Drugie życie starych mebli

Masz dość swoich mebli? To nie znaczy, że musisz kupować nowe. Jeśli masz trochę czasu, pomysł na zmianę, lubisz majsterkować lub po prostu masz artystyczną duszę, możesz dać swoim meblom drugie życie. Podpowiadamy, jak wyczarować ze starych mebli unikalną ozdobę naszego domu lub mieszkania.Meble jak… malowane

Malowanie jest jednym z najprostszych sposobów na przemianę mebli, o ile wykonane są one z drewna lub metalu. Najłatwiej pomalować jest gładką powierzchnię. Przed malowaniem trzeba mebel dokładnie oczyścić z kurzu i odtłuścić. Jeśli nasz mebel był już wcześniej malowany lub lakierowany, to dobrze byłoby go najpierw przetrzeć papierem ściernym, by zwiększyć przyczepność nowej warstwy farby.

Po fazie przygotowań możemy zaczynać metamorfozę. Sfatygowane krzesła z jadalni pomalowane na kontrastujący z resztą mebli kolor staną się mocnym akcentem pomieszczenia, a nudna szafa na ubrania z litego drewna może nabrać wyrazu pod wpływem białej lub kolorowej farby.  Jeśli chcemy uzyskać  wyjątkowy efekt, możemy delikatnie stłumić nowy kolor mebla stosując metodę tzw. przecierki lub szczotkowania. Przeczeszmy świeżo malowaną powierzchnię drewna szczotką z grubym włosiem, starając się wykonywać ruchy pionowe, z góry mebla na dół.

Od naklejek po decoupage

Jeśli nie wystarczy nam sama zmiana koloru krzesła, stołu lub szafy i chcielibyśmy zmienić także deseń, to jednym z prostszych pomysłów są… naklejki. Sklepy z gadżetami do wystroju wnętrz mają obecnie szeroką ofertę tematycznych naklejek, które sprawdzają się zwłaszcza w kuchni. Soczysta cytryna, papryczka chilli lub czerwone jabłka mogą ozdobić drzwiczki białych szafek kuchennych lub blat kuchennego stołu.

Nieco bardziej zaawansowaną techniką jest decoupage, które polega na ozdabianiu powierzchni mebli i innych przedmiotów użytkowych poprzez przyklejanie wzorów wycinanych z papieru. Ozdoby pokrywane są następnie wieloma warstwami lakieru, przez co wyglądają jak ręcznie malowane.

Od czego zacząć? Jeśli chcesz ozdobić tą techniką drewnianą komodę z litego drewna, zacznij od przetarcia jej papierem ściernym. Następnie pomaluj ją farbą akrylową, po wyschnięciu farby przetrzyj powierzchnię komody świecą. Pomaluj ją ponownie białą farbą akrylową. Gdy farba wyschnie, przetrzyj papierem ściernym ewentualne nierówności i pomaluj komodę po raz trzeci. Po wyschnięciu ostatniej warstwy farby, przyklej papierowy wzór specjalnym klejem do decoupage’u, nanosząc go także na wierzch wzoru. Następnie pomaluj cały mebel lakierem akrylowym. Aby uzyskać efekt idealnie gładkiej powierzchni i „malowanych” wzorów musisz nanieść około 15 warstw lakieru akrylowego. Maluj komodę co drugi dzień, a po naniesieniu co czwartej warstwy lakieru, przecieraj delikatnie powierzchnię papierem ściernym. Naprawdę warto.

Obijane i na nowo tapicerowane

Jeszcze jednym sposobem na nadanie naszym meblom nowego charakteru, jest ich tapicerowanie i obijanie materiałem. To dość kosztowne i pracochłonne zajęcie, ale efekty mogą być zachwycające. Tapicerowanie może odmienić nie tylko kolor i fakturę naszego krzesła, kanapy lub fotela, może zmienić także jego kształt. Ta metoda wymaga jednak dość dużych zdolności manualnych i czasem lepiej po prostu udać się z meblem do specjalisty. Nieco prostsze jest obijanie mebli i przykrywanie dotychczasowych obić pokrowcem. Do takiej metamorfozy będziemy potrzebne są podstawowe krawieckie umiejętności. Po uszyciu pokrowca np. na krzesło, nakładamy go na siedzisko i przytwierdzamy od spodu pasmanteryjną tasiemką lub cienkim gwoździkiem.

Kończysz czytać artykuł? Rozejrzyj się po swoim domu. Czy są w nim już nieco zniszczone meble? A może meble, które omijasz wzrokiem, bo już ci się trochę znudziły? Wypróbuj jedną z opisanych powyżej metod na odnawianie mebli, nadaj im drugie życie i ciesz się nimi na nowo.

 
Więcej z kategorii Hobby
Autografomania: senior też może
Pisanki, malowanki
Joga także dla seniorów
Powiązane artykuły
Gdzie można zagrać w brydża online?
Lifemanagerka.pl: Blogowanie to dzielenie się swoją pasją!
Tai Chi idealne dla seniorów
Tańce liniowe. Wiek to nie przeszkoda
Jak aktywizować seniorów? 7 rzeczy, o których trzeba pamiętać