Ruch to zdrowie? To nie slogan, to prawda!

Seniorzy, którzy regularnie ćwiczą, żyją statystycznie aż o 5 lat dłużej – donoszą norwescy naukowcy. Nawet niewielka dawka ruchu po sześćdziesiątce wpływa na długość życia tak, jak rzucenie palenia po wielu latach nałogu. Zatem… pora na ćwiczenia!Ruch po sześćdziesiątce ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie i długość życia. Norwescy naukowcy zbadali ponad 5700 seniorów, którzy ćwiczyli regularnie co najmniej 3 razy w tygodniu i odkryli, że żyją oni średnio o 5 lat dłużej niż statystyczni mieszkańcy Norwegii. Dobroczynny wpływ na nasz organizm mają zarówno lekkie ćwiczenia, jak i intensywne treningi.

Najważniejsze jest nie to, jak ćwiczymy, ale ile czasu nam to zajmuje. Naukowcy zalecają minimum 150 minut ruchu tygodniowo. Ćwiczenia można podzielić na przykład na pięć 30-minutowych sesji w tygodniu - radzą Norwegowie. Każda pora, by zacząć się ruszać jest dobra!

Przed nami i seniorami z pozostałych europejskich krajów stoi wciąż spore ruchowe wyzwanie. Statystyki pokazują, że żadnych, nawet lekkich ćwiczeń nie wykonuje ponad 55% Polaków! Mniej ruchu niż my mają na co dzień Portugalczycy - ponad 69% mieszkańców tego kraju nie rusza się regularnie. Za to więcej uwagi systematycznym ćwiczeniom poświęcają Francuzi, Brytyjczycy, Niemcy i Holendrzy. W Holandii nie rusza się regularnie jedynie 14% seniorów, a w Niemczech jedynie 26%.

Pora sięgnąć po zdrowie! Zachęcamy Państwa do regularnych ćwiczeń: codziennych spacerów, nordic-walking lub jazdy na rowerze. Możliwości jest naprawdę wiele, czemu więc z nich nie skorzystać i dłużej cieszyć się życiem?

Więcej z kategorii Profilaktyka
Spacer wydłuża życie. Nawet o 7 lat!
Zagrożenia spowodowane aktywnością. Na co uważać?
Intelektualne ćwiczenia dla mózgu. Jak mogą pomóc w profilaktyce Alzheimera?
Mężczyzna w średnim wieku wykonuję ćwiczenie intelektualne, jakim jest rozwiązywanie krzyżówki
Powiązane artykuły
Pomiar ciśnienia krwi - jak poprawnie zmierzyć ciśnienie?
Jak dbać o zdrowie stawów? 6 sprawdzonych sposobów
Ruch to zdrowie? To nie slogan, to prawda!
Jakie choroby zagrażają seniorom?
7 sposobów na własne zęby na dłużej