Nie czuję się babcią!

Spis treści
Jesteś jeszcze młodą, piękną i pełną zapału kobietą z mnóstwem planów na przyszłość. Nieważne, czy masz czterdzieści lat, pięćdziesiąt czy sześćdziesiąt. Wiek nie jest przeszkodą, by czuć się dobrze we własnej skórze. Twoje dzieci już dorosły, wyfrunęły z rodzinnego gniazda, a Ty masz czas na to, by realizować własne pasje. I wtedy jak grom z jasnego nieba spada na Ciebie ta wiadomość – zostaniesz babcią!

Nie u wszystkich taka informacja spotka się z tym samym entuzjazmem i niepohamowaną radością. Możliwe, że wcale nie czujesz się gotowa na wejście w tę nową dla Ciebie rolę, wolałabyś, żeby stało się to nieco później, czujesz, że jesteś za młoda na to, by być babcią. Warto się wtedy zastanowić, co to właściwie dla Ciebie oznacza, to tajemnicze „być babcią”?

Ciepłe kapcie i robienie na drutach


Jeśli nadal rozpiera Cię energia, a pojawienie się wnuków od zawsze było dla Ciebie oznaką nieuchronnej starości, to nic dziwnego, że zaistniała sytuacja nie spotyka się z Twoim dobrym przyjęciem. Trudno się cieszyć, kiedy jesteśmy przekonani, że nasz czas dobiega końca, a my mamy jeszcze tyle rzeczy do zrobienia. Aby nie popaść w smutne czarnowidztwo, trzeba nieco przeformułować swoje przekonania i rozstać się z dawnym sposobem myślenia. Skoro nie odczuwasz przemożnej potrzeby zakupu bujanego fotela i masz ochotę żyć pełnią życia, to nic nie zmusi Cię do stania się stereotypową babcią.

Wykorzystaj swój potencjał!


W dobie Internetu, uniwersytetów trzeciego wieku, kursów rozwojowych i wszelkiego typu aktywności dla każdej grupy wiekowej, grzechem byłoby zamknąć się w domu i to, co najlepszego ma się do zaoferowania wnukom, sprowadzić do domowych ciasteczek. Można być przecież aktywną babcią i do wachlarza codziennych aktywności dorzucić czas spędzany z najmłodszym pokoleniem. To może być naprawdę wartościowe połączenie samorozwoju, wzmacniania więzi międzyludzkich i kształtowania młodego człowieka. Ponadto wymyślanie kreatywnych aktywności, odpowiadanie na dociekliwe pytania czy zapobieganie nudzie to gimnastyka dla umysłu, która bez wątpienia pozwoli zachować go w dobrej kondycji.

Wnuki to nie koniec świata


Wręcz przeciwnie, to początek kolejnej ważnej przygody. W przygodzie tej dziadkowie pełnią ważną rolę – bez względu na to, czy sobie tego życzą, czy nie. I jako dorośli ludzie muszą wziąć za to odpowiedzialność. Nie ma wyboru. Warto zatem spojrzeć z optymizmem na to, co ma się wydarzyć, i zawczasu poszukać sobie takich rozwiązań, które staną się źródłem prawdziwej satysfakcji. Wtedy radość i energia będą nieskończenie się pomnażać, a pojawienie się wnuków sprawi, że paradoksalnie zaczniemy młodnieć. W końcu: „kto z kim przystaje…”
Więcej z kategorii Psychologia
Rozwód po 50-tce. Dlaczego seniorzy się rozwodzą?
Tydzień życzliwości – zrób coś miłego!
Jak mądrze udzielać rad?
Powiązane artykuły
Sen o zmarłej osobie - co może oznaczać taki sen?
Gerontologia - przyczyny i procesy starzenia się
Jak sobie radzić z poczuciem bycia niepotrzebnym?
Kiedy senior naprawdę staje się seniorem?
Kobieta z demencją starczą
Objawy demencji starczej, etapy choroby i opieka