Pomysł na weekend: baseny termalne

Szaro, buro, zimno? Wcale tak być nie musi! Wystarczy wybrać się na rozgrzewającą kąpiel w gorących źródłach. Sprawdź, co dobrego dla twojego zdrowia i urody mogą zdziałać wody termalne.Czym są wody termalne?

Wody termalne wydobywane są spod ziemi i mają wysoką temperaturę, co najmniej 20 stopni Celsjusza. Ich źródła nazywamy cieplicami. Wody termalne są wykorzystywane do celów rekreacyjnych, leczniczych, kosmetycznych, a nawet… energetycznych, gdyż mogą być stosowane do ocieplania budynków. Wody termalne słyną z czystości i wysokiej zawartości minerałów, takich jak: wapń, magnez, żelazo, krzem, sód, potas i selen.

Dobre dla skóry

Kąpiele w gorących źródłach mogą zdziałać cuda dla naszej skóry, szczególnie jeśli mamy skórę wrażliwą, tłustą lub suchą. Kontakt z wodami termalnymi przywraca naszej skórze równowagę. Zawarte w tych wodach minerały działają kojąco na naskórek i stymulują jego regenerację. Wapń łagodzi alergię skóry, magnez tonizuje i spowalnia efekty starzenia, sód i potas nawilżają, żelazo poprawia koloryt, a selen aktywnie zwalcza wolne rodniki. Regularne kąpiele w wodach termalnych lub stosowanie kosmetyków na bazie tych wód sprawią, że nasza skóra stanie się gładsza i bardziej elastyczna, a zaczerwienienia i podrażnienia zbladną i staną się mniej dokuczliwe.

…I dla całego ciała

Kąpiel w wodach termalnych wpływa korzystnie nie tylko na naszą skórę. Ma dobroczynne działanie na krążenie i ciśnienie krwi, na nasze kości i stawy, reguluje gospodarkę hormonalną i przemianę materii. Kąpiel w wodach termalnych wpływa także korzystnie na naszą psychikę, stanowi doskonałą okazję do relaksu, łagodzi stres, napięcia w ciele, zmniejsza dokuczliwość bólową, a nawet pomaga leczyć bezsenność.

Korzystanie z basenów z wodami termalnymi jest coraz częściej zalecane w celach leczniczych i stanowi element terapii w sanatorium lub kuracji uzdrowiskowej w szpitalu. W zależności od składu minerałów wody termalne stosowane są do różnych celów leczniczych. Na przykład: wody radonowe stosowane są w terapii chorób kości, stawów i przy alergiach. Wody solankowe zmniejszają ciśnienie krwi, stosowane są w terapii chorób układu krążenia i narządów ruchu. Natomiast wody siarczkowo-fluorkowe pomagają w leczeniu przewlekłego stresu, nerwic i objawów psychosomatycznych.

Przyjemne z pożytecznym

Kąpiel w basenie z wodą geotermalną jest także doskonałą okazją do relaksu z całą rodziną. Współczesne baseny geotermalne oferują wiele atrakcji, także dla dzieci. Wodospady, bicze wodne, gejzery, zjeżdżalnie mogą dać wiele radości starszym i młodszym pływakom. Dla młodszych dzieci wydzielane są także specjalne części z płytszą wodą, małymi zjeżdżalniami i basenowymi kącikami zabaw. Na dorosłych czekają natomiast masaże i zabiegi w spa, oczywiście z wykorzystaniem wód termalnych.

Mamy nadzieję, że ten artykuł zachęcił Was do wypróbowania kąpieli w wodach termalnych na… własnym ciele. W Polsce powstaje coraz więcej basenów termalnych, zarówno w centrum kraju, jak i na południ. Jedne z najpopularniejszych basenów termalnych znajdują się w Białce Tatrzańskiej, Bukowinie Tatrzańskiej, Ustroniu, Solcu, Uniejowie i Mszczonowie. A może Wasi znajomi też z chęcią wybrali by się na basen termalny? Warto zapytać, polecamy!
Więcej z kategorii Hobby
Joga na zdrowe stawy
Odwiedzajcie las, aby dobrze żyć
Rower. Sposób na uniknięcie korków i spowolnienie starzenia?
Powiązane artykuły
Jak aktywizować seniorów? 7 rzeczy, o których trzeba pamiętać
Pisanki, malowanki
Autografomania: senior też może
Lifemanagerka.pl: Blogowanie to dzielenie się swoją pasją!
Warcaby, szachy, mahjong… Gry, które rozwijają umysł