Jak obchodzony jest Dzień Matki w 5 stronach świata?

Dzień Matki obchodzony jest prawie na całym świecie. Dzień ten jest wyrazem miłości, szacunku i wdzięczności w stosunku do mam, za ich poświecenie i bezwarunkową miłość. Zobaczcie, jak świętuje się Dzień Matki w 5 stronach świata.

1. Tajlandia

W Tajlandii Dzień Matki od 1976 roku świętuje się 12 sierpnia. Tego dnia przypadają urodziny Jej Wysokości Królowej Sirikit, uważanej za matkę całego narodu. Podjęła ona wiele działań mających na celu poprawę warunków życia swoich poddanych, czym zaskarbiła sobie ich ogromną sympatię.

Przygotowania do obchodów Dnia Matki zaczynają się nawet kilka tygodni wcześniej. Domy dekorowane są flagami narodowymi, portretami Królowej, girlandami kwiatów i kolorowymi światełkami. W Bangkoku, w pobliżu Wielkiego Pałacu corocznie ma miejsce spektakularny pokaz fajerwerków. W dniu święta urzędnicy, przedstawiciele armii królewskiej, a także studenci i wykładowcy zbierają się rankiem i formują procesję podążającą do Pałacu. Wieczorem w ogrodach pałacowych odbywa się ceremonia zapalenia świec, które symbolizują szacunek dla Królowej i wdzięczność za jej długie życie.

Tego dnia każdy mieszkaniec Tajlandii okazuje specjalne względy również swojej własnej matce. Zgodnie z tradycją, dzieci klękają przed rodzicielką, by wyrazić swoją miłość i wdzięczność, a także ofiarowują jej kwiaty jaśminu. W zamian za to, matka udziela dzieciom swego błogosławieństwa. Jaśminowe girlandy to 12 sierpnia popularny widok w Tajlandii. Biały kolor kwiatów symbolizuje czystość matczynej miłości, która nigdy nie ustaje. Ważnym elementem wyrażania szacunku wobec matek jest też składanie ofiar w świątyniach, a także jałmużna na rzecz najuboższych.

2. Niemcy

Pierwszy Muttertag, czyli Dzień Matki, miał miejsce w Niemczech w 1922 roku. Dziesięć lat później ogłoszony został świętem narodowym obchodzonym w drugą niedzielę maja. Była to ważna uroczystość dla nazistowskiego reżimu, który wysoko cenił rodzicielki nowych sił narodu. W Dzień Matki były one nagradzane brązowymi, srebrnymi i złotymi medalami, przyznawanymi w zależności od liczby urodzonych dzieci i przezwanymi Karnickelorden, co znaczy "Królicze Ordery".

Po zakończeniu drugiej wojny światowej Dzień Matki stał się mniej oficjalny i przypomina w tej chwili bardziej tradycję amerykańską, znaną także i u nas. Poprzez kwiaty, kartki czy drobne upominki dzieci wyrażają miłość, wdzięczność i szacunek dla swoich rodzicielek. Ma to miejsce zazwyczaj w drugą niedzielę maja, choć jeśli wypada ona w Pfingstsonntag, to jest Zielone Świątki, wówczas Dzień Matki przekłada się o tydzień wcześniej.

3. Indie

Chociaż Durga Puja, święto dedykowane Matce Bogów Durga i Wielkiej Matce Kali Ma, znane jest w Indiach od niepamiętnych czasów, celebrowanie dnia poświęconego każdej Mamie to pomysł stosunkowo nowy. Dzięki globalizacji szybko jednak popularyzuje się w tym wielokulturowym kraju, rozprzestrzeniając się od wielkich metropolii po mniejsze miasteczka i wsie. Zwyczaje związane z Dniem Matki są zaczerpnięte z kultury zachodniej. Dzieci obdarowują swoje Mamy przede wszystkim kwiatami i kolorowymi kartkami okolicznościowymi, ale równie popularne jest wyręczenie w kuchni i samodzielne przygotowanie posiłków w tym szczególnym dniu.

4. Australia

W Australii Dzień Matki przypada w drugą niedzielę maja, a jego obchody bardzo przypominają te w Stanach Zjednoczonych. Tutaj też zwyczajowe przypięcie goździka może mieć różne znaczenie. Kolorowe kwiaty oznaczają, że matka danej osoby jeszcze żyje, podczas gdy biały goździk nosi się, by niejako złożyć hołd rodzicielce, która już odeszła. Podobnie rzecz wygląda na przykład w Republice Południowej Afryki.

Dzieci starają się umilić swoim Mamom cały dzień, nie tylko prezentami, z których najpopularniejsze są kwiaty, ale również drobnymi gestami wyrażającymi miłość, wdzięczność i szacunek. Jest to na przykład pomoc w codziennych pracach domowych, zwłaszcza w kuchni.

5. Meksyk

W Meksyku Dzień Matki obchodzi się 10 maja i jest to jedno z najważniejszych świąt w roku. Rozpoczyna się mszą ku czci Najświętszej Dziewicy uosabiającej najlepsze cechy macierzyństwa. Następnie każda Mama uraczona zostaje wyjątkowym śniadaniem, w skład którego wchodzą między innymi tradycyjne tamales i atole. Oprócz konwencjonalnych kwiatów, Meksykanie dają swoim Matkom prezenty, które bywają tak kosztowne, że pieniądze na nie trzeba zacząć zbierać nieraz nawet kilka miesięcy wcześniej.

 

 
Więcej z kategorii Historia i tradycje
Post w kościele katolickim – kogo i kiedy obowiązuje?
Suchy chleb i szklanka wody
Koronka do krwawych łez Matki Bożej - jak odmawiać?
Pomnik Maryi
6 filmów o Powstaniu Warszawskim, które musisz obejrzeć
Powiązane artykuły
Msza za zmarłych - jak napisać intencje mszalne?
Różaniec za zmarłego - jak odmawiać różaniec?
Cerkiew prawosławna
Prawosławie a katolicyzm. Różnice, cechy i święta
Ksiądz odprawiający mszę świętą
Msza święta krok po kroku – tekst, przebieg, części
Ksiądz trzyma w dłoniach hostię
Części mszy świętej – główne i stałe. Najważniejsze