Senior w Internecie. Czy warto mieć konto na Facebooku?

Portal CafeSenior ma ponad 6000 fanów na Facebooku. Seniorzy z całej Polski na bieżąco śledzą pojawiające się informacje i je komentują. Wciąż jednak wiele osób ma wątpliwości, czy warto założyć konto na Facebooku. Kiedy się to opłaca?
Spis treści

Facebook 

Facebook już dawno przestał być społecznością ludzi młodych. Obecnie na słynnym portalu aktywnych jest wielu seniorów, którzy dzięki niemu łatwo kontaktują się z rodziną, przyjaciółmi, obserwują lubiane strony i dowiadują się o ciekawych wydarzeniach. Seniorom niestraszne nowe technologie.

To prawda, że są osoby, dla których ciągła obecność na Facebooku stała się obsesją. Wiele zarzutów stawia się portalowi w kontekście prywatności. Ale osoba rozsądnie korzystająca z tego narzędzia może dzięki niemu wiele zyskać. Co dokładnie?

1. Błyskawiczny dostęp do informacji

Facebook to prawdziwa kopalnia wiedzy, tak jak cały internet. Dzięki niemu nie trzeba pamiętać o odwiedzaniu szeregu różnych stron. Wystarczy polubić ich profile na Facebooku, a najciekawsze udostępniane przez nie materiały będą wyświetlać się w jednym miejscu. Obecnie często się też można spotkać z sytuacją, że niektóre ciekawostki, a nawet całe inicjatywy funkcjonują tylko na Facebooku - i nigdzie indziej w sieci się ich nie znajdzie.

2. Kontakt z bliskimi

Znaczenie tego punktu zależy od przyzwyczajeń bliskich osób. Dla coraz większej grupy osób Facebook staje się jednak podstawowym miejscem komunikacji. Można tu wysyłać prywatne, dłuższe wiadomości, a także rozmawiać z wykorzystaniem czatu. To na Facebooku wielu ludzi udostępnia zdjęcia z rodzinnych uroczystości, wyjazdów, dzieli się swoimi spostrzeżeniami i uwagami. Wszystko można komentować, lajkować, udostępniać. Nie zastąpi to realnego życia i kontaktu, ale może być jego namiastką.

3. Prowadzenie własnych zapisków

Facebook można potraktować jak pamiętnik. Daje przy tym znacznie większe możliwości niż wersja zeszytowa. Oprócz zdjęć i myśli udostępniać można inspirujące filmy, muzykę, ciekawe artykuły. Należy jednak przy tym uważać na ustawienia prywatności. Nie wszystkie informacje są odpowiednie do publikowania. Ale Facebook daje możliwość dokładnego ustawienia, komu wyświetlą się poszczególne wpisy - czy tylko ich autorowi, czy jego znajomym, czy też sprawdzić je będzie mógł każdy zainteresowany.

Nie ma przymusu obecności na Facebooku. Wszystkie jego funkcje mają alternatywy zarówno w świecie wirtualnym, jak i tym rzeczywistym. Kto jednak chce być na czasie, nie obawia się nowych technologii, na Facebooku powinien się znaleźć.

Czy Ty już jesteś?
Polub CafeSenior na Facebooku! LINK

Czytaj również
Więcej z kategorii Internet
10 przykazań bezpiecznego korzystania z Internetu
Internet bez tajemnic: selfie
Precyzyjne wyszukiwanie. 5 funkcji Google, które warto znać
Powiązane artykuły
Skróty internetowe, które powinieneś znać
Proste internetowe gry, które ćwiczą mózg
Jak legalnie oglądać filmy w Internecie?
Polecamy blogi o modzie dla 50+
Co to jest mem internetowy?