Załóż akwarium. Instrukcja krok po kroku

Spis treści
Decyzja o założeniu własnego akwarium nie powinna być spontaniczna. Obecnie jednak hodowla ryb akwariowych należy do prostej i przyjemnej czynności, która nie wymaga wiele pracy. A efekt końcowy może być niezwykle ciekawy.

Dlaczego akwarium to dobry wybór?


Akwarium jest świetnym wyborem dla osób, które nie mają na względzie nie tylko walory dekoracyjne, ale także relaksacyjne. Przebywanie w towarzystwie ryb oraz dźwięk filtrowanej wody wpływa na nas kojąco. Oprócz tego akwarium jest świetnym elementem, którym można ozdobić salon lub sypialnię. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na imponujące rozmiarami zbiornik, czy małe akwarium, pewnym jest to, że pozytywnie wpłynie na samopoczucie.

Pierwsze kroki


Decyzja o założeniu akwarium to nie wszystko – by podjąć słuszną decyzję, niezastąpiona okaże się rada specjalisty w dziedzinie akwarystyki. Zanim więc postanowimy postawić w domu akwarium, musimy podjąć kilka decyzji i zasięgnąć wiedzy na temat środowiska wodnego ryb.

Wybór rybek


Na samym początku musimy dowiedzieć się, jakie rybki chcemy mieć w swoim akwarium – do tego konieczna jest wiedza specjalistyczna, ponieważ nie wszystkie gatunki żyją ze sobą w zgodzie. Niektóre z nich wymagają też innych, bardziej wymagających do życia warunków. Pracownicy sklepów zoologicznych pomogą w podjęciu decyzji i wyborze. Wybór jest naprawdę szeroki, dlatego nie należy martwić się tym, że żadne z ryb nie przypadną nam do gustu.

akwarium

Wybór akwarium


Rybki już wybrane – niezbyt wymagające, drobne, żyjące ze sobą w zgodzie. Znamy ich wymagania środowiskowe, to jaką temperaturę tolerują i co lubią jeść. Teraz należy wybrać odpowiednie akwarium. Dobrze jest na początku wybrać to mniejsze, na przykład 80-litrowe. Rybki powinny mieć odpowiednio dużo miejsca, zapobiegnie to również szybkiemu zabrudzeniu wody. Nie przesadzajmy jednak z roślinami – powinny być dopasowane do poszczególnych gatunków ryb.

Podstawowe zakupy


Oprócz akwarium należy zaopatrzyć się w potrzebny sprzęt, m.in.:

  • grzałkę z termostatem

  • żwirek kwarcowy

  • odmulacze

  • filtr wewnętrzny

  • starter z bateriami filtrującymi wodę

  • wężyk do spuszczania wody

  • lampę dające jasne, białe światło z włącznikiem czasowym

  • termometr


Zakładanie akwarium


Zanim pozwolimy rybkom, by cieszyły nasz wzrok i koiły nerwy, należy odpowiednio przygotować akwarium. Pamiętajmy, że po wypełnieniu wodą będzie ono dość ciężkie, dlatego powinno stać na szafce o mocnej konstrukcji. Pod naczynie należy podłożyć miękki materiał – piankę lub styropian.

Na początku urządzamy wnętrze – montujemy wszelkie potrzebne urządzenia i układamy podłoże ze żwirku. Następnie nalewamy nieco wody, około 10 cm, i sadzimy rośliny, a dopiero później napełniamy akwarium, mieszając wodę destylowaną z dodatkiem specjalnych preparatów kupionych w sklepie zoologicznym.

Kupno rybek


Dopiero po urządzeniu akwarium i około 2-tygodniowym oczekiwaniu na to, aż woda stanie się odpowiednia, możemy sprowadzić do domu nowych lokatorów. Rybki wpuszczamy do wody powoli, mieszając wodę z akwarium z tą, która znajduje się w pojemniku z rybką. A potem pozostaje już tylko odpowiednia pielęgnacja i radość z oglądania pływających w akwarium stworzeń.
Więcej z kategorii Dom i ogród
Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą - wniosek
Uchwyt do wanny dla starszej osoby, niepełnosprawnych
Łóżko rehabilitacyjne - jakie wybrać łóżko ortopedyczne? Cena
Powiązane artykuły
Mieszkanie komunalne - wniosek, kryterium dochodowe
Materac przeciwodleżynowy - refundacja NFZ. Jak dostać?
Mieszkanie socjalne - wniosek, warunki, jak dostać
Materac przeciwodleżynowy - rodzaje, zalety. Jaki wybrać?
Krzesełko do kąpieli - siedzisko, taboret, nakładka na wannę