Dlaczego na starość siwiejemy?

Spis treści

Na pewno przynajmniej raz w życiu każdy z nas zastanawiał się, dlaczego wraz z wiekiem nasze ciało zmienia się coraz bardziej.  Oznaką zachodzących w naszym organizmie procesów starzenia są siwiejące włosy. Jeżeli także doskwiera ci ten problem, dowiedz się, w czym tkwi jego przyczyna oraz jak mu zaradzić.

 

Nierówna walka z naturą


Za siwienie kosmyków odpowiada stopniowa, narastająca wraz z upływem lat utrata zawartego w nich barwnika, zwanego melaniną. Choć dawniej nie do końca zdawano sobie sprawę, co właściwie wywołuje zanik melaniny, współcześnie przyjmuje się, że wszystkiemu winna jest... woda utleniona, gromadząca się w mieszkach włosowych, oraz – w mniejszym stopniu – stres oraz promienie słoneczne.

Problem ten dotyczy nie tylko kobiet regularnie poddających się zabiegom koloryzacji środkami, które zawierają w sobie wodę utlenioną. W rzeczywistości mieszki włosów każdego z nas przez całe nasze życie produkują nadtlenek wodoru, a jego ilość wydzielana przez nie zwiększa się z wiekiem. Chociaż nie mamy możliwości zahamowania tego procesu, możemy sprawić, że stanie się on właściwie niezauważalny.

 

 

Zaakceptuj lub zmień


Większość kobiet nie potrafi pogodzić się z nieuchronnym upływem czasu, warto jednak zaznaczyć, że niektórym paniom siwizna dodaje uroku, zwłaszcza jeśli odpowiednio dbają o swoje włosy. Kiedy zauważymy, przyglądając się swoim pasmom, pierwsze oznaki utraty melaniny, najczęściej panikujemy i wydaje nam się, że pojedyncze, siwe kosmyki rażąco rzucają się w oczy. Zwykle przesadzamy w tej kwestii, ale troska o zadbany wygląd odbiera nam zdolność do obiektywnego myślenia.

Jeżeli twoje włosy również zaczynają siwieć, masz do wyboru dwa rozwiązania. Panie, które natura obdarzyła srebrzystym odcieniem pasm, mogą rozważyć pozostawienie ich bez koloryzacji. Rzadko jednak zdarza się, by siwe kosmyki odznaczały się atrakcyjnie wyglądającym tonem, najczęściej przybiera on żółtawą, nieestetyczną barwę. Aby odzyskać atrakcyjny wizerunek, do wyboru masz drugie wyjście – farbowanie.

Wybierając produkt przeznaczony do koloryzacji siwych włosów, musimy zwrócić uwagę na to, by dzięki swojej pigmentacji i gęstej konsystencji dokładnie zatuszował mankamenty urody, które chcemy zakryć. Nie bez znaczenia jest również kolor, na jaki się zdecydujemy. Sięgając po odcienie blondu, np. od L’Oreal, ukryjemy nasz problem nawet wtedy, gdy pojawią się odrosty. W przypadku ciemnych odcieni siwy odrost będzie od razu widoczny i niepotrzebnie zwrócimy na niego dodatkową uwagę. Wreszcie, niezależnie od podjętej decyzji, pamiętajmy o tym, by pielęgnować włosy zarówno naturalne, jak i te po zabiegu koloryzacji.

 

Więcej z kategorii Uroda
Łysienie telogenowe – leczenie, przyczyny i objawy
Mężczyzna zauważa objawy łysienia telogenowego
Rodzaje łysienia – ich przyczyny i sposoby leczenia
Łysiejący mężczyzna
1001 sposobów na użycie fusów po kawie
Powiązane artykuły
Odciski na stopach - domowe sposoby na odciski
Szczotka pełna włosów
Sprawdź, jakie choroby mogą powodować łysienie
Jak dobrać okulary i oprawki – do kształtu twarzy i wady wzroku
Stopy: jak o nie dbać?
Tabletki na wypadanie włosów
Tabletki na wypadanie włosów. Jak zapobiec łysieniu?