Pilates dla seniorów - ćwicz w klubie lub w domu

Ćwiczenia metodą Pilatesa są naprawdę skuteczne. Efekty widać jednak tylko wtedy, gdy trenujesz prawidłowo. Najlepiej, gdy czuwa nad tobą doświadczony trener, dlatego warto zapisać się do fitness klubu. A jeśli wolisz zostać w domu - poznaj kilka wskazówek, zanim zaczniesz ćwiczyć.
Spis treści

Artykuł jest rozwinięciem tematu poruszonego już wcześniej na CafeSenior. Przeczytaj pierwszy tekst: Pilates dobry w każdym wieku – ćwiczenia dla początkujących

Pilates uchodzi za metodę właściwie nieinwazyjną i bezpieczną dla każdego, bez względu na wiek. Mimo to fitness kluby często różnicują swoją ofertę, tworząc osobne grupy zajęciowe dla osób po pięćdziesiątce. To dobre rozwiązanie - trening można wówczas jeszcze bardziej dopasować do możliwości i ograniczeń seniorów.

Trening w grupie - kluby i centra fitnessowe

Gdzie w Polsce znajdziemy pilates przeznaczony specjalnie dla seniorów?

  • W Tarnobrzegu oferuje go Studio Zdrowego Ciała Fitneska. Cztery zajęcia to koszt 20 zł.
  • Pilates & art Studio w Warszawie oferuje Pilates dla Seniorów 60+. Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek o godzinie 9.00 albo każdy wtorek i czwartek o 17.00.
  • Osobną grupę dla seniorów prowadzi też inne warszawskie studio - Equilibrium.
  • Centrum Sportu Akademos z Lublina prowadzi pilates dwa razy w tygodniu w wymiarze 55 minut.
  • W Tarnowie poćwiczyć można w Studio Fitness TKKF - od poniedziałku do piątku w godzinach porannych.
  • W poniedziałki, środy i czwartki między 10.00 a 11.00 Pilates Senior odbywa się w Małgorzata Dykman Medical Fitness & Pilates Studio w Rzeszowie.

To tylko niektóre z funkcjonujących w Polsce grup i centrów pilatesowych dla osób 50+. Pamiętaj, że wiele klubów przy zapisie na zajęcia wymaga zaświadczenia od lekarza o braku przeciwskazań do trenowania. To bardzo dobre podejście, dlatego warto, byś przed pierwszymi zajęciami odwiedził swojego lekarza.

Wskazówki dla ćwiczących w domu

Jeśli nie jesteś przekonany do zajęć w grupie, możesz spróbować ćwiczeń w zaciszu własnego domu. Przyda ci się przedtem podstawowa wiedza na temat pilatesa. Przede wszystkim ćwicz boso lub w skarpetkach. Ćwiczenia są raczej statyczne, wykonuje się ruchy o niewielkim zakresie, nie musisz więc się obawiać o poślizgnięcie czy skręcenie kostki. Buty po prostu przeszkadzają w precyzyjnym ruchu.

Twój podstawowy sprzęt to także antypoślizgowa mata i niekrępujący ruchów strój. W czasie treningu najważniejsze są precyzja i oddech. Zwykle wykonuje się po 8, 10 do 12 powtórzeń poszczególnych ćwiczeń, ale lepiej wykonać ich mniej, ale dokładniej. Oprócz ćwiczenia ciała ćwiczy się tu także prawidłowe oddychanie, dlatego wdychaj powietrze głęboko nosem i wydychaj ustami. Optymalny czas treningu wynosi do 60 minut dziennie. 3 razy w tygodniu to nie za dużo i nie za mało.

 

Więcej z kategorii Sport
Sposoby na nietrzymanie moczu – sport jest ważny
Mężczyzna odpoczywa pod drzewem po jeździe na rowerze
5 prostych ćwiczeń przy biurku - w pracy też możesz się gimnastykować
9 powodów, dla których warto pływać
Powiązane artykuły
Emerytura olimpijska - za jaki medal i ile wynosi?
Gimnastyka dla seniorów: ćwiczenia na kręgosłup
Najszybsza babcia świata. Ma 75 lat i biega w maratonach
Ćwiczenia na kręgosłup – szyjny, lędźwiowy i piersiowy
Jazda na rowerze
Nietrzymanie moczu – sprawdź, jakie sporty możesz uprawiać