string(8) "szukanie" Czy polisa na narty jest ważna podczas jazdy bez kasku?

Czy polisa na narty jest ważna podczas jazdy bez kasku?

Osoby, które kupują ubezpieczenie na narty, często pytają, czy wymogiem polisy jest jazda w atestowanym kasku narciarskim. Wszystko zależy od wieku ubezpieczonego i Ogólnych Warunkow Ubezpieczenia (OWU) danej polisy.

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Przekonał się o tym każdy, kto widział lub przeżył upadek na nartach czy snowboardzie. Zdarzenie tego typu trwa dosłownie kilka sekund i poszkodowany nie zawsze ma szansę na tzw. bezpieczny upadek przyjęcie takiej postawy ciała, by chronić najbardziej newralgiczne jego części, czyli głowę i kręgosłup. Kontuzja kolana czy barku bywa paskudna, jednak uraz głowy zagraża naszemu  życiu i może spowodować utratę przytomności, śpiączkę, niedotlenienie lub stłuczenie mózgu. A tego typu zdarzenia wymagają błyskawicznej pomocy na najwyższym poziomie i mogą skończyć się trwałym i nieodwracalnym kalectwem.

 

Kto musi jeździć w kasku?


Przepisy polskiego prawa nakładają bezwzględny obowiązek jazdy w kasku dzieciom do 15. roku życia. Najmłodsi są bowiem w większym stopniu narażeni na upadek, np. podczas nauki jazdy na nartach. Obsługa stoku ma prawo, a wręcz obowiązek wyprosić ze stoku dziecko bez kasku albo nakazać jego opiekunom, by taki kask wypożyczyli. Poza Polską obowiązek noszenia kasku przez dzieci obowiązuje tylko w niektórych krajach związkowych Austrii (Ziemia Salzburska, Karyntia, Styria, Dolna Austria, Górna Austria, Burgenland, Wiedeń). W Czechach, na Słowacji, a także we Francji i Szwajcarii nie ma obowiązku noszenia kasku, we Włoszech muszą go nosić dzieci do 14. roku życia, a w Słowenii i Norwegii – do 13. roku życia. Jeśli chodzi o dorosłych, w Polsce w ich przypadku jazda w kasku jest tylko zalecana i mogą oni owo zalecenie zignorować i zjeżdżać na własną odpowiedzialność.

 

 

Czy polisy narciarskie wymagają jazdy w kasku?


Odpowiedzi na to pytanie nie da się udzielić w sposób jednoznaczny. Szukając ubezpieczenie narciarskie w www.polisanarciarska.pl zawsze możemy zapoznać się z pełną treścią Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Jest to nawet zalecane, tak jak w przypadku każdej umowy. Tylko niektórzy w wyłączeniach podają, że odszkodowanie nie będzie wypłacane w przypadku, gdy właściciel polisy jechał na nartach bez kasku w momencie zdarzenia. Inni zalecenia dotyczące noszenia kasku mogą przemycić do definicji umieszczonych na początku polisy. Na pewno wszyscy ubezpieczyciele wymagają prawidłowego poruszania się po stoku zgodnie z zasadami ruchu i niespożywania alkoholu.

W takich polisach jak ubezpieczenie na narty pzu w www.polisanarciarska.pl nie ma haczyków stosowanych przez niektórych ubezpieczycieli, jeśli chodzi o jazdę w kasku. Poza tym można wykupić rozszerzenia obejmujące różne typy sportów górskich – jest ich aż 40. W wariancie podstawowym, sumy ubezpieczeń wyglądają następująco:

 

 


  • ubezpieczenie kosztów leczenia – 250 tys. zł, w tym limit na koszty leczenia ambulatoryjnego – 10 tys. zł (300 zł udział własny),

  • ubezpieczenie akcji ratunkowej – 100 tys. zł,

  • ubezpieczenie transportu medycznego – bez ograniczeń,

  • ubezpieczenie OC na szkody na osobie – 500 tys. zł,

  • ubezpieczenie OC na szkody na mieniu – 100 tys. zł,

  • ubezpieczenie NNW – brak,

  • pomoc prawna – 20 tys. zł,

  • ubezpieczenie bagażu – 2 tys. zł.


  •  


Wadą tej polisy jest brak ubezpieczenia NNW – należy je wykupić osobno, chyba że polisę NNW posiadamy w ubezpieczeniu na życie. Zaletą jest zaś wygoda użytkowania przez cały rok w przypadku różnego typu podróży, bez konieczności wykupywania za każdym razem polisy turystycznej.

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij