Ubezpieczenie samochodu od gradu – o czym pamiętać?

Chcesz zabezpieczyć się w razie nieoczekiwanych zdarzeń związanych z oddziaływaniem czynników atmosferycznych? Ubezpieczenie OC nie jest polisą wystarczającą, dlatego trzeba pomyśleć o rozszerzeniu ochrony o autocasco. Zanim jednak zdecydujesz się na taką polisę sprawdź najważniejsze informacje. Dzięki temu wybierzesz ofertę, która dobrze zabezpiecza pojazd w razie tego typu zdarzeń.
Ubezpieczenie samochodu od gradu
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Czasami wystarczy kilkuminutowe gradobicie, aby doszło do powstania poważnych stres finansowych spowodowanych uszkodzeniem pojazdu. Dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na wykupienie dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej w ramach autocasco.

Jak działa ubezpieczenie od gradu?

Ubezpieczenie od gradu to polisa, która działa na prostej zasadzie. Gdy dojdzie do zdarzenia uwzględnionego w umowie, wówczas właściciel auta ma prawo zgłosić się do ubezpieczyciela w sprawie likwidacji szkody. Po zweryfikowaniu sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe podejmuje się zadania – albo przekazuje gotówkę na naprawę we własnym zakresie, albo następuje rozliczenie bezgotówkowe (naprawa pojazdu przez warsztat samochodowy i jego rozliczenie się z ubezpieczycielem).

Warto przy tym mieć świadomość, że towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do odmowy wypłaty odszkodowania – na szczęście tylko w konkretnych przypadkach. Wśród wyłączeń odpowiedzialności wymienia się m.in. sytuację, w której ubezpieczający nie dołożył należytych starań do zabezpieczenia uszkodzonego pojazdu lub do zmniejszenia rozmiaru szkody, a także przypadek, gdy ubezpieczający umyślnie spowodował szkodę lub był pod wpływem alkoholu.

Ubezpieczenie auta od gradu – czy to się opłaca?

Zastanawiasz się nad zasadnością wykupienia ubezpieczenia od gradu, ponieważ cena polisy okazała się sporym zaskoczeniem? Nie rezygnuj z takiego rozwiązania – to może się opłacać. Warto bowiem mieć świadomość, że zjawiska gradobicia zdarzają się coraz częściej i mogą spowodować poważne szkody – szczególnie, jeśli pojazd parkujesz w niezadaszonym miejscu.

Zakup ubezpieczenia AC uwzględniającego gradobicie niesie za sobą wiele korzyści. To się opłaca, ponieważ:

  • pozwala uniknąć poważnych skutków finansowych w razie uszkodzeń auta
  • zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

Ponadto decydując się na taką polisę, zabezpieczasz pojazd nie tylko w razie gradu, ale również innych żywiołów oraz dodatkowych zdarzeń losowych, np. kradzieży.

Jaką polisę wykupić?

Jeżeli zależy ci na zabezpieczeniu auta w razie gradobicia, możesz wykupić dowolne AC. Takie zdarzenia stanowią standardowy element tej dodatkowej polisy, dlatego nie musisz szukać specjalnego ubezpieczenia.

Pamiętaj jednak, aby nie kierować się wyłącznie ceną. Jeżeli wybierzesz najtańszą polisę, wówczas możesz spodziewać się m.in. wysokiej wartości franszyzy integralnej, wysokiego udziału własnego w szkodzie, rozliczenia gotówkowego. Dlatego w pierwszej kolejności należy porównać poszczególne oferty pod kątem wspomnianych wcześniej czynników, a także wyłączeń odpowiedzialności, zakresu terytorialnego itp.

Trzeba mieć świadomość, że o ile standardowa polisa zapewnia ochronę przed gradem, o tyle mini AC może nie uwzględniać tego typu zdarzeń losowych. Dlatego i to musisz wziąć pod uwagę przy wyborze dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Warto poświęć kilkanaście minut na porównanie dostępnych ofert – po to, aby wybrać rozwiązanie najlepiej wpisujące się w oczekiwania.  Nie musisz jednak zbierać informacji we własnym zakresie. Skorzystaj z danych zawartych w porównywarce internetowej – tam wszystko znajdziesz w jednym miejscu. Wystarczy tylko wypełnić formularz, a następnie porównać poszczególne rozwiązania pod kątem zakresu ochrony i kosztów.

Ubezpieczenie AC to polisa, którą opłaca się wykupić. Warto ponieść dodatkowy koszt, dzięki któremu można zabezpieczyć się nie tylko w razie wystąpienia gradobicia, ale również wielu innych zdarzeń, np. stłuczki z innym pojazdem, powodzi, kradzieży czy aktów wandalizmu.

Więcej z kategorii Ubezpieczenia
Ubezpieczenie na życie – jak wybrać ubezpieczenie na wypadek śmierci
OC na raty - czy to się opłaca?
OC na raty
Które ubezpieczenie na życie warto kupić?
Powiązane artykuły
Co to jest pudełko życia?
Starsze małżeństwo u doradcy kredytowego
Ubezpieczenie kredytu: co daje, jak działa, ile kosztuje
Wyszukiwarka ubezpieczeń w internecie
Gdzie szukać w internecie najlepszych ubezpieczeń?
Seniorzy a ubezpieczenie zdrowotne
Ubezpieczenie turystyczne dla seniorów - czy wiek ma znaczenie?