Brazylia to kraj pełen sprzeczności. Mieszkańcy tworzą mozaikę kultur i zwyczajów – od białych potomków europejskich kolonizatorów, przez Mulatów, Kreoli, Metysów po Indian. Najwięcej ludności zamieszkuje w dwóch głównych ośrodkach – Sao Paulo oraz Rio de Janeiro.
Poziom życia w Brazylii
Poziom życia jest niezwykle zróżnicowany. Można spotkać zarówno bogatych, jak i bardzo biednych mieszkańców. Nam Brazylia kojarzy się głównie z piłką nożną, karnawałem oraz pomnikiem Jezusa Odkupiciela w Rio de Janeiro. Nie należy jednak zapominać, że to jedna strona medalu.
Według raportu o poziomie życia osób starszych na świecie, przeprowadzonego przez Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych (UNFPA) i organizację HelpAge International w 2013 roku, Brazylia zajmuje 31. miejsce (dla porównania, Polska znajduje się na 62. miejscu). Na dodatek dochody seniorów są tu najstabilniejsze.
Brazylijskie fawele
Gospodarka Brazylii z roku na rok rozwija się nieco wolniej z powodu kryzysu, co skutkuje wysokim poziomem bezrobocia. Mimo że brazylijskie media próbują pokazać coś zupełnie odmiennego, zapewniając o opanowaniu sytuacji oraz zadowoleniu mieszkańców.
Sporej części nie przysługują świadczenia zdrowotne oraz emerytury – zwłaszcza tym, którzy żyją w fawelach, czyli brazylijskich slumsach usytuowanych w wyższych partiach miast. Są one charakterystycznym elementem Rio de Janeiro czy Sao Paulo.
Konflikty społeczne
W związku z odbywającymi się Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej urosły nie tylko nadzieje, ale przede wszystkim antagonizmy między mieszkańcami, a państwem oraz policją. Niezadowolenie wynika ze skupienia władz na promocji państwa, a nie pomocy najuboższym mieszkańcom, którzy bez prawa do pracy, ubezpieczeń, a nawet nauki muszą żyć na granicy ubóstwa.
Według badań i statystyk Brazylię uznaje się za jeden z najbardziej niebezpiecznych krajów na świecie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest łamanie prawa przez mieszkańców, wojny gangów, wysoki odsetek morderstw oraz coraz większa brutalność policji.
Emerytury i świadczenia
Okazuje się, że system emerytalny w Brazylii jest jednym z najstarszych w Ameryce Łacińskiej. W przeciwieństwie do innych państw, Brazylia stara się dbać o wysoki poziom życia przechodzących na emeryturę mieszkańców. Na dodatek Brazylia nie boryka się jeszcze z problemem starzejącego się społeczeństwa, jak ma to na przykład miejsce w Europie czy w krajach wysoko rozwiniętych gospodarczo.
Ostatnia reforma emerytalna w Brazylii miała miejsce w 1998 roku. Zdecydowano wówczas o prawie do emerytury dla kobiet powyżej 55 roku życia oraz mężczyzn powyżej 60 lat. Wcześniej występowało wyróżnienie na pracowników rolnych oraz miejskich. Obecnie te różnice zminimalizowano. Emerytura stanowi około 70% średnich zarobków. Dodatkowo pracownikom przysługują świadczenia zdrowotne oraz renty – o ile wpłacane są comiesięczne składki.
Pozytywne podejście do życia
Wbrew temu wszystkiemu Brazylijczycy uważani są jednak za radośniejszych i bardziej uśmiechniętych niż na przykład Polacy. Ich chęć zabawy do późnych godzin nocnych oraz zainteresowanie wszelkimi formami rozrywki świadczą o pozytywnym nastawieniu do życia.
Najwięcej korzyści, zarówno finansowych, jak i kulturowych, czerpie się oczywiście w trakcie trwania największego karnawału na świecie lub jak obecnie, z Mundialu. Zyskuje na tym nie tylko turystyka, ale wszelkie powiązane z nią ośrodki – hotele, banki, a nawet małe sklepiki spożywcze. Mieszkańcy Brazylii próbują pokazać się z jak najlepszej strony – jako uwielbiający ruch, zabawę, turystów; podkreślając przy tym swą różnorodność kulturową.
Czas wolny spędza się najczęściej na głośnych, pełnych muzyki i tańca spotkaniach towarzyskich, grze w piłkę oraz plażowaniu. Największą miłością Brazylijczyków, zarówno tych młodych, jak i starszych, jest oczywiście piłka nożna. Pomimo ogromu problemów i zmartwień, na jakie narażeni są mieszkańcy Brazylii, kończą swój dzień stwierdzeniem, że wszystko jakoś się ułoży, a kolejny dzień będzie lepszy.
Mundial za pół ceny dla seniora
Organizatorzy Mundialu wyszli do brazylijskich seniorów z ciekawą ofertą – bilety na mecze sprzedawane są mieszkańcom powyżej 65. roku życia za pół ceny, dzięki czemu ci mają możliwość uczestniczenia w Mistrzostwach. Okazuje się, że to właśnie seniorzy zostali pod tym kątem wyróżnieni. Takich zniżek nie otrzymały inne, uprzywilejowane grupy, takie jak studenci czy byli piłkarze.
Czytaj również: