Jak założyć ogród na balkonie?

Spis treści
By hodować kwiaty lub uprawiać warzywa i owoce, nie potrzeba sporego terenu. Jeśli dobrze zagospodarujemy małą nawet przestrzeń, ogród możemy założyć na balkonie lub tarasie. Spróbujmy zatem!

Mimo że lato już za pasem, nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć ogród na balkonie. Rozwiązanie to idealne jest dla kogoś, kto dysponuje ograniczoną przestrzenią i mieszka w mieście.

Projektowanie ogródka


Gdy dysponujemy małą przestrzenią, musimy wykazać się większą kreatywnością w projektowaniu ogrodu. Warto zastanowić się wówczas nad takimi rozwiązaniami, jak stelaże, podpory, mocowania tarasowe lub wiszące donice. Planowanie należy rozpocząć od wymierzenia balkonu oraz rysunku. Przed kupnem roślin trzeba też dokładnie zastanowić się nad tym, jakie rośliny chcemy uprawiać - uwzględnić, w jaki sposób rosną i ile miejsca potrzebują.

W czym uprawiać rośliny?


Pojemniki, w których posadzimy wybrane rośliny, muszą być dostosowane do gatunku oraz jego wymagań. Do wyboru mamy donice, skrzynie i inne pojemniki.

Skrzynki muszą być duże. Składniki odżywcze, jakie czerpie roślina, pozyskiwane są głównie z ziemi, dlatego powinno być jej sporo. Najkorzystniejsze dla rośliny są skrzynki wykonane z drewna, gdyż przepuszczają powietrze i wodę. Rośliny dobrze radzą sobie także w pojemnikach glinianych. Zupełnie natomiast do uprawy nie nadają się donice wykonane z blachy.

Jeśli natomiast chodzi o donice, należy dobrze zastanowić się przed ich kupnem. Mieszczą w sobie mało ziemi, a ich kształt powoduje, że korzenie nie mogą się rozrastać. Warto wówczas wybrać dużą donicę, która zmieści w sobie odpowiednią ilość ziemi.

Gdzie umieszczać pojemniki?


Balkon czy taras to idealne miejsce do uprawiania wiszących roślin. Skrzynki można umocować na balustradzie, odpowiednio zabezpieczając je uchwytami. Chcąc natomiast ustawić pojemniki przy barierce, pamiętać należy o tym, by roślina miała odpowiedni dostęp do słońca i powietrza. Jeśli przestrzeń na to pozwala, na balkonie można umocować półki. W sklepach ogrodniczych mamy też ogromny wybór pojemników lub koszyczków z haczykami do wieszania.

kwiaty ogród balkon

Jakie rośliny hodować?


Zioła

Jeśli nie znamy się dostatecznie na roślinach, można rozpocząć uprawę od gatunków, które nie są zbyt wymagające. Na początek świetnie nadają się zioła. Podłużne skrzynki z plastiku lub drewna nadadzą się do sadzenia mięty, melisy, rumianku. Jeśli balkon jest nasłoneczniony, spróbujmy zasadzić bazylię, rozmaryn lub lawendę. Rośliny te posiadają walory zdrowotne i cudownie pachną.

Warzywa

Do hodowli na balkonie świetnie nadają się pomidory. Potrzebują one dość dużych skrzynek, a następnie podpórek, po których będą się wspinać. W połowie maja do skrzynki wsadza się ok. 4 rozsad. Oprócz pomidorów do uprawy balkonowej nadają się wszelkie gatunki sałat, rzodkiewka, szczypior i pietruszka, dość modna ostatnio papryka, cukinie, kabaczki, a nawet ziemniaki.

Owoce

Z owoców najlepiej jest wybrać truskawkę, bardzo dekoracyjnie będzie wyglądała odmiana wisząca. Należy ją umieścić w szerokich, drewnianych skrzynkach i użyźniać glebą z dodatkiem obornika. Do doniczki wsadza się maksymalnie 2 sadzonki, do skrzynki zaś do 10 sztuk, w dwóch rzędach. Na balkonie świetnie będą się też czuły morele, brzoskwinie, pigwa, owoce cytrusowe, wybrane odmiany wiśni oraz czereśni. Doskonałe do uprawy w pojemnikach są borówki, późne odmiany malin i porzeczki.

Drzewka i krzewy

Świetnym rozwiązaniem będą krzewy i drzewka, które można hodować w donicach. Może pienna róża? Nie zajmuje wiele miejsca, a przez przycinanie uzyskuje się ozdobny, okrągły kształt. Niektóre gatunki kwitną od czerwca do października. W sklepach ogrodniczych można jeszcze znaleźć młode krzewka. Warto zaopatrzyć się w dużą donicę, która pomieści więcej ziemi. Częste, ale niezbyt obfite nawożenie oraz regularne przycinanie sprawi, że balkon nabierze ozdobnego charakteru. A może drzewa iglaste? Drobne cyprysy lub jałowce świetnie będą współgrały z drewnianymi, ozdobnymi skrzyniami.
Więcej z kategorii Dom i ogród
Uchwyt do wanny dla starszej osoby, niepełnosprawnych
Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą - wniosek
Dom z senioratką. Projekty domów dwurodzinnych
Powiązane artykuły
Mieszkanie komunalne - wniosek, kryterium dochodowe
Materac przeciwodleżynowy - refundacja NFZ. Jak dostać?
Mieszkanie socjalne - wniosek, warunki, jak dostać
Działka ROD (Rodzinny Ogród Działkowy) - warunki użytkowania
Krzesełko do kąpieli - siedzisko, taboret, nakładka na wannę