Senior na końcu świata - Chiny

Jak żyje się seniorom w innych zakątkach świata? Czym się interesują? Co robią w wolnym czasie? Czym różnią się od seniorów z Polski? Zapraszamy na cykl, który przybliży życie seniorów na świecie.
Spis treści

Chiny – kraj pełen sprzeczności. Najstarszy ośrodek cywilizacji, w którym do dziś kultywuje się dawne tradycje. Zwłaszcza dla nas, Europejczyków, jest to kraj, który zadziwia silnym poczuciem narodowości połączonym z dbałością o dziedzictwo kulturowe oraz pełnym energii podejściem do życia. Warto udać się tam w podróż.

Po pierwsze – polityka

Chiny są krajem, w którym żyje niemal 200 milionów osób starszych! To ponad 14% całej społeczności chińskiej. Z związku z tym władze kraju skupiają obecnie swoją uwagę na seniorach. Dowodem na poprawę poziomu jest średnia długość życia seniorów – zwiększyła się ona z 71 do 73 lat (w Polsce to obecnie 76 lat - przyp. red.).Niestety, wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Chiny zajmowały się dotychczas ludźmi młodymi i zdolnymi do pracy. Obecnie, przy większości osób starszych, gospodarka i polityka Chin muszą ulec diametralnej zmianie. Porządne emerytury oferuje się głównie osobom pracującym w urzędach oraz przedsiębiorstwach. Powszechne jest też utrzymywanie bezrobotnych przez rodziny, co powoduje, że seniorzy muszą łożyć na niepracujących krewnych. Z drugiej strony istnieje obowiązek utrzymywania rodziców przez pracujące dzieci. Jeśli zaś chodzi o służbę zdrowia, dopiero od niedawna osoby po 70 roku życia otrzymują pomoc od państwa. Pozostali muszą ponosić pełne koszty leczenia.

Po drugie – kult przodków

Choć trudno orzec, czy konfucjanizm jest religią czy filozofią, to jedno jest pewne – propaguje szacunek do rodziny i osób starszych. W Chinach nie dochodzi do sytuacji, w której starsza osoba musiałaby stać w komunikacji miejskiej. Zawsze znajdzie się dla niej miejsce. Ta wyznawana przez Chińczyków, starożytna filozofia skupia swoją uwagę na kulcie przodków. W każdym chińskim domu można się natknąć się na ołtarzyk poświęcony przodkom. Nie dziwi zatem wielki szacunek do starszych.

chiny

Po trzecie – ruch

Seniorzy prowadzą bardzo bogate życie towarzyskie. Są widoczni niemal wszędzie. Aktywnie spędzają czas spacerując i uprawiając lekki sport w postaci rozciągania czy rozgrzewki. Nie wstydzą się ruchu wśród ludzi, chętnie spotykają się w mniejszych grupach i ćwiczą razem. Mają dzięki temu świetną kondycję i cieszą się dobrym zdrowiem.

Częstym widokiem spotykanym w Chinach są grupy starszych osób ćwiczących Tai Chi. To niezwykłe, z jaką radością i zaangażowaniem seniorzy oddają się tej aktywności fizycznej. Zorganizowani w małych grupach spotykają się w parkach i ćwiczą, rozciągając się początkowo, a następnie przechodząc do określonych gestów związanych z Tai Chi, czyli chińską sztuką walki. Traktowana przez Chińczyków jako metoda medytacyjna, pomaga zarówno w zachowaniu kondycji, jak i równowagi duchowej.

Kultura Chin pełna jest różnego typu terapii, które pomagają w zachowaniu harmonii ciała i umysłu. Kto wie, czy właśnie akupunktura, akupresura czy aromaterapia nie wpływają tak korzystnie na samopoczucie osób starszych? Seniorzy chętnie oddają się też medytacji. Chwila wyciszenia w ciągu dnia działa kojąco na zmysły. Wystarczy wyłączyć hałasujące sprzęty i oddać się ciszy. Medytacja pomaga zwalczyć stres, podejść po problemów z dystansem, przewietrzyć umysł, uspokoić ciało.

Po wtóre – rozrywka

Chiny, pomimo uciskającego systemu politycznego, pełne są uśmiechniętych seniorów. Bardzo aktywni i towarzyscy, spotykają się na ulicach, przed domami, w parkach i kawiarniach, by spędzać wspólnie czas. Ich ulubioną rozrywką jest gra w madżonga, szachy, karty, przy których towarzyszą tłumy kibiców i komentatorów; picie wspólnie herbaty, słuchanie głośnej muzyki, taniec z wachlarzami, a nawet… gra w zośkę!

Oczywiście, zaprezentowane elementy życia chińskiego seniora są jedynie pewnym wycinkiem rzeczywistości. Jak starałam się wskazać na początku, sytuacja polityczna i społeczna Chin niekoniecznie sprzyja spokojnemu życiu seniorów. Mimo to faktem jest, że osoby starsze starają się żyć chwilą i nie martwić się, spędzając czas z innymi, doskonale się przy tym bawiąc. Warto jak sądzę, podejrzeć nieco odmienny od naszego styl życia i wprowadzić odrobinę tej beztroski w swoją codzienność.


Chińscy seniorzy w programie rozrywkowym śpiewają piosenkę "Bad Romance"


 

 

Czytaj również
Więcej z kategorii Ludzie
5 seniorek, które podbiły serca rzesz fanów
Coraz więcej stulatków w Polsce
85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana
Powiązane artykuły
Tej 90-latki życie nie oszczędzało. Ale ostatnio spotkało ją coś cudownego!
W czym tkwi sekret udanego związku?
Piosenki Hanki Ordonówny
Telefon wsparcia dla Seniorów
DOZ Fundacja uruchomiła telefon wsparcia dla Seniorów
84-letnia Polka podbija świat autostopem!