Jak żyć ekologicznie?

merytura to dobry czas, aby przestawić się na ekologiczny tryb życia, o ile nie zrobiliśmy tego wcześniej.

Dysponujesz ogromną ilością wolnego czasu? Warto wykorzystać go w stu procentach. Wprowadzenie kilku ekologicznych zasad może przyczynić się do poprawy zdrowia i samopoczucia, a także… zaoszczędzenia sporej sumy pieniędzy, ponieważ ekologicznie często równa się ekonomicznie.

7 zasad, które pomogą Ci przestawić się na ekologiczny tryb życia:

  1. Uprawiaj działkę, ogródek albo przynajmniej zioła na balkonie. Własne grządki są źródłem zdrowych warzyw, ziół i owoców, bez chemii.

  2. Sortuj odpady. Przeznacz do tego celu oddzielne pojemniki – na makulaturę, plastik, metal i szkło. Jeżeli masz własną działkę czy ogród, warto zdecydować się na kompostowanie odpadów organicznych. Obierki, skoszona trawa czy resztki z obiadu – to wszystko idealnie nadaje się do stworzenia kompostu – cennego źródła substancji odżywczych dla roślin.

  3. Odżywiaj się świadomie i zdrowo. Najlepiej jedz produkty jak najmniej przetworzone – np. samodzielnie wypiekaj chleb na zakwasie i rób domowe przetwory. W tym przypadku posiadanie ogródka będzie bardzo przydatne. Na sklepowych półkach warto sięgać po produkty eko czy ze znaczkiem „fair trade” (sprawiedliwy handel) – są droższe, ale lepsze jakościowo i masz pewność, że podczas ich produkcji nie ucierpiał ani człowiek, ani środowisko naturalne.

  4. Używaj ekologicznych toreb. Zwykła „foliówka” może rozkładać się nawet kilkaset lat. Torby wielokrotnego użytku wykonane z ekologicznych materiałów czy wiklinowe koszyki są dużo bardziej przyjazne dla środowiska.

  5. Przesiądź się na rower, a kiedy pokonujesz niewielkie odległości, rób sobie spacery. Rezygnując z jazdy samochodem, przyczynisz się do mniejszej emisji spalin do atmosfery.

  6. Oszczędzaj prąd. Należy pamiętać o wyłączaniu urządzeń elektrycznych z gniazdka, zwłaszcza tych posiadających diodę, która świeci się zawsze wtedy, kiedy urządzenie podłączone jest do prądu.

  7. Ograniczaj zużycie wody. Po pierwsze, warto naprawić nieszczelne krany. Przykładowo przeciekający kran, z którego co 3 sekundy spływa jedna kropla, w ciągu roku zużywa 1700 litrów wody. Lepiej też brać krótki prysznic niż kąpiel w wannie. W trakcie 5-minutowego prysznica zużyjesz około 50 litrów wody, natomiast podczas kąpieli aż 120 litrów.


Monika Prucnel

 Artykuł został przygotowany przez redakcję serwisu Ulicaekologiczna.pl.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!