Jesienne nalewki. Przepisy, które warto sprawdzić

Spis treści

Nazywane niegdyś kordiałami, domowe nalewki gościły często na szlacheckich stołach. Dziś również z łatwością możemy wykonać domową nalewkę, która rozgrzeje w długie, zimowe wieczory i przypomni smak jesieni.

Zanim nalewka nabierze rumieńców

Chcąc zająć się wyrabianiem nalewki w domu, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach ich wytwarzania:


  1. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że nalewka potrzebuje czasu oraz odrobiny uczucia. Należy więc uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na jej przygotowanie.
  2. Do przygotowywania nalewki potrzebny jest czysty spirytus, który należy rozcieńczyć z przegotowaną, chłodną wodą, by jego moc spadła do około 60% alkoholu. Do zrobienia nalewki można również użyć wódki.
  3. Należy również pamiętać o tym, że do przygotowania nalewki używamy dojrzałych, zdrowych owoców, bez nalotów lub pleśni, które mogą zepsuć trunek. Zamiast owoców doskonałe będą również zioła ora przyprawy.
  4. Gotowy roztwór alkoholu i owoców należy trzymać przez kilka tygodni bądź miesięcy w ciepłym miejscu. Po ustalonym czasie oczekiwania należy przefiltrować trunek przez czysty materiał lub gazę. Owoce z nalewki powinny zostać usunięte po upływie około 4 tygodni.
  5. Gotową nalewkę należy przelać do butelki z ciemnego szkła i trzymać w chłodnym, zacienionym miejscu. Im dłużej nalewka stoi, tym nabiera więcej szlachetności

  6.  

Czytaj też: Nalewka z żurawiny - jak przygotować żurawinówkę?

Nalewka z dereni

Owoce dereni nie są bardzo popularne, ale właśnie we wrześniu można znaleźć je na straganach i w sklepach. Dereń jest bogata w witaminę C i wspomaga trawienie, będzie więc znakomitym uzupełnieniem zimowych wieczorów.

Potrzebne będą:


  • 1 kg jagód dereni (bardzo dojrzałych)
  • 0,5 kg cukru
  • ½ litra wódki
  • ¼ litra spirytusu

Jak to zrobić?

Owoce dereni, po umyciu oraz osuszeniu, przesypujemy warstwowo cukrem, a następnie wsypujemy do dużego, odparzonego wcześniej słoja. By owoce puściły sok, można je wcześniej delikatnie nakłuć wykałaczką. Następnie odstawiamy słój na dwa tygodnie.

Po upływie tego czasu wyciągamy połowę owoców. Drugą połowę jagód zalewamy wódką oraz spirytusem. Odstawiamy słój na miesiąc. Po upływie tego czasu przecedzamy nalewkę, wyciskając sok z owoców i przelewamy nalewkę do butelki.

Nalewka na pigwie

Pigwa to owoc, który obok dereni powinien znaleźć się w zimowym jadłospisie. Jest bogatym źródłem witaminy C, A i B oraz minerałów. Nalewka z pigwy będzie więc nie tylko pyszna, ale i zdrowa.

Potrzebne będą:

• 1 kg dojrzałych, żółtopomarańczowych owoców pigwy
• ½ litra wódki
• ½ spirytusu
• 50 ml rumu (opcjonalnie)
• szklanka cukru

Jak to zrobić?

Dojrzałe owoce pigwy rozcinamy na ćwiartki lub ósemki. Nie pozbawiamy ich skórki, ale usuwamy gniazdka nasienne. Następnie drobno kroimy. Wsypujemy pokrojone owoce do słoja i przesypujemy warstwowo cukrem.

Po upływie dwóch tygodni zalewamy owoce spirytusem. Co jakiś czas potrząsamy słojem, by cukier się rozpuścił. Następnie dodajemy resztę alkoholu. Jeśli chcemy dodać nalewce nieco szlachetności, dodajemy również odrobinę rumu.

Nalewka z pigwy powinna postać w ciepłym miejscu około 3 miesiące, zanim będzie gotowa do spożycia.

Wytrawna orzechówka

Nalewka z orzechów włoskich będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie wytrawny smak alkoholu. Orzechy zawierają kwasy omega-3 oraz witaminy z grupy B, które wspomagają pracę mózgu oraz wątroby, a także obniżają poziom złego cholesterolu.

Potrzebne będą:

• 0,5 kg orzechów włoskich (zielonych)
• ½ litra wódki
• ½ litra spirytusu
• 10 dag cukru
• odrobina wanilii, cynamonu oraz imbiru

Jak to zrobić:
Orzechy włoskie powinny być zielone, a zatem w stadium dojrzewania. Ich obróbkę wykonujemy w rękawiczkach, ponieważ sok z orzechów mocno brudzi dłonie i trudno się go zmywa. Orzechy kroimy na drobne kawałki i pozostawiamy na zewnątrz przez 24 godziny.

Po upływie wyznaczonego czasu przesypujemy orzechy cukrem i odstawiamy na kilka dni, by puściły sok. Następnie zalewamy orzechy alkoholem. Dodajemy wanilię, cynamon oraz imbir. Ostawiamy naczynie na 2-3 tygodnie.

Po tym czasie przecedzamy nalewkę i przelewamy ją do ciemnych butelek. Odstawiamy na 3-4 miesiące w ciemne miejsce.

A czy Państwo mają przepisy na swoje ulubione jesienne nalewki?

 

 

fot. Halibutt, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nalewka_wszystkie.JPG, licencja CC 3.0

 

Więcej z kategorii Przepisy
Babcia i Wnuczka gotują: mazurek wielkanocny
Wielkanocny mazurek i kolorowe pisanki
Przepisy na zdrowe bomby witaminowe. Owocowe i warzywne
Pomysły na dania z kaszą
Miska z kaszą kuskus
Powiązane artykuły
By nie wyrzucać chleba…
Babcia i wnuczka gotują: bigos
Czystek kreteński
Czystek kreteński - właściwości i działanie na wirusy
Kutia. Przepis z Kresów na wigilijny deser
Babcia i Wnuczka gotują: gołąbki