Co to jest pudełko życia?

Gdy ktoś wskutek choroby lub nieszczęśliwego przypadku straci przytomność i do jego mieszkania przyjedzie ekipa pogotowia, pomóc w jego uratowaniu może koperta lub pudełko życia. Coraz częściej jako formę zabezpieczenia proponuje się je seniorom i osobom chorym. Jak one działają?

Najczęściej to samorządowe instytucje rozdają seniorom opakowania, do których ci mogą wkładać dokumenty dotyczące historii ich chorób oraz inne, które mogą ułatwić pracę ratownikom w nagłej sytuacji. Zwykle jednak dołączone są do nich formularze, które zawierają wszystkie niezbędne pozycje, w tym imię, nazwisko, PESEL, choroby, brane leki i kontakt do bliskich.

Takie opakowania na formularze i dokumenty przyjmują różną formę, są to czasem tzw. pudełka życia, wyglądające jak pudełka na margarynę, czasem plastikowe, szczelne koperty. Zawsze widać po nich wyraźnie ich funkcję.

Po uzupełnieniu wkłada się je do... lodówki. Dlaczego tam? Bo jest to najbardziej charakterystyczny sprzęt, obecny w kuchni każdego mieszkania. Spieszący się ratownicy nie ryzykowaliby tracenia czasu na przeszukiwania całego mieszkania. Żeby wiedzieli, czy warto sprawdzać lodówkę, zawsze do pudełka dołączane są naklejki, które nakleja się na na drzwiach lodówki.

O czym jeszcze pamiętać w przypadku pudełek życia? Bardzo ważne jest to, aby informacje w środku były aktualne. Na dokumentach powinny być widoczne daty. Gotowe formularze dołączone do pudełek mają ograniczoną ważność. Np. w gminie Garwolin (wprowadziła w tym roku "Koperty na jesień życia") przyjęto zasadę, że formularz ważny jest rok. Po tym czasie ratownicy nie będą ze względów bezpieczeństwa uwzględniać informacji dotyczących chorób i branych leków - czyli tych najważniejszych.

Koperty i pudełka życia wydawane są seniorom i osobom chorym zwykle za darmo w różnych miejskich instytucjach, urzędach, ośrodkach zdrowia czy podczas specjalnych okazji.

Gdzie oprócz Gogolina (opolskie) dostępne są koperty i pudełka życia? Np. w Wejherowie i Starogardzie Gdańskim (pomorskie) czy w Tomaszowie Lubelskim (lubelskie) . Wdrażają go jednak i planują rozwijać kolejne gminy w całej Polsce.


Czy znają Państwo inne gminy i miasta, które wprowadziły pudełka życia?

Prosimy o dopisywanie ich w komentarzach!

 

fot. Pudełko życia z Wejherowa, źródło: www.wejherowo.pl

 

Więcej z kategorii Porady prawne
Przeczytaj artykuł
Polisa OC - dla seniorów najtańsza!
OC dla seniorów
Przeczytaj artykuł
65 lat to ostatni moment na zakupienie ubezpieczenia na życie!
Ubezpieczenie 65 lat
Przeczytaj artykuł
Wsparcie dla Seniorów Słuchamy-Wspieramy
Telefon wsparcia dla Seniorów
Powiązane artykuły
Badanie poziomu cukru
Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy – ile kosztuje?
OC na raty
OC na raty - czy to się opłaca?
Ile kosztuje polisa na życie?
Ubezpieczenie samochodu od gradu
Ubezpieczenie samochodu od gradu – o czym pamiętać?