Piękno zaklęte w bursztynie

Bursztyn zachwyca i zadziwia ludzi od wieków swoim pięknem i zdrowotnymi właściwościami. Niezwykła historia powstania bursztynu i jego wyjątkowe działanie sprawiają, że stał się symbolem piękna i siły natury. Bryłki skamieniałej żywicy drzew iglastych powstały około 40-50 milionów lat temu i przetrwały w tej formie aż do dziś. 

Bursztyn kojarzy się nam zazwyczaj z Bałtykiem. I bardzo słusznie, ponieważ najwięcej bursztynu występuje właśnie w okolicach Bałtyku, choć znane są także odmiany bursztynu pochodzące z  rejonów cieplejszych mórz. W Polsce najwięcej skamieniałej żywicy znajdziemy w okolicach Mierzei Wiślanej, Zatoki Gdańskiej i Półwyspu Helskiego. Niektóre bryłki zawierają zatopione, skamieniałe owady i części roślin. Bursztyny są dziś bezcennym źródłem wiedzy dla naukowców, a od stuleci inspiracją dla medycyny naturalnej i jubilerów.

Starożytni Grecy nazywali bursztyn „kamieniem zdrowia i życia”, ze względu na jego wszechstronne właściwości lecznicze. Polecali go między innymi na choroby pęcherza, biegunki i krwotoki. W Europie praktykowano okadzanie dymem bursztynowym miejsc dotkniętych epidemią dżumy, a sam Mikołaj Kopernik zalecał kurację proszkiem bursztynowym na choroby serca. W tradycyjnej medycynie azjatyckiej stosowano mielony bursztyn w połączeniu z opium jako środek uspokajający, rozkurczowy i przeciwbólowy. Bursztyn od dawien dawna był także popularny w polskiej medycynie ludowej. W XIX wieku bardzo popularne stały się wszelkie maści, balsamy i nalewki, stosowane w celach leczniczych i kosmetologicznych.

Współcześnie bursztyn używany jest w medycynie naturalnej, szczególnie w jej gałęzi nazywanej litoterapią, która polega na leczeniu kamieniami szlachetnymi.  Według litoterapeutów przykładanie bursztynu w splocie słonecznym poprawia pracę śledziony i stabilizuje pracę serca i całego układu krążenia. Ozdoby wykonane z niepolerowanego i nieszlifowanego bursztynu, noszone bezpośrednio na skórę, silnie wpływają na miejsca, których dotykają. Naszyjniki z bursztynu stosowane są w leczeniu chorób układu oddechowego: astmy, zapalenia oskrzeli, zapalenia migdałków. Wypełnione bursztynem materace, maty i poduszki pomagają w leczeniu reumatyzmu.

Badania naukowe potwierdzają, że kwas bursztynowy pobudza system nerwowy, działa przeciwzapalnie, antytoksycznie i reguluje pracę jelit i nerek. Pobudza nasz organizm do walki z chorobami i do samodzielnej regeneracji. Stosowany jest jako dodatek do maści i kremów na podrażnienia skóry, owrzodzenia, reumatyzm, a także schorzenia gardła, tarczycy i oskrzeli.

Badania wykazały, że bursztyn zawiera wiele mikroelementów, takich jak: magnez, żelazo, krzem, wapń, potas i substancje żywiczne. Ze względu na swoje właściwości i bogaty skład mineralny, bursztyn wykorzystywany jest także do produkcji leczniczych nalewek. Nalewka na bazie bursztynu może być stosowana jako preparat przeciwko grypie, jako olejek do nacierania ciała podczas gorączki, podczas leczenia zapalenia płuc lub oskrzeli i przy ogólnym osłabieniu mięśnia sercowego.

Do przygotowania nalewki będziemy potrzebować 50 g surowego bursztynu i pół litra spirytusu 96%. Rozdrobnij bursztyn, zalej go spirytusem i odstaw w ciepłe miejsce na 2 tygodnie, często (najlepiej codziennie) mieszając. Nalewka będzie gotowa do spożycia po 2 tygodniach. Bursztyn, który pozostanie na dnie można ponownie wykorzystać do produkcji nowej porcji nalewki. Na zdrowie!

 
Więcej z kategorii Historia i tradycje
Jak się spowiadać? Grzechy i regułka dla dorosłych
Konfesjonał
Savoir-vivre przy wielkanocnym stole
Rodzina przy stole, spożywająca posiłek
Koronka do krwawych łez Matki Bożej - jak odmawiać?
Pomnik Maryi
Powiązane artykuły
Różaniec za zmarłego - jak odmawiać różaniec?
Ksiądz odprawiający mszę świętą
Msza święta krok po kroku – tekst, przebieg, części
Cerkiew prawosławna
Prawosławie a katolicyzm. Różnice, cechy i święta
Ksiądz trzyma w dłoniach hostię
Części mszy świętej – główne i stałe. Najważniejsze
Suchy chleb i szklanka wody
Post w kościele katolickim – kogo i kiedy obowiązuje?