Jak powinny wyglądać ulice przyjazne seniorom?

Spis treści
Ulice powinny być przyjazne dla wszystkich. Bezpieczne, komfortowe, zorganizowane w czytelny sposób. Stworzenie przestrzeni dla seniorów przyniesie pozytywny efekt również dla innych użytkowników.

Ulice przyjazne seniorom to ulice bezpieczne dla wszystkich


W pewnym wieku każde wyjście z domu jest wyprawą. Jednak jeśli stworzy się przestrzeń przyjazną dla słabszych osób, schorowanych - łatwiej będzie je zachęcić do opuszczenia czterech ścian. Pozytywne efekty odczują również inne osoby. Postulaty rodziców z dziećmi, osób niepełnosprawnych oraz ogółu seniorów są pod wieloma względami podobne. A argumenty takie jak bezpieczeństwo i czytelna organizacja przestrzeni są istotne dla każdego z nas.

Jak przestrzeń wpływa na nasze wybory?


Chociaż nie zdajemy sobie z tego na co dzień sprawy, to ukształtowanie przestrzeni na ulicy ma olbrzymi wpływ na nasze decyzje. Niechętnie przemykamy wąskimi chodnikami wzdłuż głośnych samochodowych arterii. Z przyjemnością zaś spacerujemy spokojnymi uliczkami obsadzonymi drzewami. Jeśli brakuje bezpiecznych przejść przez ruchliwą jezdnię, nieraz nie zdecydujemy się nawet na pójście do pozornie bliskiego sklepu. Jeśli w parku nie ma ławek - nie zostaniemy w nim na dłużej, żeby nacieszyć oczy zielenią lub poczytać książkę. Zmiana kilku elementów może bardzo poprawić komfort naszego życia i zachęcić do nowych aktywności.

ulica

Najtrudniejsze wyzwanie: przejście przez ulicę


W wielu krajach pieszy już gdy dochodzi do przejścia przez jezdnię ma pierwszeństwo. Wymusza to ostrożność ze strony kierowców. Niestety w Polsce pieszy pierwszeństwo ma dopiero, gdy na nim się pojawi. Dlatego też słyszymy czasami doniesienia mediów o staruszkach, które "wtargnęły" na przejście. Obecnie dyskutuje się o zmianach w tych przepisach - a ich wprowadzenie może mieć kolosalne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Nie inaczej jest też z ograniczeniem prędkości samochodów. Istnieją ogromne różnice drogi hamowania oraz skutków wypadków przy prędkościach 30 i 50 km/h. Dlatego warto popierać tworzenie stref uspokojonego ruchu.

Wszyscy wiemy, w jak wielu miejscach zielone światła dla pieszych świecą się zbyt krótko. W Nowym Jorku wdrożono kilka lat temu program "Bezpieczne Ulice dla Seniorów". Jeden z jego kluczowych elementów stanowi wydłużenie czasu świecenia zielonego światła w miejscach, gdzie seniorzy przebywają najczęściej. Czas przejścia przez jezdnię można ponadto skrócić przez zwężenie jej na wysokości przejścia oraz budowę azyli dla pieszych między pasami. W takich miejscach przechodzi się znacznie bardziej komfortowo.

przejście dla pieszych

Przyjazne chodniki


Chodnik powinien być miejscem, gdzie każdy czuje się swobodnie. Nikt nie czuje się jednak dobrze, gdy przeciska się między ścianami budynków, a parkującymi tuż obok samochodami. Dlatego chodnik nie powinien być zbyt wąski i równocześnie powinien być wyraźnie oddzielony od miejsc parkingowych. Również gdy szlaki piesze nie przebiegają wzdłuż jezdni - chodnik powinien być do nich dopasowany.

Zwrócić trzeba uwagę na stan nawierzchni. Ruszające się płytki, dziury, oblodzona nawierzchnia zimą - to proszenie się o wypadek. Oczywiście nie można zapominać, że nie wszędzie chodnik w ogóle istnieje. Szczególnie niebezpieczne są miejsca, gdzie ruch pieszy funkcjonuje, a nie ma nawet pobocza.

Chwila wytchnienia na ławce


Młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy, jak duże znaczenie może mieć dla niektórych istnienie ławek. To na nich można odpocząć w drodze do sklepu lub gdzieś dalej. Istnienie ławek na przystankach czasami decyduje, czy ktoś obawiający się o swoje siły odważy się pojechać gdzieś autobusem. Wreszcie - chwila na ławce to okazja, żeby przyjrzeć się otoczeniu, spokojnie z kimś porozmawiać czy zastanowić się nad dalszą drogą.

ławki

Pełna szczęścia: przyuliczna zieleń


Ulice obsadzone zielenią cieszą oko, zachęcają do wychodzenia, spędzania czasu. Mniej na nich odczuwa się upał, wiatr, śnieżne zamiecie czy hałas samochodów. Podziwiając kolorowe kwiaty i krzewy, można wciągnąć powietrze głęboko do płuc i pomyśleć: "Jak tu pięknie! Jak mi tu dobrze!".

Wiosna w parku

Więcej z kategorii Podróże
20 miejsc przyjaznych seniorom w Poznaniu
Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem
Paszport - gdzie złożyć dokumenty?
Powiązane artykuły
Turnusy świąteczne dla seniorów - wczasy dla emerytów
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
Polska w panoramie: Projekt QTVR
Wakacje dla seniora: gdzie szukać odpowiednich ofert?
Wirtualne muzeum: Luwr