Które ubezpieczenie na życie warto kupić?

Polisa na życie może chronić nas nie tylko na wypadek śmierci, ale również na wypadek udaru mózgu, złamania ręki, zdiagnozowania raka czy wypadku samochodowego. Należy jednak wiedzieć jak i gdzie szukać ubezpieczenia, by zapewnić sobie dobrą ochronę na długie lata.
Spis treści

Rynek ubezpieczeniowy w dzisiejszych czasach jest pełen rozmaitych ofert. Przeglądając poszczególne produkty, łatwo się pogubić – pozornie różnią się detalami, jednak nieraz bardzo istotnymi.

Gdzie szukać dobrego ubezpieczenia?

Jeśli będziemy wiedzieć, gdzie szukać polisy na życie, zaoszczędzimy wiele czasu. Najbardziej czasochłonne jest przeglądanie ofert na stronach poszczególnych firm ubezpieczeniowych, ponadto takie rozwiązanie nie daje możliwości dobrego porównania, a często nawet zniechęca do zakupu.

Dobre ubezpieczenie znajdziemy na stronach, które w całości poświęcone są ubezpieczeniom. Wydaje się banalne, jednak pamiętajmy, że tam znaleźć możemy poradniki o tym, jakie ubezpieczenie będzie dla nas najlepsze, czy jak znaleźć najtańszą ofertę, możemy skorzystać tam z pomocy porównywarki ubezpieczeniowej, sprawdzić oceny na rankingu ubezpieczeń czy skorzystać z pomocy kalkulatora.

Możemy mieć zatem pewność, że polisa na życie online na rankingubezpieczennazycie.pl nie okaże się złym pomysłem. Wręcz przeciwnie – strona da nam informacje o ocenach, jakie przyznają fachowcy w dziedzinie ubezpieczeń. Zakup będzie dzięki temu zdecydowanie łatwiejszy.

Pamiętajmy również, że warto najpierw porównać ceny polis w naszym kalkulatorze ubezpieczeń na życie. Dzięki temu może nam się udać zaoszczędzić kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych miesięcznie, co w dalszej perspektywie jest już większą sumą pieniędzy.

Co może zaoferować ubezpieczyciel?

Oprócz świadczenia finansowego ubezpieczyciel może dzisiaj wiele zaoferować. Warto z tej pomocy skorzystać, jednak należy też wiedzieć, co nam może przysługiwać w ramach polisy na życie:

wsparcie psychologa w trudnych sytuacjach;

  • domowa wizyta lekarza lub pielęgniarki;
  • dopłata do leków nierefundowanych;
  • transport medyczny;
  • pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji;
  • pomoc domowa lub opieka nad dziećmi w czasie choroby.

Przy podstawowej wersji polisy na życie, uzyskamy ochronę na wypadek śmierci. Wówczas najbliższe nam osoby otrzymają świadczenie, z którego będą mogli pokryć koszty pogrzebu, spłacić zadłużenie czy uregulować inne zobowiązania finansowe.

Jeśli zależy nam na szerszej ochronie, np. na wypadek poważnej choroby, musimy zdecydować się na umowę dodatkowej w tym zakresie. Najlepiej wybrać takie rozszerzenia, które stanowią dla nas realne zagrożenie. Umowy dodatkowe chronią na wypadek określonych zdarzeń i mogą gwarantować wyłącznie świadczenie finansowe, jak również oferować wcześniej wspomniane formy pomocy.

Dla każdego z nas ważna może być zupełnie inna forma pomocy – osoby bez prawa jazdy, mieszkające z dala od miasta, mogą potrzebować w trudnych sytuacjach transportu medycznego, z kolei dla osób mobilnych, ta opcja może być zbędna. Wybór powinien uwzględniać nasze potrzeby i eliminować zbędne formy wsparcia, by nie przepłacać za ubezpieczenie.

Bardzo ważne jest porównanie ofert

Porównanie ubezpieczeń prowadzi nie tylko do oszczędności – dzięki temu możemy znaleźć ubezpieczenie najbardziej dopasowane do nas samych.

