Kosztowne prezenty - z podatkiem czy bez?

Spis treści

Komunie, śluby, chrzciny, okrągłe urodziny, jubileusze - to wszystko są okazje, przy których jako rodzice czy dziadkowie na ogół dajemy bliskim kosztowne prezenty, także gotówkę. 

Zobacz także: Jak przekazać 1% podatku i wybrać organizację?

Kosztowne prezenty - zwolnienie z podatku


Takim upominkiem może zainteresować się urząd skarbowy. Kiedy to zrobi?

W zasadzie darowizny dla najbliższych członków rodziny są zwolnione z podatku. "W zasadzie", ponieważ musimy spełnić pewne warunki.

Możliwość zwolnienia dotyczy osób z tzw. zerowej grupy podatkowej. Należą tu: małżonek, zstępni (dzieci, wnuki itd.), wstępni (rodzice, dziadkowie itd.), pasierbowie, rodzeństwo, ojczym, macocha.

Sprawdź!: Jak przekazać 1 procent podatku?

Wysokość darowizn


Jeśli wartość darowizn dla Nowaka nie przekracza w ciągu ostatnich pięciu lat 9637 zł, wówczas nie ma o czym mówić, bo to dla najbliższych kwota wolna od podatku. Gdy jednak wartość prezentu sumę tę przekroczy, wówczas Nowak, jeśli nie chce płacić podatku, musi rzecz - w ciągu sześciu miesięcy - zgłosić w urzędzie skarbowym.

Przeczytaj również: Podatek od odprawy

Dokumentacja kosztownych prezentów


Co ważne - darowizna musi być udokumentowana. W przypadku pieniędzy należy je wpłacić przekazem pocztowym bądź na rachunek bankowy lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Nie można więc dać pieniędzy z ręki do ręki, bo nie będzie po tym śladu. Jeśli zaś prezent jest drogocenny, ale rzeczowy, wówczas spisujemy umowę: kto, komu, co, kiedy darowuje. Jeśli będzie to nieruchomość (mieszkanie, dom, ziemia itd.), darowizna musi mieć formę aktu notarialnego.

Zobacz także: 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij