Jak dbać o domową biblioteczkę?

Osoby, które z zamiłowaniem czytają i gromadzą książki, miewają czasem problemy z ich przechowywaniem. Radzimy, w jaki sposób dbać o domową biblioteczkę i zarazem przedłużyć życie ulubionym książkom.
Spis treści

Miłośniczy czytania doskonale wiedzą, w czym tkwi problem. Jeśli posiadamy dużo książek, pewnego dnia miejsca na półkach po prostu zaczyna brakować. Wówczas trzymamy je gdzie popadnie – w szafkach, na biurku czy podłodze. Niestety, z niekorzyścią dla nich, ponieważ mogą szybciej ulegać zawilgoceniu, zabrudzeniu lub uszkodzeniu. Podpowiadamy, jak zadbać o domową biblioteczkę, by móc dłużej się nią cieszyć.

Rada pierwsza: wybierz miejsce idealne

Przyjrzyj się swojej biblioteczce krytycznym okiem – książki stoją czy leżą? Są ułożone równo i ściśle obok siebie, a może luźno wspierają się jedna o drugą? Czy pewną partie książek trzymasz na innych książkach? Gromadzisz książki na podłodze lub w pudłach?
Jeśli miejsca na książki brak, rozejrzyj się po mieszkaniu – może na półkach trzymasz inne przedmioty, które nie są potrzebne? Być może masz w swoim domu pustą ścianę. Warto zagospodarować ją całą, od podłogi aż po sufit i powiesić na niej półki.

Rada druga: zadbaj o odpowiednie warunki

To, w jaki sposób przechowujesz książki, ma ogromny wpływ na ich stan. Dlatego nie trzymaj książek w miejscach, w których może pojawić się wilgoć – tuż przy oknie, pod łóżkiem lub w kartonach. Szkodliwe jest również nadmierne oświetlenie. Kartki bardzo szybko zajęte zostaną przez pleśń lub zaczną się odklejać. Dobrze też, jeśli regał ustawimy z dala od grzejnika – najlepsza temperatura dla książek to około 20 stopni Celsjusza.

Rada trzecia: spójrz, w jaki sposób układasz książki

Podobnie rzecz ma się z układaniem książek w poziomie. Takie ich przechowywanie może odkształcić okładkę i pozbawić ją kolorów, a to z powodu braku dostępu powietrza. Jest to niekorzystne zwłaszcza dla starszych wydań. Książki należy ustawiać pionowo i w taki sposób, by ściśle do siebie przylegały, jednak niezbyt ciasno – pamiętajmy o dostępie do powietrza. Nie ustawiaj też książek w skosie, zwłaszcza tych wielostronicowych, ponieważ mogą się odkształcić.

Rada czwarta: przyjrzyj się temu, jak czytasz

Sposób trzymania i czytania książek również ma ogromny wpływ na ich żywotność. Niestety, i tu paradoks, to właśnie czytanie najbardziej nadwyręża książkę i doprowadza do jej zużycia. Dlatego czytając, miej na uwadze sposób, w jaki to robisz.
Przede wszystkim – miej czyste dłonie. Wszelkie plamy oraz zabrudzenia pozostają na stronach i nie dają się wyczyścić. Poza tym, mimo że to częsty zabieg, nie zaginajmy rogów kartek i nie ślińmy palca w celu przewrócenia strony, bowiem sprzyja to procesowi gnicia. Do zaznaczania lepiej używać zakładek. Książkę należy trzymać obiema dłońmi.
By książka pozostała długo w stanie nienaruszonym, owiń ją foliowa lub papierową okładką, która ochroni tę oryginalną przed uszkodzeniami. Jeśli ma miękką okładkę, lepiej nie wyginać jej w drugą stronę. Pod żadnym pozorem nie kładź otwartej książki na stole, stronami do dołu – w ten sposób można doprowadzić do pęknięcia grzbietu.

Rada piąta: utrzymuj porządek

Półki i regały z książkami zbierają mnóstwo kurzu. Brud również nie jest ich sprzymierzeńcem, dlatego dobrze jest regularnie odkurzać półki. Należy to robić suchą ścierką lub miotełką, nigdy wilgotną, ponieważ w ten sposób można doprowadzić do zamoczenia kartek. By ograniczyć kurzenie się książek, dobrze jest ustawić je za szybą.

Rada szósta: nie pisz po książkach

A przynajmniej nie rób tego długopisem. Jeśli pewien fragment tekstu uważasz za ważny, możesz zaznaczyć go za pomocą kolorowych indeksów, które delikatnie przykleja się do papieru. Oczywiście, możliwe jest również zaznaczanie tekstu za pomocą ołówka. Nie jest tak groźny dla papieru jak tusz długopisu i łatwo go wymazać.

A czy Państwo mają własne sposoby na to, jak dbać o domową biblioteczkę?

Czytaj także: 

Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą - wniosek

Ogródki działkowe na sprzedaż - jak kupić działkę?

 

Więcej z kategorii Dom i ogród
Materac przeciwodleżynowy - rodzaje, zalety. Jaki wybrać?
Krzesełko do kąpieli - siedzisko, taboret, nakładka na wannę
Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą - wniosek
Powiązane artykuły
Mieszkanie komunalne - wniosek, kryterium dochodowe
Materac przeciwodleżynowy - refundacja NFZ. Jak dostać?
Mieszkanie socjalne - wniosek, warunki, jak dostać
Działka ROD (Rodzinny Ogród Działkowy) - warunki użytkowania
Uchwyt do wanny dla starszej osoby, niepełnosprawnych