Gdy pamięć odmawia posłuszeństwa

Choroba Alzheimera dotyka całą rodzinę. Najbardziej te osoby, które bezpośrednio sprawują opiekę nad chorym. Jak pomóc bliskiej osobie, nie zapominając o sobie i radościach życia? Przedstawiamy praktyczne porady o tym, jak opiekować się chorym na Alzheimera.


Zdecydowana większość chorych na Alzheimera przebywa w domu przez cały czas trwania choroby. Szacuje się, że w Polsce aż w 90% chorych na Alzheimera znajduje się pod opieką rodziny, a jedynie co dziesiąta osoba trafia do specjalistycznego ośrodka. Dom jest miejscem, które chory zna najlepiej i dobrze się w nim czuje. Jednak bliscy osoby chorej na Alzheimera biorą na swoje barki obowiązek całodobowego dyżuru przez 7 dni w tygodniu.

Wraz z postępowaniem choroby rośnie potrzeba coraz większego zaangażowania fizycznego i emocjonalnego ze strony opiekuna. Najczęściej jest nim współmałżonek lub życiowy partner, który także jest już w wieku 50+, często nie w pełni sił. Dlatego tak ważne jest wsparcie i pomoc ze strony rodziny i przyjaciół. Szacuje się, że w Polsce zdiagnozowanego Alzheimera ma około 250 000 osób. Tymczasem w całym kraju znajduje się zaledwie kilkaset miejsc dla pacjentów w tzw. domach dziennego pobytu powstałych z myślą o podopiecznych cierpiących na tę chorobę. Jak opiekować się bliską nam osobą, gdy pojawią się u niej objawy Alzheimera?

Po pierwsze, zachowaj spokój. Cierpliwość i wyrozumiałość względem chorego jest niezwykle ważna. Staraj się zachować spokojny ton głosu podczas rozmowy z chorą osobą. Nerwowość i agresja mogą zostać przez nią  źle odebrane i negatywnie wpłynąć na stan jej zdrowia. Osoba chora na Alzheimera może nie rozumieć znaczenia pewnych słów, ale ton głosu odczytuje doskonale. Jeśli damy po sobie poznać, że jesteśmy zdenerwowani lub rozzłoszczeni, to możemy dodatkowo ją zestresować i spowodować, że zamknie się w sobie.

Po drugie, zadbaj o regularny plan dnia. Ustalenie pory, o której będą powtarzane pewne czynności, pomoże wnieść więcej przewidywalności i stworzy bezpieczniejszą atmosferę osobie chorej na Alzheimera. Rozpisz sobie dzień na poszczególne godziny, zaplanuj szczegółowo czas posiłków, kąpieli, spaceru, oglądania programów telewizyjnych czy słuchania audiobooka. Dzięki temu chory będzie spokojniejszy i chętniej będzie wykonywać codzienne obowiązki.

Po trzecie, pamiętaj o sobie. Opieka nad osobą chorą na Alzheimera jest bardzo wymagająca psychicznie i fizycznie. Często wpływa na zmianę organizacji życia osoby opiekującej się chorym, jak i całej jego rodziny. Masz prawo do chwili odpoczynku, jeśli nie znajdziesz choć chwili dziennie dla siebie, możesz popaść w stan przewlekłego zmęczenia. Nie wstydź się poprosić o pomoc rodzinę, znajomych, zaufanych sąsiadów lub wykwalifikowanego opiekuna, który mógłby odciążyć Cię choć przez jeden dzień w tygodniu.

Opieka nad chorymi na Alzheimera niesie ze sobą wiele wyzwań, którym łatwiej jest sprostać radząc się osób, które mają już doświadczenie w tym temacie. Zachęcamy do kontaktu z organizacjami pozarządowymi, które często organizują ciekawe wykłady, spotkania oraz tzw. grupy wsparcia dla opiekunów osób chorych na Alzheimera.

Więcej z kategorii Choroby
Czy zły cholesterol może być przyczyną wczesnego Alzheimera?
Młoda kobieta pocieszająca starszą kobietę
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?
Zaburzenia i choroby słuchu - przyczyny, objawy i leczenie
Powiązane artykuły
Ból głowy z tyłu
Ból z tyłu głowy – przyczyny, rodzaje i niebezpieczne objawy. Co może oznaczać ból z tyłu czaszki?
Skala Norton - ocena stopnia odleżyn. Tabela skali
Skala Barthel - czym jest? Klasyfikacja pacjenta
Ubytek słuchu - w decybelach, renta, odszkodowanie
Lek a suplement - czym się różnią?