Czy polisa na narty jest ważna podczas jazdy bez kasku?

Osoby, które kupują ubezpieczenie na narty, często pytają, czy wymogiem polisy jest jazda w atestowanym kasku narciarskim. Wszystko zależy od wieku ubezpieczonego i Ogólnych Warunkow Ubezpieczenia (OWU) danej polisy.
Spis treści

Przekonał się o tym każdy, kto widział lub przeżył upadek na nartach czy snowboardzie. Zdarzenie tego typu trwa dosłownie kilka sekund i poszkodowany nie zawsze ma szansę na tzw. bezpieczny upadek przyjęcie takiej postawy ciała, by chronić najbardziej newralgiczne jego części, czyli głowę i kręgosłup. Kontuzja kolana czy barku bywa paskudna, jednak uraz głowy zagraża naszemu  życiu i może spowodować utratę przytomności, śpiączkę, niedotlenienie lub stłuczenie mózgu. A tego typu zdarzenia wymagają błyskawicznej pomocy na najwyższym poziomie i mogą skończyć się trwałym i nieodwracalnym kalectwem.

 

Kto musi jeździć w kasku?


Przepisy polskiego prawa nakładają bezwzględny obowiązek jazdy w kasku dzieciom do 15. roku życia. Najmłodsi są bowiem w większym stopniu narażeni na upadek, np. podczas nauki jazdy na nartach. Obsługa stoku ma prawo, a wręcz obowiązek wyprosić ze stoku dziecko bez kasku albo nakazać jego opiekunom, by taki kask wypożyczyli. Poza Polską obowiązek noszenia kasku przez dzieci obowiązuje tylko w niektórych krajach związkowych Austrii (Ziemia Salzburska, Karyntia, Styria, Dolna Austria, Górna Austria, Burgenland, Wiedeń). W Czechach, na Słowacji, a także we Francji i Szwajcarii nie ma obowiązku noszenia kasku, we Włoszech muszą go nosić dzieci do 14. roku życia, a w Słowenii i Norwegii – do 13. roku życia. Jeśli chodzi o dorosłych, w Polsce w ich przypadku jazda w kasku jest tylko zalecana i mogą oni owo zalecenie zignorować i zjeżdżać na własną odpowiedzialność.

 

 

Czy polisy narciarskie wymagają jazdy w kasku?


Odpowiedzi na to pytanie nie da się udzielić w sposób jednoznaczny. Szukając ubezpieczenie narciarskie w www.polisanarciarska.pl zawsze możemy zapoznać się z pełną treścią Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Jest to nawet zalecane, tak jak w przypadku każdej umowy. Tylko niektórzy w wyłączeniach podają, że odszkodowanie nie będzie wypłacane w przypadku, gdy właściciel polisy jechał na nartach bez kasku w momencie zdarzenia. Inni zalecenia dotyczące noszenia kasku mogą przemycić do definicji umieszczonych na początku polisy. Na pewno wszyscy ubezpieczyciele wymagają prawidłowego poruszania się po stoku zgodnie z zasadami ruchu i niespożywania alkoholu.

W takich polisach jak ubezpieczenie na narty pzu w www.polisanarciarska.pl nie ma haczyków stosowanych przez niektórych ubezpieczycieli, jeśli chodzi o jazdę w kasku. Poza tym można wykupić rozszerzenia obejmujące różne typy sportów górskich – jest ich aż 40. W wariancie podstawowym, sumy ubezpieczeń wyglądają następująco:

 

 


  • ubezpieczenie kosztów leczenia – 250 tys. zł, w tym limit na koszty leczenia ambulatoryjnego – 10 tys. zł (300 zł udział własny),

  • ubezpieczenie akcji ratunkowej – 100 tys. zł,

  • ubezpieczenie transportu medycznego – bez ograniczeń,

  • ubezpieczenie OC na szkody na osobie – 500 tys. zł,

  • ubezpieczenie OC na szkody na mieniu – 100 tys. zł,

  • ubezpieczenie NNW – brak,

  • pomoc prawna – 20 tys. zł,

  • ubezpieczenie bagażu – 2 tys. zł.


  •  


Wadą tej polisy jest brak ubezpieczenia NNW – należy je wykupić osobno, chyba że polisę NNW posiadamy w ubezpieczeniu na życie. Zaletą jest zaś wygoda użytkowania przez cały rok w przypadku różnego typu podróży, bez konieczności wykupywania za każdym razem polisy turystycznej.

 

Więcej z kategorii Podróże
20 miejsc przyjaznych seniorom w Poznaniu
Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem
Paszport - gdzie złożyć dokumenty?
Powiązane artykuły
Turnusy świąteczne dla seniorów - wczasy dla emerytów
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
Polska w panoramie: Projekt QTVR
Wakacje dla seniora: gdzie szukać odpowiednich ofert?
Wirtualne muzeum: Luwr