Trudne doświadczenia rzeczywiście nas wzmacniają

„Co cię nie zabije, to cię wzmocni". W tym popularnym przysłowiu jest wiele prawdy. Trudne życiowe doświadczenia rzeczywiście kształtują charakter i sprawiają, że jesteśmy „mocniejsi".

Trudne doświadczenia pomagają się wzmocnić i bardziej energicznie stawiać czoła nowym przeciwnościom. Amerykańscy naukowcy z Univeristy Buffalo potwierdzili, że trudne sytuacje pomagają zmobilizować siły i wzmacniają nas emocjonalnie.

Większość rodziców odruchowo chroni dzieci przed trudnymi doświadczeniami. Naukowcy ostrzegają, że nie warto trzymać swoich pociech „pod kloszem", bo nie nauczą się radzić sobie z życiowymi problemami. Z pewnymi sytuacjami warto się zmierzyć, bo dzięki temu można zdobyć umiejętności lepszego funkcjonowania w świecie. Brak przygotowania do tego może być zgubny, trudne sytuacje mogą skutkować traumatycznymi przeżyciami i przeradzać się w zaburzenia psychiczne. Naukowcy dowodzą, że przeciętne przeciwności losu pomagają ludziom rozwijać emocjonalną odporność.

Uczeni odkryli, że osoby mające okazje do zmagania się z problemami, czy ludzie z negatywnymi życiowymi doświadczeniami są w stanie łatwiej radzić sobie z kolejnymi trudnościami niż ci, którzy nie zgromadzili takiego „bagażu".

Negatywne doświadczenia życiowe mogą ludzi uodpornić i przygotować do walki z kolejnymi trudnościami, mówią autorzy badań. Oczywiście znaczenie ma poziom trudności napotkanych problemów czy intensywność nieprzyjemnych zdarzeń. Jeśli są nadmierne, mogą powodować trudną do osłabienia traumę. Jeśli zaś wymagają wysiłku emocjonalnego czy fizycznego, ale nie są niszczące, przygotowują ludzi do skuteczniejszej batalii z kłopotami.

 

Źródło: Association for Psychological Science.
Więcej z kategorii Umysł
Przeczytaj artykuł
Znani ojcowie po 50-tce. Świętujemy Dzień Ojca
Ojciec z synem żartują i przytulają się
Przeczytaj artykuł
Jakie są objawy psychiczne andropauzy?
Senior w czasie wizyty u psychologa
Przeczytaj artykuł
Polscy seniorzy to optymiści. Nawet mimo złych warunków
Młoda kobieta podająca herbatę starszej pani
Powiązane artykuły
Wyzwania na nowy rok. Co warto przemyśleć przed zmianą kalendarza?
Jak spędzić święta w dobrej atmosferze?
Jak sobie poradzić ze śmiercią męża?
Ile trwa żałoba po mężu i jak sobie z nią poradzić?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!