Jak prawidłowo dokarmiać ptaki?

Spis treści
Chętnie pomagamy zwierzętom, zwłaszcza, gdy przychodzi zima. Najczęściej ptakom, które nie odlatują w poszukiwaniu ciepła i pożywienia. Dokarmiając ptaki należy jednak pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym im nie zaszkodzimy.

Przyjemne z pożytecznym


Można właśnie oficjalnie ogłosić moment, w którym rozpoczyna się dokarmianie ptaków. Oczywiście, wróble i sikorki odwdzięczają się swoim towarzystwem w krótkie, zimowe dni. Dostarczanie ptakom dodatkowego pokarmu ułatwia im przygotowania do zimy, gdy w naturalnym środowisku znajduje się znacznie mniej lubianych przez nie smakołyków.

Dlaczego warto dokarmiać ptaki?


Dzięki naszemu wsparciu ptaki takie jak gile, sikorki, wróble, trznadle czy zięby lepiej poradzą sobie w trudnych, zimowych warunkach. Dostarczając im odpowiednią dawkę tłuszczu i nasion, zadbamy o to, by nie zabrakło im zapasu energii przez kolejne miesiące. Dokarmianie ptaków jest ważne zwłaszcza zimą, kiedy to śnieg utrudnia pozyskiwanie pokarmu. Poza tym ptaki chętniej będą odwiedzały nasze ogrody i okna, jeśli zadbamy o ich regularne dokarmianie.

Jak zabrać się za dokarmianie?


Dokarmianie niesie ze sobą mnóstwo pożytku, ale także sporo zagrożeń dla zdrowia i życia zimujących ptaków. Przypadkiem możemy im zaszkodzić. Dlatego należy pamiętać o kilku warunkach, dzięki którym dokarmianie będzie korzystne i zdrowe dla zwierząt.

Po pierwsze, wybierzmy odpowiednią przestrzeń, w której będziemy zostawiać smakołyki dla ptaków. Powinno to być miejsce, do którego kot lub inny drapieżnik, nie będzie miał dostępu. Inaczej możemy niechcący zaszkodzić ptakom, zamiast im pomóc.

Po drugie, zdecydujmy też o formie, w jakiej pozostawiamy pokarm – może to być wypełniona nasionami siatka, domek z zadaszeniem lub zwykła półka. Dobrze, jeśli nasiona będą przykryte daszkiem, by nie zwilgotniały. Karmnik można wykonać z drewna, plastikowej tuby lub doniczki. Kawałek słoniny natomiast wieszamy na sznurku.

Po trzecie, zdecydujmy, jaki pokarm będziemy serwować. Najwięcej wartości odżywczych znajduje się w ziarnach słonecznika, maku, różnego rodzaju zbożach, takich jak owies, proso, len, orzechach, a nawet owocach (rodzynki i jabłka). Dodatkowym urozmaiceniem powinien być również tłuszcz – w postaci łoju lub niesolonej słoniny.

Zasady prawidłowego dokarmiania ptaków:  • nie karm ptaków białym pieczywem i innymi przetworzonymi produktami – wywołują poważne choroby;

  • kontynuuj dokarmianie przez zimę. Ptaki szybko się przyzwyczajają i nie powinny tracić energii na dolatywanie do miejsca, w którym nie czeka na nie żaden pożywny smakołyk;

  • nie należy dokarmiać ptaków w trakcie pozostałych pór roku – może to doprowadzić do zmiany ich zwyczajów żywieniowych i uzależnić od człowieka;

  • dokarmiając, wybieraj tylko naturalne składniki – nie przetwarzaj ich i nie dosalaj;

  • regularnie sprzątaj karmnik, ponieważ spleśniałe pożywienie może doprowadzić u ptaków do choroby;

  • nie zapominaj, że poza pożywieniem ptaki potrzebują również wody, dlatego w pobliżu karmnika ustaw wodopój;

  • podawaj ptakom rozdrobniony pokarm.


 

Własnoręcznie wykonany pokarm


Pokarm dla ptaków można wykonać samemu. Najłatwiejsza do samodzielnego przyrządzenia jest tłusta kulka z dodatkiem ziaren. Jej przygotowanie jest bardzo proste.

Wystarczy rozpuścić w garnku niesolony smalec bez dodatków, a następnie wsypać do niego nasiona. W sklepach można kupić gotowe mieszanki. Gdy tłuszcz przestygnie, formujemy z niego kulki i wkładamy na jakiś czas do lodówki. Kiedy smalec stężeje, kulkę można powiesić w siatce lub na druciku.

Zamiast kulki możemy wykonać karmnik z plastikowego opakowania po jogurcie – w pojemniczku ugniatamy smalec z dodatkiem ziaren i wkładamy patyczek, który będzie stanowił dla ptaków podporę. Następnie pionowo wieszamy pojemnik.

Czy dokarmiają Państwo ptaki? Może macie Państwo własne pomysły i sposoby na udzielanie im pomocy w trakcie zimy?
Więcej z kategorii Zwierzęta
Pomysł na wakacje: górskie szlaki i dzikie zwierzaki
Jak pomóc zwierzętom w czasie upałów?
Trudny sylwester dla zwierząt. 5 sposobów, żeby im go ułatwić
Powiązane artykuły
7 ptaków, które warto podsłuchiwać wiosną
Dwa koty
Drugi kot w domu: kocur czy kotka? Reakcja starego kota
„Hippiska z Białowieży”, czyli niesamowita biografia Simony Kossak
Kto dokarmia ptaki zimą?
Jak zimą dokarmiać ptaki, by im nie zaszkodzić?