Jesteś szczupły i aktywny?

Mimo to, możesz mieć podwyższony cholesterol. Ponad 60% Polaków ma hipercholesterolemię.

Podwyższony cholesterol nie boli. A szkoda, bo może gdyby bolał lub wcześnie dawał jakiekolwiek objawy, zbierałby mniejsze żniwo.

Cholesterol jest szeroko rozpowszechnionym w komórkach ludzkiego ciała sterolem zwierzęcym. 2/3 cholesterolu syntetyzowane jest w wątrobie i jelitach, ale występuje on także w mózgu, nadnerczach, skórze, błonach komórkowych oraz w lipoporteinach osocza krwi. Cholesterol przyjmowany jest również wraz ze spożywaniem produktów pochodzenia zwierzęcego.

 

Lipoproteiny, czyli połączenia lipidów (np. cholesterolu) z białkiem, odpowiedzialne są za transport tychże lipidów z wątroby do tkanek (zwłaszcza tkanki tłuszczowej). Należą do nich m.in. lipoproteiny o małej gęstości – LDL (transportują cholesterol do tkanek, tzw. zły cholesterol) i lipoproteiny o dużej gęstości – HDL (odpowiedzialne za transport cholesterolu z tkanek do wątroby, tzw. dobry cholesterol).


Choć cholesterol zwykle przywołuje na myśl negatywne skojarzenia, stanowi on szkielet wielu procesów życiowych, m.in. buduje hormony, jest niezbędny do produkcji kwasów żółciowych i witaminy D, przyspiesza proces gojenia się ran itd. Ludzki organizm produkuje od 0,5 do 1 g cholesterolu na dobę, co wystarcza do zaspokojenia procesów życiowych.

Strach przed cholesterolem wynika z faktu, że nadmierna jego ilość w organizmie jest czynnikiem ryzyka wielu chorób.

Co rozumiemy przez nadmierną ilość cholesterolu?

Najnowsze wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego mówią o bezpiecznym stężeniu cholesterolu:

Frakcja cholesterolu Pacjent zdrowy, bez objawów klinicznych Pacjenci, z chorobami układu sercowo-naczyniowego bądź cukrzycą

 

Frakcja cholesterolu Pacjent zdrowy, bez objawów klinicznych Pacjenci, z chorobami układu sercowo-naczyniowego bądź cukrzycą
Całkowity < 190 mg/dl (5 mmol/l) < 175 mg/dl (4,5 mmol/l)
LDL < 115 mg/dl (3 mmol/l) < 100 mg/dl (2,5 mmol/l)
HDL Kobiety > 46 mg/dl (1,2 mmol/l)Mężczyźni > 40 mg/dl (1 mmol/l) Kobiety > 46 mg/dl (1,2 mmol/l)Mężczyźni > 40 mg/dl (1 mmol/l)


Czym grozi podwyższony cholesterol?

Podwyższony poziom cholesterolu w organizmie. tzw. hipercholesterolemia, prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób, zwłaszcza układu sercowo-naczyniowego. Zaburzenia lipidowe w pierwszej kolejności wywołują miażdżycę, czyli zwężenie światła tętnic, prowadzącego do zaburzenia przepływu krwi. Jest to skutek odkładania się tzw. blaszek miażdżycowych na wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych. To z kolei bardzo często prowadzi do zawału lub udaru mózgu.

Szczególnie narażone na konsekwencje hipercholesterolemii są osoby otyłe, palące papierosy, nadużywające alkoholu i prowadzące siedzący tryb życia.

W listopadzie 2013 roku tygodnik „Science” opublikował wyniki badań uczonych Duke University Medical Centre w Stanach Zjednoczonych, które wskazują na związek między podwyższonym poziomem cholesterolu a wzrostem oraz przerzutami raka piersi, zwłaszcza u kobiet po menopauzie (wiele badań łączy podwyższone ryzyko zachorowania na nowotwory z otyłością).

Regularne badania krwi mogą uratować przed zawałem

Utrzymywany w normie cholesterol znacząco wpływa na zmniejszenie ryzyka chorób serca. By w porę przeciwdziałać skutkom podwyższonego poziomu cholesterolu, należy regularnie wykonywać badanie krwi. Do badania profilu lipidowego pobiera się próbkę krwi z żyły, najczęściej w zgięciu łokciowym. Badanie wykonuje się na czczo (czyli po co najmniej 8 godzinnej głodówce). Rano przed badaniem można wypić szklankę wody.

Lekarze zalecają, by lipidogram wykonywać co najmniej raz na pięć lat, częściej, jeśli poprzedni wynik nie był w normie lub pacjent jest obciążony licznymi czynnikami ryzyka wieńcowego (np. cierpi na nadciśnienie tętnicze, pali papierosy lub w rodzinie miały miejsce przypadki choroby niedokrwiennej serca u ojca przed 55. rokiem życia oraz u matki przed 65. rokiem życia).

Przerażające liczby

Badanie NATPOL PLUS 2011 wykazało, że u ponad 1/3 objętych badaniem występuje stężenie cholesterolu LDL >135 mg/dl, podczas gdy obniżone stężenie cholesterolu HDL obserwowano u 23,3% badanych. Z badań, które TNS OBOP przeprowadził na reprezentatywnej próbie 1005 Polaków w wieku 15 lat i więcej wynika, że choć 35% z nas boi się zawału serca, to aż 80% nie wie, jaka jest norma „złego” cholesterolu (LDL) we krwi.

Co gorsza, niemal trzy czwarte Polaków nie zna swojego poziomu cholesterolu. Nie badamy się, choć badanie jest proste i bezbolesne. Regularne badanie krwi oraz wprowadzenie zmian w stylu życia wystarczą, aby znacząco zmniejszyć ryzyko miażdżycy, zawału i udaru mózgu, a w efekcie żyć lepiej, zdrowiej i dłużej.

Więcej z kategorii Choroby
Ubytek słuchu - w decybelach, renta, odszkodowanie
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?
Zaburzenia i choroby słuchu - przyczyny, objawy i leczenie
Powiązane artykuły
Skala Norton - ocena stopnia odleżyn. Tabela skali
Skala Barthel - czym jest? Klasyfikacja pacjenta
Młoda kobieta pocieszająca starszą kobietę
Czy zły cholesterol może być przyczyną wczesnego Alzheimera?
Dalekowzroczność - na czym polega? Okulary dalekowidza
Lek a suplement - czym się różnią?