Nalewka z żurawiny
Nie mam na co dzień dostępu do żurawiny. Okres, kiedy można kupić surową żurawinę, jakoś tak przeleciał szybko, że nie zdążyłam się w nią zaopatrzyć. A żurawina to skarbnica zdrowia. Przetwory z żurawiny są nie tylko smaczne, ale i zdrowe.
Żurawina suszona
Kupowałam kiedyś od czasu do czasu suszoną żurawinę, ale była tak droga i, trzeba przyznać, tucząca, że zrezygnowałam.
W rodzinie pojawiły się jednak problemy z układem moczowym, a żurawina jest w tym względzie bardzo pomocna. Będąc więc w mieście, poszłam do znajomego warzywniaka i skorzystałam z dostępnej akurat pięknej żurawiny, której kupiłam ponad kilogram.
Wróciłam do domu i wzięłam się za przygotowanie nalewki z żurawiny. To jedna z lepszych jesiennych nalewek.
Żurawina przepisy
Z dostępnej żurawiny wybrałam 70 dag i włożyłam do zamrażarki, żeby straciła trochę goryczkę.
Resztę żurawiny wypłukałam, wrzuciłam do miksera razem z kwaśnym mlekiem, czyli kefirem, prawie prosto od krowy i 2 łyżkami miodu. Zmiksowałam i wyszedł pyszny, zdrowy jogurcik, który wypiliśmy do wieczora.
Nalewka z żurawiny przepis
Po dwóch dniach wyciągnęłam z zamrażarki żurawinę, zmieliłam. Następnie włożyłam ją do słoja i zalałam połową litra wódki.
Całość odstawiłam na 3-4 dni w ciemne miejsce. Po tym czasie zawartość słoika przeleję przez pieluchę tetrową do emaliowanego garnka, dodam cukier (jeżeli ktoś chce słodki likier, może nasypać 5 szklanek cukru, a jeżeli mniej słodki - to odpowiednio mniej), następnie dodam pół litra spirytusu i lekko zagotuję, tak, żeby kilka razy zabulgotało. Później wystarczy całość wystudzić i przelać do butelek.
Żurawinówka
W moim zeszyciku mam zanotowane, że żurawina ma niezwykłe właściwości oczyszczające organizm, szczególnie układ moczowy. Mogę to potwierdzić, ponieważ już w przeszłości problemy mojej wnusi wyleczyliśmy sokiem żurawinowym.
Żurawina
Żurawina to skarbnica zdrowia. Ta występująca w Polsce roślina wyróżnia się licznymi właściwościami prozdrowotnymi. Posiada charakterystyczny, cierpko-słodki smak. Znajduje zastosowanie w zwalczaniu dolegliwości:
- układu moczowego,
- żołądka,
- jelit,
- trzustki,
- schorzeń reumatycznych,
- anginy,
- otyłości.
Powstrzymuje próchnicę i choroby dziąseł, a przy tym zmniejsza ryzyko zawału. Ma właściwości odtruwające i antybakteryjne działanie.
Autor: Pani Basia
Czytaj też:
- Wszystko, co chcesz wiedzieć o cydrze
- Tradycyjne przetwory z nutką egzotyki
- Jak zapakować drobny prezent – praktyczne porady