Rzeźby lodowe w Poznaniu - zdjęcia

Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej w Poznaniu to jedyna taka impreza w Polsce i największa w Europie. Zobaczcie Państwo zdjęcia z tworzenia lodowych rzeźb w stolicy Wielkopolski. Artyści potrafią wyczarować z nich niezwykłe kształty. Po lodowej galerii oprowadzi nas Iwona Hildebrandt.

Od ośmiu lat na początku grudnia na Starym Rynku w Poznaniu organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej. Impreza ta jest największą tego typu w Europie. Specjalnie na konkurs przyjeżdżają wybitni rzeźbiarze lodowi z różnych krajów całego świata, jak choćby Kanady, Rosji, USA, Francji, Filipin, Japonii – i oczywiście z Polski. Kilkanaście dwuosobowych drużyn przez 8 godzin przy pomocy pił łańcuchowych, palników, dłut, pilników, gorącej wody i żelazek zamieniają kilkutonowe bryły lodu w lodowe arcydzieła. Specjalne platformy, na których powstają rzeźby, są wówczas oblegane przez tysiące poznaniaków i turystów, każdy chce zobaczyć, jak powstają rzeźby. A najwięcej frajdy mają oczywiście dzieci.

Po zakończeniu konkursowych zmagań spośród wszystkich prac specjalne jury wybiera te najlepsze, a zwycięzcy otrzymują nagrody pieniężne – kolejno 1500, 1000 i 500 euro. Przez następne dni lodowe rzeźby są podświetlane kolorową iluminacją, tworząc na płycie Starego Rynku prawdziwie świąteczny klimat. Ich żywot zależy od pogody, bywa krótki, ale jeżeli jest mroźnie – mogą stać nawet do Świąt.

Poznań. Rzeźby lodowe. Zdjęcia
Rzeźbiarze, którzy przyjeżdżają do Poznania, to światowej sławy artyści, potrafiący stworzyć w lodzie prawdziwe cuda.

Rzeźbiarz lodowy

Podczas pracy wykorzystują piły łańcuchowe, piłki, pilniki, nawet żelazka czy wodę.

Tworzenie rzeźb lodowych

Festiwal na Starym Rynku w Poznaniu trwa dwa dni. To w tym drugim dniu, gdy rzeźbiarzy nie goni czas i mogą realizować własne pomysły, powstają najciekawsze prace.

Rzeźba lodowa Poznań

Stworzenie takiego dzieła wymaga dużych nakładów. Oprócz wielu godzin planowania i później wykonania - artyści podczas festiwalu zużywają w sumie kilkanaście ton lodu.

Rzeźby lodowe w Poznaniu

Wysiłek rzeźbiarzy jest jednak nagradzany. Autorzy najlepszych prac oprócz braw tłumów ludzi otrzymują nagrody pieniężne.

Rzeźby lodowe w Poznaniu

Mimo tego, jak trudnym materiałem do obróbki jest lód, widoczna jest ogromna dbałość twórców o detale.

Ptak z lodu

Festiwal Rzeźby Lodowej w Poznaniu organizowany jest rokrocznie w grudniu i towarzyszą mu inne wydarzenia - jak świąteczny jarmark czy występy muzyczne. Można więc przy tej okazji spędzić wspaniały dzieć z całą rodziną.

Poznań - świąteczny jarmark

Nie ma się więc co dziwić, że powstawanie rzeźb z lodu podziwiają tłumy poznaniaków oraz gości przybyłych z innych miast i krajów.

Zdjęcia opublikowane w tej fotogalerii przedstawiają powstawanie rzeźb lodowych podczas VII edycji festiwalu, która odbyła się w roku 2012.

 

Zapraszamy Państwa do Poznania na kolejne edycje Międzynarodowego Festiwalu Rzeźby Lodowej. Warto to zobaczyć na żywo!

Więcej z kategorii Hobby
Joga na zdrowe stawy
Odwiedzajcie las, aby dobrze żyć
Moja pasja: zbieranie dzwonków
Powiązane artykuły
Gdzie można zagrać w brydża online?
Warcaby, szachy, mahjong… Gry, które rozwijają umysł
Autografomania: senior też może
Jak aktywizować seniorów? 7 rzeczy, o których trzeba pamiętać
Lifemanagerka.pl: Blogowanie to dzielenie się swoją pasją!