Polscy seniorzy zadłużeni na ponad 7 mld złotych

Spis treści
W ciągu ostatniego półrocza liczba dłużników po 64. roku życia wzrosła o 3,5 procent (o ponad 11 tysięcy osób). Zaległości, które mają w płatnościach polscy seniorzy to 7,3 mld złotych. Rekordzistka 74-letnia mieszkanka Podkarpacia ma na koncie dług na prawie 8 mln złotych.Według raportu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej liczba polskich seniorów z zadłużeniem niebezpiecznie wzrasta. W bazach BIG InfoMonitor i BIK znajduje się łącznie 345 tysięcy osób po 64. roku życia, które mają zaległości w postaci rat kredytów i pożyczek, a także nieuregulowanych bieżących rachunków na łączną kwotę 7,3 mld złotych.

Czytaj również: Ile może dorobić emeryt? Praca dodatkowa na emeryturze

Rekordowe zadłużenie seniora


Choć kwota zadłużenia statystycznego seniora nie jest zatrważająco wysoka – to średnio około 21 238 zł, to zdarzają się na tej liście także rekordziści.

Wyjątkiem jest między innymi 74-letnia mieszkanka Podkarpacia, która ma na swoim koncie dług w wysokości ponad 7,8 mln złotych. Z 6 mln zł długu zmaga się także 69-latek z Wielkopolski.

Wśród 10 najbardziej zadłużonych seniorów w Polsce znalazło się jeszcze m.in. trzech mieszkańców Mazowsza i dwóch z województwa łódzkiego. Jednak najwięcej zadłużonych seniorów zamieszkuje okolice Śląska, z rejonu pochodzi niemal 55 tysięcy osób  – to prawie 16 procent z całej grupy seniorów z problemami finansowymi. Wartość ich łącznego zadłużenia dochodzi do 1,3 mld złotych.

Sprawdź: Przedawnienie długu – kredytu, u komornika, czynszu

Kredyt w banku - na co wydaje senior?


Jakie są powody takiego zadłużenia osób starszych? - Na problemy seniorów składają się przede wszystkim zobowiązania wobec instytucji finansowych banków oraz firm pożyczkowych, pozostałe to nieuregulowane rachunki za telefon, media czy czynsz. Łącznie 7,3 mld zł. Zaległości wszystkich Polaków widoczne w bazach BIG InfoMonitor oraz BIK, to blisko 71 mld zł – informuje Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Według badań przeprowadzonych na zlecenie dla BIG InfoMonitor przez ARC Rynek i Opinia, na grupie ponad 500 osób, w której znalazły się kobiety powyżej 60 roku życia i mężczyźni powyżej 65 roku życia, przebywający na emeryturze, główną przyczyną zapożyczania się w przypadku osób starszych są wydatki związane z lekami i leczeniem.

Zobacz: Kredyt dla seniora – informacje o pożyczkach dla emerytów

Prywatne leczenie pochłania większość pieniędzy z pożyczek


Aż 66 procent respondentów na pytanie „na co zostały przeznaczone pieniądze z pożyczki” odpowiedziało, że na leki, 20 procent wskazało prywatne leczenie, a 14 procent - rehabilitację.

W badaniu seniorów poproszono także o wskazanie wydatków (poza czynszem i rachunkami), które pochłaniają największą część dochodów. Jako najczęstsze odpowiedzi pojawiły się bieżące wydatki oraz wydatki na remont – każda po 31 procent. Na czwartym miejscu z 14 procentami głosów znalazły się leki, na kolejnym rehabilitacja – 9 procent, poniżej leczenie z 8 procentami głosów.

Przeczytaj także:  Kredyt hipoteczny dla emeryta. Pożyczka dla seniora

Seniorzy nie płacą rat kredytów


W ciągu 6 miesięcy, oprócz wzrostu liczby osób zadłużonych w grupie wiekowej powyżej 64. roku, zanotowano także znaczący wzrost kwoty nieopłaconych przez nich zobowiązań finansowych. W ciągu pół roku zaległości seniorów wzrosły o prawie 9 procent.

- W tej grupie wiekowej z płatnościami nie radzi sobie co osiemnasta osoba, podczas gdy wśród ogółu dorosłych Polaków, niesolidnym płatnikiem jest co dwunasty. Jednak, jeśli już seniorzy popadną w kłopoty finansowe, to zdecydowanie trudniej im z nich wyjść – zwraca uwagę Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Karolina Warchoł

Może zainteresują Cię jeszcze: 

Ile można dorobić do renty? Renta a praca

Praca chałupnicza – jak dorobić w domu

Praca dodatkowa – w domu i przez internet