Dla tych osób, które nie chcą płacić zbyt wiele za składkę miesięczną – dobrym rozwiązaniem może być produkt Komfort Życia grupy Prudential. Polisa skierowana jest do osób pomiędzy 18 a 71 rokiem życia, a minimalny czas trwania umowy to 5 lat.

Polisa pozwala samodzielnie ustalić wysokość sumy ubezpieczenia i oferuje 6 umów dodatkowych, m.in. na wypadek poważnego zachorowania czy niezdolności do pracy.

Osoby, które stawiają na wieloletnią ochronę – może spodobać się produkt grupy Aegon ŻycieBezpieczni Bliscy. W ramach tej polisy możemy ubezpieczyć się nawet na 40 lat, a maksymalny wiek w jakim przystąpić możemy do zakupu polisy to 64 lata.

W przypadku polisy grupy Generali Życie – Plan Zabezpieczenia Bieżących Potrzeb Rodziny do ubezpieczenia przystąpić mogą osoby pomiędzy 15 a 60 rokiem życia. Minimalny czas trwania umowy to 3 lata, maksymalnie ubezpieczyć się możemy na 30 lat. Ubezpieczyciel oferuje nam w ramach polisy 7 umów dodatkowych, wśród nich m.in. na wypadek pobytu w szpitalu lub poważnej operacji.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie polisy?

Jest kilka ważnych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia na życie. To przede wszystkim:

  • Suma ubezpieczenia – na jej podstawie ustalany jest procent wypłacany za poszczególne zdarzenia objęte ochroną, firmy ubezpieczeniowe oferują dużą rozpiętość w sumach ubezpieczenia, przez co można dopasować ją do swoich możliwości i wybrać pomiędzy kwotami rzędu 20 000 zł, a nawet 1 000 000 zł.
  • Zakres ochrony – im większy zakres ochrony, tym większa szansa na otrzymanie odszkodowania, jednak szeroki zakres ochrony wpływa na cenę składki, dlatego należy wybierać rozszerzenia z umiarem. Umowy dodatkowe powinny uwzględniać realne zagrożenie, jakie może nas spotkać.
  • Wyłączenia odpowiedzialności – to sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić odszkodowania, należą do nich zdarzenia, na których konsekwencje mieliśmy wpływ jak np. uraz w wyniku wypadku spowodowanego jazdą pod wpływem alkoholu. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe dokładnie precyzuje wyłączenia odpowiedzialności, a znaleźć je możemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
  • Karencja – to czas pomiędzy podpisaniem umowy, a rzeczywistym rozpoczęciem się ochrony. To rodzaj zabezpieczenia się przed nieuczciwymi klientami, gdy np. po zdiagnozowaniu poważnej choroby klient chce ubezpieczyć się na wysoką sumę, by uzyskać wysokie odszkodowanie z tytułu wystąpienia danej choroby. Karencja może trwać zarówno 3 miesiące, rok, jak i nawet 2 lata.

Zdecydowanie łatwiej znaleźć dobre ubezpieczenie na życie, gdy wiemy co należy sprawdzić przy zakupie. Nie wystarczy kierować się wyłącznie ceną, jak również tym, że upatrzona oferta należy do lidera na polskim rynku ubezpieczeniowym – to właśnie porównanie ofert pokazuje, że często bardzo dobre rozwiązania oferują mniej znane firmy, które cieszą się długim stażem na zagranicznych rynkach.

Więcej z kategorii Ubezpieczenia
Ubezpieczenie na życie – jak wybrać ubezpieczenie na wypadek śmierci
Ubezpieczenie samochodu od gradu – o czym pamiętać?
Ubezpieczenie samochodu od gradu
Seniorzy a ubezpieczenie zdrowotne
Powiązane artykuły
Co to jest pudełko życia?
Starsze małżeństwo u doradcy kredytowego
Ubezpieczenie kredytu: co daje, jak działa, ile kosztuje
Ubezpieczenie turystyczne dla seniorów - czy wiek ma znaczenie?
OC na raty
OC na raty - czy to się opłaca?
Wyszukiwarka ubezpieczeń w internecie
Gdzie szukać w internecie najlepszych ubezpieczeń?