Dlaczego inwestycja w używane książki jest opłacalna?

W dobie wszechobecnych tekstów w formie elektronicznej oraz coraz większej popularności czytników ebooków tradycyjne książki zostają zepchnięte na boczny tor, ale czy na pewno stare książki nie mają już żadnej wartości? Czasem nie zdajemy sobie sprawy, ile cennych skarbów kryje się w naszych domowych biblioteczkach.
Używane książki
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Używane książki to wbrew pozorom bardzo opłacalna inwestycja. Po pierwsze, to towar deficytowy i na dodruk przeważającej ilości dzieł nie można już liczyć. Często tak bywa w publikacjach dotyczących rzadkich dziedzin wiedzy poprzedzonych wstępem autorytetów świata nauki i kultury. W związku z tym większość egzemplarzy, to prawdziwe unikaty, które z upływem czasu będą tylko zwielokrotniały swoją wartość. 

Po drugie książki sprzed kilkunastu dekad, to nierzadko małe dzieła sztuki bardzo starannie wydane zwłaszcza te pochodzące z zachodniej Europy.  Na szczególną uwagę zasługują tutaj wydania literatury pięknej. Istnieje wielu kolekcjonerów, którzy doceniają wysoką jakość papieru i piękną oprawę introligatorską oraz przede wszystkim ręcznie malowane ilustracje. Czasem wykonane przez samych pisarzy czy poetów lub znanych malarzy przez co używane książki są jeszcze cenniejsze. 

Niestety dzisiaj takie zabiegi są nieosiągalne dla wydawnictw, z uwagi na wysokie koszty produkcji. Poszukiwacze tzw. białych kruków są w stanie dużo zapłacić za takie egzemplarze ponieważ złota era wydawnicza już zapewne nie wróci. Obecnie książki wydawane są w coraz mniejszych nakładach i głównie z surowców wtórnych z mniejszą dbałością o ich wizualne atuty.

Po trzecie wielu właścicieli starych książek nie zdaje sobie sprawy z ich rynkowej wartości. Bardzo często są to opasłe tomy przejęte w spadku, z którymi w zasadzie nie wiadomo co zrobić. Wielu nowych właścicieli takich zbiorów chce się ich pozbyć czasem w cenie makulatury. Wśród nich prawdziwy znawca może odnaleźć perełki, które można wystawiać na prestiżowych aukcjach i  zainkasować pokaźne sumy pieniędzy. Nawet nie musimy wychodzić z domu i szukać antykwariatu. Używane książki można z zyskiem odsprzedać poprzez internetowy skup, np. SkupSzop.

Podsumowując zakup używanych książek to bardzo opłacalna inwestycja obarczona niskim ryzykiem. Nawet z niewielkim kapitałem na start jesteśmy w stanie osiągnąć zysk kupując używane książki, których wartość będzie tylko rosła.

Więcej z kategorii Film, muzyka i książki
Polskie piosenki z lat 50. Muzyczna podróż w przeszłość
Przeboje Czesława Niemena
Mole książkowe mają lepszą pamięć po 80. roku życia
Powiązane artykuły
Polskie piosenki przedwojenne – część 1
Najlepsze polskie komedie lat 70., które bawią do łez
7 najsłynniejszych piosenkarzy XX wieku
Seniorzy śmieją się z samych siebie [FILMY]
CafeSenior poleca: Hotel Marigold