Wirtualne Muzeum: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Spis treści
Podkarpacie słynie z pięknych krajobrazów, bogatych w zamki, dwory i pałace. Liczne są tu jednak również muzea. I to wirtualne.

Wirtualne muzeum może przybierać różne formy. Niektóre muzea pozwalają wyłącznie na oglądanie trójwymiarowych zabytków, w innych można odbywać całe wirtualne spacery. Takie możliwości dają Muzea Podkarpacia.

Muzea w trójwymiarze


Wirtualne muzea Podkarpacia, podobnie jak i inne projekty kulturalne, powstały w ostatnich latach dzięki funduszom przeznaczonym na rozwój regionalny. Pod jednym adresem internetowym (www.wmp.podkarpackie.pl) znajduje się obecnie 11 muzeów, a docelowo na stronie znajdą się wybrane zbiory wszystkich muzeów Podkarpacia.

W chwili obecnej są to: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Muzeum - Zamek w Łańcucie, Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie, Muzeum Ziemi Leżajskiej, Muzeum w Przeworsku oraz Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

wirtualne muzeum

Spacer po wnętrzach


Muzea wirtualne Podkarpacia możemy zwiedzać na kilka sposobów. Przede wszystkim, po kliknięciu na zakładkę „Wirtualne zwiedzanie”, możemy wybrać się na prawdziwy spacer po salach wybranego przez nas obiektu. Dzięki wykorzystaniu technologii panoram sferycznych możemy przemieszczać się od sali do sali lub włączyć autorotację i w ten sposób oglądać pomieszczenia dookoła. Ciekawostką jest to, że niektóre z pomieszczeń dostępnych w trakcie wirtualnego spaceru są odwzorowaniem istniejących w muzeum sal, ale trafimy też w miejsca, których w realnym świecie nie ma, a zostały stworzone specjalnie dla internautów w celu lepszego eksponowania antyków.

w2

Przejdźmy do zabytków


Wszystkie zabytki umieszczone zostały w trójwymiarowych salach, gdzie oznaczone są specjalną ikonką. Jeśli jednak chcemy dowiedzieć się czegoś o konkretnym obiekcie - albo po prostu nie mamy ochoty na „bieganie” po salach i podziwianie wnętrz - możemy zapoznać się z konkretnymi przedmiotami osobno, po kliknięciu na zakładkę „Obiekty 3D”. Każdy zabytek posiada dokładny opis informujący nie tylko o jego funkcji i datowaniu, ale również pochodzeniu i lokalizacji muzealnej. I, tak jak w opisanych wcześniej Muzeach Małopolski, każdy posiada słowa kluczowe, dzięki czemu możemy przeglądać zabytki według klucza podobieństwa.

w3

Od ogółu do szczegółu


Na głównej stronie muzeów Podkarpacia losowo wyświetlane są wszystkie dostępne muzea. My postanowiliśmy zaufać temu, co zaproponował nam internet, i na wycieczkę wybraliśmy się do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Placówka niedawno obchodziła setne urodziny. Dziś jest to muzeum zajmujące kilka gmachów i posiadające własne oddziały (np. Muzeum Dzwonków i Fajek). W sumie posiada ponad 200 tysięcy zabytków i 35 tysięcy unikalnych woluminów. Zbiory zostały podzielone między trzy działy: archeologiczny, etnograficzny, historii przyrody oraz sztuki i rzemiosła.

Nas interesuje wirtualna część muzeum, mieszcząca się w malowniczej, szesnastowiecznej kamienicy mieszczańskiej. Na trzech piętrach znajduje się kilkanaście sal, od pomieszczeń kuchennych po sypialnie i gabinety, w których rozlokowane są wirtualne zabytki. Oto, co można wśród nich znaleźć.

Dosyć ciekawym zabytkiem, który wywoła przyspieszone bicie serca u każdego miłośnika fotografii, jest studyjny aparat fotograficzny z połowy XIX wieku. Skonstruowany w Wiedniu aparat atelierowy służył przede wszystkim do wykonywania zdjęć wielkoformatowych, teraz jest przypomnieniem, że do „strzelania fotek” nie zawsze używało się telefonu komórkowego.

w5

Zobaczyć można również model moździerza z początku XX wieku. Oryginalna austrowęgierska Skoda to działo artyleryjskie, wykorzystywane kiedyś w Twierdzy Przemyśl. Przez załogę fortu było nazywane pieszczotliwie „miłością Jaksmanic”.

w6

A że pora jest wciąż wczesnowiosenna i nocami zdarzają się jeszcze przymrozki, krótki przegląd zabytków muzeum Ziemi Przemyskiej zakończymy na XIX-wiecznym, miedzianym termoforze, którym jakaś mieszkanka Przemyśla ogrzewała pościel przed snem lub używała do robienia gorących okładów.

w7

Każdy przedmiot, który teraz tkwi w gablocie, kiedyś miał własne życie. Kto wie, może pewnego dnia nasze zwykłe, prywatne przedmioty również trafią do katalogu intrygujących i bezcennych zabytków?

Zobacz też: Wirtualne muzeum: Wieliczka
Więcej z kategorii Podróże
Wirtualne muzeum: Luwr
Polska w panoramie: Projekt QTVR
Jak korzystać z bankomatu za granicą
Powiązane artykuły
Turnusy świąteczne dla seniorów - wczasy dla emerytów
Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
20 miejsc przyjaznych seniorom w Poznaniu
Wakacje dla seniora: gdzie szukać odpowiednich ofert?