Seniorze, przesiądź się na rower!

Słoneczna pogoda zachęca do wyjścia z domu. Może tym razem zamiast spaceru warto usiąść na rower? To świetna rozrywka i niezbyt obciążające ćwiczenia fizyczne w jednym.
Spis treści

Rower jest odpowiedni dla osób w każdym wieku. Ruch, świeże powietrze i aktywność fizyczna – jazda na rowerze przynosi same korzyści dla duszy i ciała. W miastach buduje się coraz więcej ścieżek rowerowych, po których możliwe jest swobodne poruszanie się. Nie trzeba więc obawiać się wzmożonego ruchu na drogach czy skomplikowanych zasad ruchu drogowego. Zanim jednak wsiądziemy na rower, przyjrzyjmy się, jak się do tego przygotować.

Jazda na rowerze - samo zdrowie

Jazda na rowerze zmusza organizm do wysiłku. Polecana jest więc zwłaszcza osobom, które mają problemy z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą lub nadwagą. Ruch dodaje energii i pobudza krążenie.

Najwięcej korzyści przynosi jednak stawom kolanowym – jazda na rowerze wzmacnia stawy i mięśnie nóg, a także mięśnie brzucha oraz grzbietu. Przeciwdziała tworzeniu się zakrzepów. Poza tym regularne wycieczki rowerowe doskonale odprężają.

Jazda na rowerze nie męczy tak, jak inne dyscypliny sportu. Rower będzie świetnym rozwiązaniem w ciepłe dni. Wiatr we włosach i prędkość sprawią, że poczujesz się rześko. Należy jednak pamiętać, by zabierać ze sobą butelkę wody mineralnej.

Wycieczka rowerowa

 

Odpowiedni sprzęt

Wybierając rower, należy zwrócić uwagę na ramę - powinna być wygięta i niska. Odpowiedni, dostosowany do wieku sprzęt powinien pozwolić na łatwe wsiadanie oraz przybranie wygodnej pozycji. Najlepszy będzie więc rower holenderski.

Ważne jest również siodełko – powinno być sprofilowane w taki sposób, by pozwolić na utrzymanie prostej pozycji ciała. Jeśli jest niewygodne, twarde, zbyt wąskie i czujesz, że się z niego ześlizgujesz, lepiej zrezygnować i poszukać czegoś wygodniejszego.

Zanim wybierzesz się na rowerową przejażdżkę, pamiętaj o kilku szczegółach. Przed wyjazdem w trasę trzeba sprawdzić, czy rower jest sprawny. Musi posiadać przynajmniej jedno światło z przodu i z tyłu, odblaski na kołach, sprawne hamulce oraz działający dzwonek. Warto też zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową i ubierać ją bez względu na pogodę. Dzięki niej będziesz widoczny na drodze.

 

A może rower elektryczny?

Świetnym rozwiązaniem dla seniora jest rower elektryczny. Można na nim zarówno pedałować, jak i poruszać się dzięki zamontowanemu do niego silnikowi elektrycznemu. Nazywany inaczej pedelkiem, jest idealny dla osób ze słabszą kondycją. W trakcie jazdy można odpocząć, włączyć silnik i jechać dalej. Pomaga pokonać znaczne odległości bez wysiłku.

Rower elektryczny jest świetną alternatywą dla samochodu. Nie zatruwa środowiska i dba o zdrowie poruszającej się na nim osoby. Jest też znacznie tańszy w utrzymaniu niż auto, nie wymaga pozwoleń oraz prawa jazdy, a parkowanie nim to sama przyjemność – wszędzie znajdzie się dla niego miejsce.

Rower ten posiada jednak pewną wadę, a mianowicie jest dość ciężki. Wnoszenie go na piętro nie jest zalecane. Należy trzymać go na parterze lub w garażu. Mimo to jednak seniorzy często korzystają z uroków tego osobliwego pojazdu.

Badania sondażowe pokazują, że starsze osoby rezygnują z poruszania się na rowerze oraz innych rodzajów aktywności fizycznej. A wystarczą dwa, trzy dni w tygodniu przejażdżki rowerowej, by poczuć się znacznie lepiej, poprawić samopoczucie oraz sprawność. Nastał najlepszy czas na zmiany – mamy czerwiec, a pogoda wręcz zachęca do jazdy na rowerze.

 

Więcej z kategorii Sport
Nietrzymanie moczu – sprawdź, jakie sporty możesz uprawiać
Jazda na rowerze
Gimnastyka dla seniorów: ćwiczenia na kręgosłup
Nordic walking: idealny sport dla seniora
Powiązane artykuły
Najszybsza babcia świata. Ma 75 lat i biega w maratonach
5 prostych ćwiczeń przy biurku - w pracy też możesz się gimnastykować
Emerytura olimpijska - za jaki medal i ile wynosi?
Mężczyzna odpoczywa pod drzewem po jeździe na rowerze
Sposoby na nietrzymanie moczu – sport jest ważny
Ćwiczenia na kręgosłup – szyjny, lędźwiowy i piersiowy