Wiosna w ogrodzie

Spis treści
Nareszcie nadeszła wiosna! Drzewa się zielenią, a łąki i przydrożne trawniki pełne są już żółtych, mlecznych główek. Czas zatem na ogrodowe porządki. Jak sprawić, by odrodził się na nowo?

Porządkowanie ogrodu


Bez względu na to, co rośnie w naszych ogrodach, należy przede wszystkim rozpocząć pracę od porządków. Naniesione przez wiatr liście, przesuszony trawnik czy też zakurzona, pełna pajęczyn altanka – zanim przejdziemy do pielęgnacji roślin, warto uporządkować przestrzeń wokół siebie. Możemy sprawdzić stan narzędzi przechowywanych w garażach czy szopach. Przedmioty zardzewiałe należy zdezynfekować oraz naostrzyć, a uszkodzone naprawić lub wymienić na nowe. Grabie, łopata oraz sekator to niezbędne narzędzia do prac porządkowych w ogrodzie.

Pielęgnacja roślin


Po doprowadzeniu ogrodu do ogólnego ładu, można przejść do samych roślin. Mniejsze drzewa i krzewy owocowe będą wymagały przycięcia, natomiast kwiaty należy pozbawić ochrony przed zimnem w postaci kopczyków czy stelaży. Obumarłe i wyschnięte pnącza roślin lepiej usunąć, są bowiem siedliskiem bakterii oraz grzybów. Powinny mieć wokół siebie przestrzeń do wzrostu. Jeśli w ich pobliżu zdążyły się już pojawić chwasty, należy oczyścić teren ze zbędnych narośli.

Po porządkach nie pozostawiaj gałęzi, liści oraz ziemi. Po pewnym czasie mogą stać się siedliskiem owadów, takich jak skorki, stonogi czy opuchlaki.

Wiosną należy podlewać rośliny rano, dzięki czemu nocny przymrozek nie zaszkodzi im zanadto. Jeśli chcesz zasadzić róże, najwyższy czas, by to uczynić, bez względu na odmianę, jaką posiadasz. Jeśli natomiast na rosnących już krzewach róż pojawiły się już pączki, można przejść do ich przycinania.

Rośliny doniczkowe


W domu stoi zapewne mnóstwo roślin doniczkowych, gdzie przezimowały w przyjemnych warunkach. Nic już zatem nie stoi na przeszkodzie, by na czas wiosny wystawić je na zewnątrz. Pamiętaj wówczas o ich regularnym podlewaniu i nawożeniu, usuwając wyschnięte lub uszkodzone elementy rośliny. Mimo tak wczesnej pory na kwiatach mogą pojawić się mszyce. By tego uniknąć, należy użyć odpowiednich środków do walki ze szkodnikami.

Warzywa


Kwiecień jest idealną porą na wysiew warzyw, takich jak szpinak, cebula, pietruszka, rzodkiewka, pasternak i marchew. Jest to czas odpowiedni również dla młodych ziemniaków, sałaty, kalarepy, kalafiora i białej kapusty. Z ziół najlepiej jest zasadzić melisę, koper, lawendę, miętę, rozmaryn i szałwię. Do szklarni natomiast zajrzeć możemy z pomidorami, brokułami, bazylią oraz papryką.

Koszenie trawnika


Najważniejsze podczas koszenia jest bezpieczeństwo. Jeśli kosiarka jest elektryczna, należy zwracać szczególną uwagę na to, by kabel nie znalazł się w promieniu działania ostrza kosiarki. By usprawnić pracę, możesz przerzucić kabel przez ramię, dzięki czemu zawsze będziesz mieć nad nim kontrolę. Należy też pamiętać, by nie używać kosiarki tego typu, gdy trawa jest mokra. Jeśli w obrębie trawnika rosną młode drzewka, trzeba okryć pień kawałkiem rury izolacyjnej.

Nawożenie


Nawozy można zacząć stosować przed lub w trakcie okresu wzrostu rośliny. Wówczas substancje zawarte w nawozie szybciej przenikną do korzeni, a efekt będzie widoczny w krótszym czasie. Najlepiej sprawdzą się nawozy naturalne, choć nie należy rezygnować zupełnie z nawozów sztucznych. Trzeba jednak odpowiednio je dawkować, by nie doprowadzić do „spalenia” roślin bądź trawnika. Do nawożenia świetnie nadają się odpadki domowe – zwietrzałe piwo, woda z akwarium, zimna herbata czy obierki warzyw czy owoców. Resztki te pełne są substancji odżywczych, które można wykorzystać.

Bezpieczeństwo przede wszystkim


Zajmując się porządkowaniem ogrodu, należy przede wszystkim pamiętać o tym, że zarówno przybrudzone narzędzia, jak i korzenie roślin, mogą zarazić tężcem. By tego uniknąć, trzeba być ostrożnym podczas porządków oraz pamiętać o regularnym szczepieniu.

Nie pracuj w ogrodzie boso. Pomimo wygody, jaką jest chodzenie boso po wilgotnej trawie czy ziemi, trzeba pamiętać o obuwiu. Przy przycinaniu drzew może dojść do uszkodzenia ciała. Poza odpowiednim obuwiem zaopatrzyć należy się w rękawice, a do pracy z narzędziami elektrycznymi – w słuchawki oraz okulary ochronne.
Więcej z kategorii Dom i ogród
Uchwyt do wanny dla starszej osoby, niepełnosprawnych
Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą - wniosek
Działka ROD (Rodzinny Ogród Działkowy) - warunki użytkowania
Powiązane artykuły
Mieszkanie komunalne - wniosek, kryterium dochodowe
Materac przeciwodleżynowy - refundacja NFZ. Jak dostać?
Mieszkanie socjalne - wniosek, warunki, jak dostać
Krzesełko do kąpieli - siedzisko, taboret, nakładka na wannę
Materac przeciwodleżynowy - rodzaje, zalety. Jaki wybrać?