Konsekwencje nieleczenia infekcji intymnych

Spis treści

Na infekcje intymne narażona jest każda kobieta, dlatego tak ważne jest umiejętne rozpoznawanie infekcji i podejmowanie szybkiego oraz skutecznego leczenia. Większość infekcji można zauważyć samodzielnie, obserwując zmiany zachodzące we własnym ciele.


Artykuł sponsorowany

Reklama

Jak rozpoznać infekcje intymne?


Najczęstszym objawem złapania infekcji intymnej jest zmiana koloru, konsystencji lub zapachu naturalnej wydzieliny z pochwy. Jeśli staje się ona biała, gęsta, grudkowata, żółtawa lub zielona, nieprzyjemnie pachnie, to jest to sygnał, że należy udać się do lekarza ginekologa, który może zalecić wykonanie badań diagnostycznych oraz dodatkowo przepisze odpowiednie leczenie. Czasami zmiany chorobowe są widoczne także na samych narządach rodnych, czyli na wargach sromowych lub na sąsiadujących z nimi obszarach skóry. W niektórych przypadkach, gdy infekcja nie jest jeszcze bardzo zaawansowana, pojawia się wyłącznie dyskomfort, szczypanie lub pieczenie. Czasami dochodzi również do wystąpienia bólu podczas oddawania moczu lub w momencie kontaktu seksualnego.

Kiedy ryzyko infekcji intymnej wzrasta?


Można wyróżnić dwa główne momenty, kiedy ryzyko złapania infekcji intymnej znacząco wzrasta. Jest to przede wszystkim okres ciąży, ponieważ wtedy w wyniku działania hormonów ciążowych dochodzi do zmiany pH pochwy, co ułatwia rozwój bakterii. Drugim takim okresem jest miesiączka. Wtedy również należy zachować jak największą higienę, by maksymalnie ograniczyć ryzyko zachorowania.

Reklama

Jak bronić się przed infekcjami intymnymi?


Przede wszystkim należy używać delikatnych kosmetyków do mycia okolic intymnych. W okresie ciąży i w trakcie miesiączki warto zdecydowanie częściej myć te obszary, najlepiej podczas każdej wizyty w toalecie. Należy również zwrócić uwagę na noszoną bieliznę, która powinna być przede wszystkim przewiewna, najlepiej wykonana z naturalnej bawełny, ponieważ bielizna z syntetycznych materiałów sprawia, że skóra się szybciej poci, a wilgotne środowisko przyspiesza namnażanie się bakterii. Po więcej przydatnych informacji dotyczących dbania o zdrowie intymne zapraszamy na portal kobiecosc.info

 

Więcej z kategorii Życie intymne
Przeczytaj artykuł
Przerost prostaty – objawy, przyczyny, leczenie i leki
Mężczyzna wchodzący w nocy do toalety
Przeczytaj artykuł
Dieta na potencję: co jeść na lepszą erekcję? Produkty
Warzywa zalecane na potencję
Przeczytaj artykuł
Ćwiczenia na potencję: jak poprawić erekcję naturalnie
Senior wykonuje ćwiczenia na potencję
Powiązane artykuły
Dojrzała kobieta odczuwa objawy menopauzy
Menopauza a ciąża - czy możliwe jest poczęcie dziecka?
Kobieta odczuwa objawy wczesnej menopauzy
Wczesna menopauza - jakie są objawy? Leczenie
Kobieta w okresie postmenopauzalnym
Postmenopauza - czym jest? Jakie są objawy?
Para w łózku
Nietrzymanie moczu podczas stosunku – jak sobie z nim radzić?

Reklama