Jak być mamą, babcią, teściową, ciocią i siostrą - i nie zwariować?

Spis treści
My, kobiety, musimy być wielozadaniowe. Nie ma innej możliwości. Takie jesteśmy od zawsze. Kiedy mężczyźni ruszali na polowania, a ich jedynym zajęciem było tropienie zwierzyny, zabicie jej i przyniesienie do domu, to kobiety w tym samym momencie równocześnie opiekowały się dziećmi, szyły ubrania, zbierały zioła, czuwały nad bezpieczeństwem „domostwa”. Miały oczy naokoło głowy.

We współczesnym świecie realia są zupełnie inne, ale podstawowe wymagania pozostały bez zmian. Dzisiaj również przedstawicielki płci pięknej muszą myśleć o wielu rzeczach jednocześnie, zajmować się różnymi sprawami na raz i – co najważniejsze – większość zupełnie nie ma z tym problemu. Nie inaczej kwestia ta przedstawia się w kontekście ról społecznych.

Przede wszystkim: relacje z ludźmi


Już w przedszkolach widać różnice między dziećmi. Dziewczynki wykazują zwykle o wiele większe zainteresowanie ludźmi niż zabawkami czy innymi sprzętami (oczywiście, wyjątki od tej reguły nie są rzadkością). Nastawienie to przejawia się w przyszłości zarówno w wybieranych przez nie zawodach: nauczycielek, pielęgniarek, sprzedawczyń, fryzjerek itp., jak i w sposobach przebywania z innymi. W odróżnieniu od chłopców częściej stawiają one na emocjonalność, szczerość, intymność, bliskość. Chętnie również rozmawiają, pomagają, poznają innych i zaprzyjaźniają się.

Mnogość ról


Te wszystkie cechy i upodobania pozwalają później dorosłym już paniom skutecznie funkcjonować w społeczeństwie, które z czasem stawia przed nimi coraz więcej wyzwań. Na starcie są one córkami, wnuczkami i siostrami. Później stają się znajomymi, koleżankami i przyjaciółkami. Następnie – żonami, synowymi, szwagierkami, matkami, ciotkami, by ostatecznie zostać babcią. Oczekiwań ogrom i z każdym trzeba się skonfrontować. Nie da się przed tym uciec, powiedzieć, że ma się to w nosie i nie zwracać na to uwagi. Wcześniej czy później w jakichś okolicznościach trzeba będzie stawić im czoła.

Dobre wyposażenie


Na szczęście, większość kobiet jest na to świetnie przygotowana. Funkcjonując wśród ludzi od zawsze, potrafi się z nimi obchodzić. Jakby nie patrzeć, większość relacji wymaga od nas podobnych umiejętności i zachowań. Uniwersalny pakiet przydaje się bowiem zawsze: uprzejmość, szczerość, danie sobie prawa do postawienia na swoim, troska o własne granice, poczucie humoru, inteligencja, wrażliwość, intuicja. One nie zawodzą. Bez względu na sytuację, w jakiej się znajdujemy, warto sięgnąć do tego podręcznego arsenału. Z reguły korzystamy z niego całkiem sprawnie i niemal automatycznie.

Niemniej jednak, zawsze warto mieć w pamięci, że nikt z nas nie urodził się, by spełniać czyjeś oczekiwania. Jeśli towarzyszy Ci poczucie, że w którejś z ról się nie spełniasz, zastanów się dobrze, skąd się ono bierze. Może być tak, że trafiłaś na osobę, której zawsze będzie za mało i nigdy nie uda się jej zaspokoić. Wtedy pomyśl sobie, że nie jesteś odpowiedzialna za jej oczekiwania, że nie są one Twoimi obietnicami i spokojnie dalej rób swoje. To jedyne słuszne wyjście z tej sytuacji.
Więcej z kategorii Psychologia
Jak mądrze udzielać rad?
Zegar biologiczny - co to jest? Jak go przestawić?
Objawy demencji starczej, etapy choroby i opieka
Kobieta z demencją starczą
Powiązane artykuły
Sen o zmarłej osobie - co może oznaczać taki sen?
Kiedy senior naprawdę staje się seniorem?
Rozwód po 50-tce. Dlaczego seniorzy się rozwodzą?
Gerontologia - przyczyny i procesy starzenia się
Jak sobie radzić z poczuciem bycia niepotrzebnym?