 1964 udało się Malcie odzyskać niepodległość, a w 2004 roku, wraz z Polską, została przyjęta do Unii Europejskiej.

Malta

Święta Maltańczyków


Mieszkańcy Malty są bardzo przyjaźnie nastawieni do podróżnych oraz z optymizmem patrzą na życie. Lubią świętować, co widać choćby w organizowanym przez nich Karnawale czy Festiwalu Sztucznych Ogni.

Dużą wagę przywiązuje się tutaj również do Świąt Patronów, które odbywają się niemal co tydzień. Każdemu domowi przyporządkowany zostaje określony święty. Te święta o lokalnym charakterze przynoszą Maltańczykom dużo zabawy i radości, do których przygotowują się dużo wcześniej.

Ważne są również święta nawiązujące do folkloru i historii Malty. Takim świętem jest na przykład święto św. Grzegorza, obchodzone trzy dni po Niedzieli Wielkanocnej. Stanowi podziękowanie za zatrzymanie epidemii dżumy w XVII wieku.

Latem mieszkańcy Malty skupiają się na św. Piotrze i Pawle, których święto jest pretekstem do wspólnego, rodzinnego biesiadowania z dobrym winem i jedzeniem, w rytm lokalnej muzyki.

Ciekawostki o Malcie

Ciekawostki o Malcie  • Językiem urzędowym jest maltański, który należy do języków semickich. Ale wielu mieszkańców porozumiewa się również za pomocą języka włoskiego oraz angielskiego.

  • Stolica Malty, Valetta, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

  • Megalityczne, kamienne świątynie odkryte na wyspie, okazują się starsze od takich zabytków, jak piramidy w Egipcie czy Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

  • Mieszkańcy Malty uważani są za najbardziej katolickie społeczeństwo w Europie, ponad 90% deklaruje to wyznanie. A wszystko za sprawą rycerzy zakonu św. Jana Chrzciciela, którzy pozostawili po sobie mnóstwo śladów swojego pobytu na wyspie.

  • Archipelag Malty uważa się za raj dla osób lubiących nurkowanie. Bogactwo podwodnych rzeźb oraz fauny i flory ucieszy każdego, kto uwielbia nurkować.

  • Na Malcie nie występują rzeki ani jeziora, stąd na wyspie nie jest zbyt zielono. Skąd Maltańczycy pozyskują więc wodę pitną? Odsalając wodę morską.

Więcej z kategorii Podróże
Wakacje dla seniora: gdzie szukać odpowiednich ofert?
Polska w panoramie: Projekt QTVR
Google Street View. Wirtualne spacery po świecie
Powiązane artykuły
Turnusy świąteczne dla seniorów - wczasy dla emerytów
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
20 miejsc przyjaznych seniorom w Poznaniu
Wirtualne muzeum: Luwr
Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem