Rower. Sposób na uniknięcie korków i spowolnienie starzenia?

Początek wiosny to świetny moment aby zacząć spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Można spróbować połączyć miłe z pożytecznym i zamiast z komunikacji miejskiej czy samochodu zacząć korzystać z roweru. Jak donoszą naukowcy, wiek nie jest tu przeszkodą.

Większość przejazdów w mieście to krótkie przejazdy, na dystansie kilku kilometrów. Jeśli uwzględnić czas "od drzwi do drzwi", rowery są bezkonkurencyjne. Można nimi podjechać łatwo w dowolne miejsce, bez szukania miejsca parkingowego ani stania w korkach. W koszyku łatwiej też jest przewieźć torby i pakunki, niż gdy idzie się na piechotę lub jedzie komunikacją.

Ale czy rower to odpowiedni środek transportu dla seniorów? Tak, potwierdzają to badania i przykłady starszych Duńczyków czy Holendrów, którzy na rowerach jeżdżą bardzo licznie. Są zresztą jeszcze osoby, które pamiętają, że w okresie międzywojennym na rowerach jeżdżono masowo również w Polsce.

Czytaj też: Ból kolana - rodzaje, przyczyny i leczenie

Paul Tetrick z USA, który w wieku 60 lat zaczął mieć problemy z kolanami. Zamiast zrezygnować z aktywności - zaczął jeździć na rowerze. Co więcej, po kilku latach zaczął też brać udział w wyścigach. Obecnie Paul ma 83 lata i cały czas jeździ, a na jego koncie jest kilkanaście rekordów kraju. Ten przypadek - jak i wiele innych - stoi w opozycji do twierdzeń, że po okresie młodości zdolności organizmu mogą się tylko obniżać.

Coraz częściej eksperci przyznają, że starszy wiek nie jest przeszkodą, by rozpocząć aktywność fizyczną. Z wiekiem rzeczywiście możliwości fizyczne się ograniczają i każdy ma swoje granice wytrzymałości. Ale często nawet nie zbliżamy się do tych granic, a aktywność fizyczna pozwala spowolnić proces starzenia się organizmu. Może więc warto wyciągnąć rower z piwnicy?

Przeczytaj więcej o zaletach jazdy na rowerze dla seniorów

Więcej z kategorii Hobby
Pisanki, malowanki
Autografomania: senior też może
Joga także dla seniorów
Powiązane artykuły
Gdzie można zagrać w brydża online?
Lifemanagerka.pl: Blogowanie to dzielenie się swoją pasją!
Tai Chi idealne dla seniorów
Tańce liniowe. Wiek to nie przeszkoda
Jak aktywizować seniorów? 7 rzeczy, o których trzeba pamiętać