Jak żyją seniorzy w Czechach?

Czechy to jeden z najbogatszych krajów na świecie. Kwestie emerytury jednak wciąż pozostają tam nierozwiązane, a wiele osób decyduje się na starsze lata przenieść za granicę. Co warto wiedzieć o warunkach życia seniorów z Czech?
Spis treści

Bogate Czechy

Nasi południowi sąsiedzi zostali uznani przez Bank Światowy za jeden z 31 najbogatszych krajów świata pod względem dochodów BKP na jednego mieszkańca. To wszystko dzięki niskiemu poziomowi ubóstwa oraz niewielkiej liczbie osób bezrobotnych. Kwestie emerytur w Czechach pozostają jednak pod ciągłym ostrzałem mediów, rządu oraz społeczeństwa.

Późno podjęte decyzje

Czechy są jednym z państw Europy Środkowej, które najpóźniej zdecydowały się na reformy emerytalne. Konieczność ich wprowadzenia wiązała się między innymi z ujemnym przyrostem naturalnym oraz jednoczesnym podwyższeniem średniej długości życia czeskich emerytów – do około 77 lat. Wpływ na zmiany miały decyzje tamtejszego rządu, które doprowadziły do obniżenia składek, i co za tym idzie, niezadowolenia społeczeństwa. Stąd też czescy emeryci, choć dość nielicznie i wciąż nieśmiało, nie rezygnują z demonstracji i okazywania swego niezadowolenia. Cały czas są osoby sprzeciwiające się niekorzystnym dla nich zmianom systemu emerytalnego.

czechy

 

Chwiejące się filary

Obecnie istnieją plany likwidacji tak zwanego drugiego filaru emerytalnego, który generował wysokie koszty płynące z budżetu państwa. Kwestią, która nie przekonała Czechów do tej opcji oszczędzania, było prawdopodobnie to, że decyzja o składkach generowanych z zarobków pozostała dobrowolna. W związku z tym zaledwie 20 tys. Czechów zdecydowało się na drugi filar.

Bardzo dobrze funkcjonuje jednak trzeci filar – dzięki niemu około połowa czeskich emerytur powstaje po części z oszczędności odkładanych przez przyszłych seniorów. Jest on korzystnie opodatkowany i nie niesie ze sobą takiego ryzyka, jak pozostałe filary. Wycofanie świadczenia możliwe jest po 60. roku życia.

Najmłodsi emeryci

Przy tym wszystkim Czesi pozostają jednymi z najmłodszych emerytów w Europie. Dane z 2008 roku wskazują, że na emeryturę przechodziły osoby po 62 roku życia. Wciąż istnieje jednak ryzyko źle przeprowadzonej reformy oraz niewypłacalności rządu w kwestiach emerytalnych, przez co świadczenia mogą drastycznie zmaleć.

czechy3

A co z życiem prywatnym?

Czescy seniorzy należą do najbardziej aktywnych w Europie - obok Niemców czy Włochów. Z uwagą przyglądają się swojemu zdrowiu, dbają o aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie. Także społeczeństwo stara się ukazywać seniorów w korzystnym świetle. Organizowane są specjalne kampanie społeczne, które mają na celu zmianę podejścia do seniorów. Pomagają w tym dyskusje międzypokoleniowe oraz ukazywanie seniorów jako osoby aktywne i otwarte na nowe doświadczenia.

Życie na emeryturze za granicą

Wielu czeskich seniorów decyduje się na wyjazd po przejściu na emeryturę. Najchętniej wybierają kraje europejskie, na przykład Grecję i tam żyją z zaoszczędzonych pieniędzy. Emeryci nierzadko decydują się również na zimowe wyjazdy do ciepłych krajów.

czechy4

Czytaj także: 

Więcej z kategorii Ludzie
5 seniorek, które podbiły serca rzesz fanów
Coraz więcej stulatków w Polsce
85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana
Powiązane artykuły
Tej 90-latki życie nie oszczędzało. Ale ostatnio spotkało ją coś cudownego!
W czym tkwi sekret udanego związku?
Piosenki Hanki Ordonówny
Telefon wsparcia dla Seniorów
DOZ Fundacja uruchomiła telefon wsparcia dla Seniorów
84-letnia Polka podbija świat autostopem!