Jak żyć ekologicznie?

Emerytura to dobry czas, aby przestawić się na ekologiczny tryb życia, o ile nie zrobiliśmy tego wcześniej.

Dysponujesz ogromną ilością wolnego czasu? Warto wykorzystać go w stu procentach. Wprowadzenie kilku ekologicznych zasad może przyczynić się do poprawy zdrowia i samopoczucia, a także… zaoszczędzenia sporej sumy pieniędzy, ponieważ ekologicznie często równa się ekonomicznie.

7 zasad, które pomogą Ci przestawić się na ekologiczny tryb życia:

  1. Uprawiaj działkę, ogródek albo przynajmniej zioła na balkonie. Własne grządki są źródłem zdrowych warzyw, ziół i owoców, bez chemii.

  2. Sortuj odpady. Przeznacz do tego celu oddzielne pojemniki – na makulaturę, plastik, metal i szkło. Jeżeli masz własną działkę czy ogród, warto zdecydować się na kompostowanie odpadów organicznych. Obierki, skoszona trawa czy resztki z obiadu – to wszystko idealnie nadaje się do stworzenia kompostu – cennego źródła substancji odżywczych dla roślin.

  3. Odżywiaj się świadomie i zdrowo. Najlepiej jedz produkty jak najmniej przetworzone – np. samodzielnie wypiekaj chleb na zakwasie i rób domowe przetwory. W tym przypadku posiadanie ogródka będzie bardzo przydatne. Na sklepowych półkach warto sięgać po produkty eko czy ze znaczkiem „fair trade” (sprawiedliwy handel) – są droższe, ale lepsze jakościowo i masz pewność, że podczas ich produkcji nie ucierpiał ani człowiek, ani środowisko naturalne.

  4. Używaj ekologicznych toreb. Zwykła „foliówka” może rozkładać się nawet kilkaset lat. Torby wielokrotnego użytku wykonane z ekologicznych materiałów czy wiklinowe koszyki są dużo bardziej przyjazne dla środowiska.

  5. Przesiądź się na rower, a kiedy pokonujesz niewielkie odległości, rób sobie spacery. Rezygnując z jazdy samochodem, przyczynisz się do mniejszej emisji spalin do atmosfery.

  6. Oszczędzaj prąd. Należy pamiętać o wyłączaniu urządzeń elektrycznych z gniazdka, zwłaszcza tych posiadających diodę, która świeci się zawsze wtedy, kiedy urządzenie podłączone jest do prądu.

  7. Ograniczaj zużycie wody. Po pierwsze, warto naprawić nieszczelne krany. Przykładowo przeciekający kran, z którego co 3 sekundy spływa jedna kropla, w ciągu roku zużywa 1700 litrów wody. Lepiej też brać krótki prysznic niż kąpiel w wannie. W trakcie 5-minutowego prysznica zużyjesz około 50 litrów wody, natomiast podczas kąpieli aż 120 litrów.


Monika Prucnel

 Artykuł został przygotowany przez redakcję serwisu Ulicaekologiczna.pl.
Więcej z kategorii Hobby
Jak aktywizować seniorów? 7 rzeczy, o których trzeba pamiętać
Pisanki, malowanki
Tańce liniowe. Wiek to nie przeszkoda
Powiązane artykuły
Gdzie można zagrać w brydża online?
Tai Chi idealne dla seniorów
Lifemanagerka.pl: Blogowanie to dzielenie się swoją pasją!
Joga także dla seniorów
Autografomania: senior też może