PORTAL DLA SENIORÓW
 

Nalewka z żurawiny - jak przygotować żurawinówkę?

Spis treści

Żurawina to skarbnica zdrowia. Ma niezwykłe właściwości oczyszczające organizm, szczególnie układ moczowy. Nalewka z żurawiny ma właściwości prozdrowotne. Pani Basia doradza, jak połączyć przyjemne z pożytecznym i przygotować jogurt oraz nalewkę z żurawiny.

Nalewka z żurawiny


Nie mam na co dzień dostępu do żurawiny. Okres, kiedy można kupić surową żurawinę, jakoś tak przeleciał szybko, że nie zdążyłam się w nią zaopatrzyć. A żurawina to skarbnica zdrowia. Przetwory z żurawiny są nie tylko smaczne, ale i zdrowe.

Czytaj też: Tradycyjne przetwory z nutką egzotykiŻurawina suszona


Kupowałam kiedyś od czasu do czasu suszoną żurawinę, ale była tak droga i, trzeba przyznać, tucząca, że zrezygnowałam.

W rodzinie pojawiły się jednak problemy z układem moczowym, a żurawina jest w tym względzie bardzo pomocna. Będąc więc w mieście, poszłam do znajomego warzywniaka i skorzystałam z dostępnej akurat pięknej żurawiny, której kupiłam ponad kilogram.

Wróciłam do domu i wzięłam się za przygotowanie nalewki z żurawiny. To jedna z lepszych jesiennych nalewek.

Żurawina przepisy


Z dostępnej żurawiny wybrałam 70 dag i włożyłam do zamrażarki, żeby straciła trochę goryczkę.

Resztę żurawiny wypłukałam, wrzuciłam do miksera razem z kwaśnym mlekiem, czyli kefirem, prawie prosto od krowy i 2 łyżkami miodu. Zmiksowałam i wyszedł pyszny, zdrowy jogurcik, który wypiliśmy do wieczora.

Czytaj też: Rodzinne spotkanie? Zaskocz gości nowymi przekąskami!Nalewka z żurawiny przepis


Po dwóch dniach wyciągnęłam z zamrażarki żurawinę, zmieliłam. Następnie włożyłam ją do słoja i zalałam połową litra wódki.

nalewka z żurawiny

Całość odstawiłam na 3-4 dni w ciemne miejsce. Po tym czasie zawartość słoika przeleję przez pieluchę tetrową do emaliowanego garnka, dodam cukier (jeżeli ktoś chce słodki likier, może nasypać 5 szklanek cukru, a jeżeli mniej słodki - to odpowiednio mniej), następnie dodam pół litra spirytusu i lekko zagotuję, tak, żeby kilka razy zabulgotało. Później wystarczy całość wystudzić i przelać do butelek.

Sprawdź też: Jak zapakować drobny prezent – praktyczne porady

Żurawinówka


W moim zeszyciku mam zanotowane, że żurawina ma niezwykłe właściwości oczyszczające organizm, szczególnie układ moczowy. Mogę to potwierdzić, ponieważ już w przeszłości problemy mojej wnusi wyleczyliśmy sokiem żurawinowym.
nalewka z żurawiny

Żurawina


Żurawina to skarbnica zdrowia. Ta występująca w Polsce roślina wyróżnia się licznymi właściwościami prozdrowotnymi. Posiada charakterystyczny, cierpko-słodki smak. Znajduje zastosowanie w zwalczaniu dolegliwości:

  • układu moczowego,

  • żołądka,

  • jelit,

  • trzustki,

  • schorzeń reumatycznych,

  • anginy,

  • otyłości.


Powstrzymuje próchnicę i choroby dziąseł, a przy tym zmniejsza ryzyko zawału. Ma właściwości odtruwające i antybakteryjne działanie.

Autor: Pani Basia

Czytaj też: Wszystko, co chcesz wiedzieć o cydrze

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Jak często uprawiasz seks?

  codziennie lub prawie codziennie

  kilka razy w tygodniu

  kilka razy w miesiącu

  nie uprawiam seksu

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA