Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej w Poznaniu to jedyna taka impreza w Polsce i największa w Europie. Zobaczcie Państwo zdjęcia z tworzenia lodowych rzeźb w stolicy Wielkopolski. Artyści potrafią wyczarować z nich niezwykłe kształty. Po lodowej galerii oprowadzi nas Iwona Hildebrandt.
Od ośmiu lat na początku grudnia na Starym Rynku w Poznaniu organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej. Impreza ta jest największą tego typu w Europie. Specjalnie na konkurs przyjeżdżają wybitni rzeźbiarze lodowi z różnych krajów całego świata, jak choćby Kanady, Rosji, USA, Francji, Filipin, Japonii – i oczywiście z Polski. Kilkanaście dwuosobowych drużyn przez 8 godzin przy pomocy pił łańcuchowych, palników, dłut, pilników, gorącej wody i żelazek zamieniają kilkutonowe bryły lodu w lodowe arcydzieła. Specjalne platformy, na których powstają rzeźby, są wówczas oblegane przez tysiące poznaniaków i turystów, każdy chce zobaczyć, jak powstają rzeźby. A najwięcej frajdy mają oczywiście dzieci.
Po zakończeniu konkursowych zmagań spośród wszystkich prac specjalne jury wybiera te najlepsze, a zwycięzcy otrzymują nagrody pieniężne – kolejno 1500, 1000 i 500 euro. Przez następne dni lodowe rzeźby są podświetlane kolorową iluminacją, tworząc na płycie Starego Rynku prawdziwie świąteczny klimat. Ich żywot zależy od pogody, bywa krótki, ale jeżeli jest mroźnie – mogą stać nawet do Świąt.
Rzeźbiarze, którzy przyjeżdżają do Poznania, to światowej sławy artyści, potrafiący stworzyć w lodzie prawdziwe cuda.
Podczas pracy wykorzystują piły łańcuchowe, piłki, pilniki, nawet żelazka czy wodę.
Festiwal na Starym Rynku w Poznaniu trwa dwa dni. To w tym drugim dniu, gdy rzeźbiarzy nie goni czas i mogą realizować własne pomysły, powstają najciekawsze prace.
Stworzenie takiego dzieła wymaga dużych nakładów. Oprócz wielu godzin planowania i później wykonania - artyści podczas festiwalu zużywają w sumie kilkanaście ton lodu.
Wysiłek rzeźbiarzy jest jednak nagradzany. Autorzy najlepszych prac oprócz braw tłumów ludzi otrzymują nagrody pieniężne.
Mimo tego, jak trudnym materiałem do obróbki jest lód, widoczna jest ogromna dbałość twórców o detale.
Festiwal Rzeźby Lodowej w Poznaniu organizowany jest rokrocznie w grudniu i towarzyszą mu inne wydarzenia - jak świąteczny jarmark czy występy muzyczne. Można więc przy tej okazji spędzić wspaniały dzieć z całą rodziną.
Nie ma się więc co dziwić, że powstawanie rzeźb z lodu podziwiają tłumy poznaniaków oraz gości przybyłych z innych miast i krajów.
Zdjęcia opublikowane w tej fotogalerii przedstawiają powstawanie rzeźb lodowych podczas VII edycji festiwalu, która odbyła się w roku 2012.
Zapraszamy Państwa do Poznania na kolejne edycje Międzynarodowego Festiwalu Rzeźby Lodowej. Warto to zobaczyć na żywo!