Jak na spokojnie przygotować się do świąt?

Spokojna atmosfera podczas przygotowań do świąt? To możliwe! Jeśli dobrze rozplanujesz sobie pracę, znajdziesz czas także na chwilę relaksu, unikniesz stresu i zasiądziesz do wigilijnej kolacji w pozytywnym nastroju. Sprawdź, od czego zacząć.Prezenty nie na ostatnią chwilę

Nie zostawiajmy tematu prezentów na ostatnią chwilę. Kupowanie podarunków na kilka dni przed Wigilią może przyprawić nas nie tylko o niepotrzebny stres, ale także spowodować, że wydamy więcej niż byśmy chcieli lub wyjdziemy ze sklepu z przypadkowym prezentem. O świątecznych upominkach warto pomyśleć na początku grudnia. Poprośmy bliskich o pomoc w wyborze lub zakupie prezentów. W dzisiejszych czasach coraz więcej Polaków kupuje świąteczne upominki przez Internet. Takie zakupy mogą być nie tylko tańsze, ale także wygodniejsze. Warto spróbować, nawet jeśli do tej pory nie mieliśmy jeszcze okazji.

Mieszkanie na wysoki połysk?

Mycie okien w siarczysty mróz lub pranie dywanów? Zastanówmy się na spokojnie, czy z takimi porządkami nie lepiej poczekać do cieplejszych dni. Często tak naprawdę wystarczy zetrzeć kurz, umyć podłogę i wyczyścić łazienkę, żeby doprowadzić nasze mieszkanie do ładu. Planując świąteczne porządki warto podzielić obowiązki między wszystkich domowników. Wspólnie łatwiej posprzątać zwłaszcza duże mieszkanie lub dom. Jeśli stać nas na płatną pomoc, rozważmy zatrudnienie sprzątaczki, która pomoże nam przed Świętami. Obecnie można znaleźć osoby chętne do pomocy za mniej niż 10 zł za godzinę.

Suto zastawiony wigilijny stół

O wigilijnych potrawach najlepiej zacząć myśleć już na początku grudnia. Przygotujmy sobie menu i zastanówmy się, które produkty i składniki możemy kupić już teraz. Mąka, rodzynki, mak czy suszone grzyby mogą spokojnie poleżeć i poczekać do Świąt. Niektóre potrawy, takie jak pierogi, uszka do barszczu lub bigos, możemy przygotować wcześniej i zamrozić. Jeśli spędzamy Wigilię w dużym gronie, to warto podzielić się przygotowaniami z naszą rodziną. Zapytajmy, kto chciałby upiec makowiec, a kto przyrządzić rybę po grecku. Kto pyta nie błądzi.

Radosna atmosfera przy świątecznym stole

Jak zadbać o dobry nastrój podczas Wigilii? Przede wszystkim: zacznij od siebie. O wiele łatwiej będzie Ci dbać o pozytywną atmosferę, jeśli znajdziesz choć chwilę na relaks zanim przyjdą goście. Przygotuj sobie wcześniej ubranie, żeby nie stresować się niepotrzebnie przeszukując na szybko szafę. Podczas wigilijnych rozmów przy stole wybierajcie neutralne tematy. W takie dni nie warto roztrząsać drażliwych spraw rodzinnych lub rozmawiać na tematy, które mogą skończyć się kłótnią. Przed deserem warto włączyć płytę z kolędami lub rozdać gościom wydrukowane lub skserowane wcześniej teksty kolęd i zaśpiewać razem ulubione z nich. Po kolacji możemy przejść się na wspólny spacer lub pobawić się z wnukami ich gwiazdkowymi prezentami.

 

Mamy nadzieję, że te praktyczne porady spowodują, że zasiądziecie do wigilijnego stołu bardziej zrelaksowani i spędzicie święta w radosnej atmosferze.

 
Więcej z kategorii Historia i tradycje
Jak się spowiadać? Grzechy i regułka dla dorosłych
Konfesjonał
Koronka do krwawych łez Matki Bożej - jak odmawiać?
Pomnik Maryi
Pierwsza komunia wnuka - porady dla babci i dziadka
Powiązane artykuły
Msza za zmarłych - jak napisać intencje mszalne?
Suchy chleb i szklanka wody
Post w kościele katolickim – kogo i kiedy obowiązuje?
Ksiądz trzyma w dłoniach hostię
Części mszy świętej – główne i stałe. Najważniejsze
Ksiądz odprawiający mszę świętą
Msza święta krok po kroku – tekst, przebieg, części
Cerkiew prawosławna
Prawosławie a katolicyzm. Różnice, cechy i święta