} ?>

Masło orzechowe pozwoli wykryć Alzheimera?

Okazuje się, że masło orzechowe może nie tylko smakować, ale też służyć... wykrywaniu choroby Alzheimera. Test zwiększający szansę na wykrycie choroby na wczesnym etapie opracowała doktorantka z Uniwersytetu Florydy.

Badanie wykorzystuje fakt, że u osób chorych na Alzheimera już we wczesnym etapie degeneruje się część mózgu w obrębie płata skroniowego, która odpowiada m.in. za identyfikowanie zapachów.

Dlatego test stworzony przez Jennifer Stamps z USA bazuje na ocenie węchu. Badani zbliżają nos do łyżeczki lub słoika z masłem orzechowym. Mierzy się odległość, z jakiej poczują zapach każdą z dziurek od nosa.

Czym różni się wynik osób cierpiących na chorobę Alzheimera? Otóż nawet we wczesnej fazie choroby wyczuwają one masło orzechowe z odległości o 10 cm krótszej niż ludzie zdrowi. Związane jest to z procesami degeneracyjnymi w prawej półkuli mózgu. Wykrycie choroby we wczesnym etapie daje szansę zachowania sprawności psychicznej. Proste badanie może też pomóc w wykrywaniu nawet lekkiego upośledzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Naukowcy zastrzegają, że wyniki takiego testu można potraktować jedynie jako wskazówkę. Pewność diagnozy dają tylko tradycyjne, pełne badania. Warto też wiedzieć, że niewielkie różnice wrażliwości prawego i lewego nozdrza występują powszechnie.

 

Masło orzechowe. Fot. PiccoloNamek, en.wikipedia.org/wiki/File:PeanutButter.jpg

Więcej z kategorii Choroby
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?
Ubytek słuchu - w decybelach, renta, odszkodowanie
Zaburzenia i choroby słuchu - przyczyny, objawy i leczenie
Powiązane artykuły
Ból głowy z tyłu
Ból z tyłu głowy – przyczyny, rodzaje i niebezpieczne objawy. Co może oznaczać ból z tyłu czaszki?
Skala Barthel - czym jest? Klasyfikacja pacjenta
Lek a suplement - czym się różnią?
Czy Alzheimer jest dziedziczny?
Czy Alzheimer jest dziedziczny? Czynniki wpływające na rozwój choroby
Młoda kobieta pocieszająca starszą kobietę
Czy zły cholesterol może być przyczyną wczesnego Alzheimera?