Czego można się uczyć na uniwersytecie trzeciego wieku?

Uniwersytety trzeciego wieku stają się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, skoro przybywa ludzi starszych. W obliczu niżu demograficznego uczelnie coraz chętniej swoją ofertę kierują właśnie do seniorów. Jakimi zajęciami przyciągają starszych słuchaczy? Oto przegląd ofert kilku uniwersytetów.
Spis treści

Uniwersytet Gdański

Wśród oferowanych wykładów i prelekcji znajdziemy tematy z przeróżnych dziedzin, od praktycznego i przydatnego seniorowi zdrowia, po zagadnienia prawne. W tym roku posłuchać można o etykiecie dyplomatycznej, tajemnicach architektury XIX i XX wieku, turystyce w prawie i obyczajach. Z zakresu literatury pojawiły się rozważania o etapach życia w kontekście życia i twórczości Tadeusza Różewicza. Tematyka medyczna i zdrowotna to np. żywienie osób starszych, tajemnice mózgu - co tak na prawdę widzimy oraz jak biotechnolodzy wykorzystują rośliny, by lepiej nam się żyło. Wiele zajęć poświęconych jest także turystyce, np. odległym krajom.

Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Tutaj znajdziemy bogatą ofertę nauki języków obcych. Angielski, niemiecki i francuski na dwóch poziomach oraz język rosyjski. Ponadto historia i kultura Krakowa, historia sztuki, muzyki, mediów, ABC finansów osobistych, warsztaty komunikacji społecznej, pisania wspomnień, a nawet orientalistyka czy amerykanistyka… Uczelnia zachęca też do ruchu, oferując zajęcia nordic walking.

Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Ta uczelnia w dużej mierze stawia na zajęcia praktyczne. Odbywają się one w zespołach: literacko-radiowym, ogrodniczym, plastycznym, tanecznym… Funkcjonuje tu chór i Duszpasterstwo Akademickie, organizowane są warsztaty komputerowe. Z zajęć na basenie, gimnastyki (także w wodzie), jogi i tai-chi ucieszą się ci seniorzy, którzy lubią aktywność.

Łódzki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wśród tegorocznych wykładów pojawiły się tematy takie, jak: wojna i rewolucja w modzie, wspomnienie o NRD, islam - podstawy wiary, tabu i prowokacja w sztuce czy uzależnienia lekowe. Zajęcia odbywają się także w sekcjach: kultury japońskiej, językoznawstwa, muzyki wokalnej w polskim filmie, ekologicznej, kinematografii światowej, biologiczno-medycznej… W sekcji plastycznej uczyć się można malowania akwarelami i akrylem, a w historycznej poznawać historię Łodzi.

Towarzystwo Uniwersytet Trzeciego Wieku w Poznaniu

W listopadzie i grudniu uniwersytet oferował cykl wykładów dotyczących prawa dla seniora - bezpieczeństwa na drodze, praw pacjenta, konsumenta, prawa spadkowego… Spośród zajęciowych sekcji popularno-naukowych na uwagę zasługują astronomia, poszukiwania genealogiczne i styl życia, z oferty wykładów - “Nowoczesna komunikacja, czyli jak zaskoczyć wnuczka w dzisiejszych czasach”, “Kiedy i jak na Marsa” albo “Czy mózg śpi kiedy śpią zmysły”.

 

 

fot. Wrocławscy seniorzy na spotkaniu Bona Espero, Wrocławskie Centrum Seniora

Czytaj także:

Fitness mózgu – dyscyplina dla każdego z nas

Mózg chce się uczyć w każdym wieku

Umiejętności, które rozwiniesz dzięki Internetowi

 

 

Więcej z kategorii Edukacja
Nie wydawaj fortuny na kursy językowe! Ucz się przez Internet
Fitness mózgu – dyscyplina dla każdego z nas
Sześć czy siedem? Kilka odpowiedzi
Powiązane artykuły
Dlaczego „nowe technologie” to korzyści?
5 różnic między dawną a dzisiejszą szkołą
Nauka języków obcych. Darmowe kursy online i przydatne materiały
Roman Dobrzyński: Esperanto to jak bycie wśród przyjaciół
Umiejętności, które rozwiniesz dzięki Internetowi