Dlaczego inwestycja w używane książki jest opłacalna?

W dobie wszechobecnych tekstów w formie elektronicznej oraz coraz większej popularności czytników ebooków tradycyjne książki zostają zepchnięte na boczny tor, ale czy na pewno stare książki nie mają już żadnej wartości? Czasem nie zdajemy sobie sprawy, ile cennych skarbów kryje się w naszych domowych biblioteczkach.
Używane książki

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały Partnera

Spis treści

Używane książki i ich wartość

Używane książki to wbrew pozorom bardzo opłacalna inwestycja. Po pierwsze, to towar deficytowy i na dodruk przeważającej ilości dzieł nie można już liczyć. Często tak bywa w publikacjach dotyczących rzadkich dziedzin wiedzy poprzedzonych wstępem autorytetów świata nauki i kultury. W związku z tym większość egzemplarzy, to prawdziwe unikaty, które z upływem czasu będą tylko zwielokrotniały swoją wartość. 

Książki używane to często  istne dzieła sztuki

Po drugie książki sprzed kilkunastu dekad, to nierzadko małe dzieła sztuki bardzo starannie wydane zwłaszcza te pochodzące z zachodniej Europy.  Na szczególną uwagę zasługują tutaj wydania literatury pięknej. Istnieje wielu kolekcjonerów, którzy doceniają wysoką jakość papieru i piękną oprawę introligatorską oraz przede wszystkim ręcznie malowane ilustracje. Czasem wykonane przez samych pisarzy czy poetów lub znanych malarzy przez co używane książki są jeszcze cenniejsze. 

Niestety dzisiaj takie zabiegi są nieosiągalne dla wydawnictw, z uwagi na wysokie koszty produkcji. Poszukiwacze tzw. białych kruków są w stanie dużo zapłacić za takie egzemplarze ponieważ złota era wydawnicza już zapewne nie wróci. Obecnie książki wydawane są w coraz mniejszych nakładach i głównie z surowców wtórnych z mniejszą dbałością o ich wizualne atuty.

Używane książki, a wartość rynkowa

Po trzecie wielu właścicieli starych książek nie zdaje sobie sprawy z ich rynkowej wartości. Bardzo często są to opasłe tomy przejęte w spadku, z którymi w zasadzie nie wiadomo co zrobić. Wielu nowych właścicieli takich zbiorów chce się ich pozbyć czasem w cenie makulatury. Wśród nich prawdziwy znawca może odnaleźć perełki, które można wystawiać na prestiżowych aukcjach i  zainkasować pokaźne sumy pieniędzy. Nawet nie musimy wychodzić z domu i szukać antykwariatu. Używane książki można z zyskiem odsprzedać poprzez internetowy skup, np. SkupSzop.

Podsumowując zakup używanych książek to bardzo opłacalna inwestycja obarczona niskim ryzykiem. Nawet z niewielkim kapitałem na start jesteśmy w stanie osiągnąć zysk kupując używane książki, których wartość będzie tylko rosła.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij