PORTAL DLA SENIORÓW
 

Czego można się uczyć na uniwersytecie trzeciego wieku?

Starszy niż rok

Spis treści

Uniwersytety trzeciego wieku stają się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, skoro przybywa ludzi starszych. W obliczu niżu demograficznego uczelnie coraz chętniej swoją ofertę kierują właśnie do seniorów. Jakimi zajęciami przyciągają starszych słuchaczy? Oto przegląd ofert kilku uniwersytetów.

Uniwersytet Gdański


Wśród oferowanych wykładów i prelekcji znajdziemy tematy z przeróżnych dziedzin, od praktycznego i przydatnego seniorowi zdrowia, po zagadnienia prawne. W tym roku posłuchać można o etykiecie dyplomatycznej, tajemnicach architektury XIX i XX wieku, turystyce w prawie i obyczajach. Z zakresu literatury pojawiły się rozważania o etapach życia w kontekście życia i twórczości Tadeusza Różewicza. Tematyka medyczna i zdrowotna to np. żywienie osób starszych, tajemnice mózgu - co tak na prawdę widzimy oraz jak biotechnolodzy wykorzystują rośliny, by lepiej nam się żyło. Wiele zajęć poświęconych jest także turystyce, np. odległym krajom.

Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku


Tutaj znajdziemy bogatą ofertę nauki języków obcych. Angielski, niemiecki i francuski na dwóch poziomach oraz język rosyjski. Ponadto historia i kultura Krakowa, historia sztuki, muzyki, mediów, ABC finansów osobistych, warsztaty komunikacji społecznej, pisania wspomnień, a nawet orientalistyka czy amerykanistyka… Uczelnia zachęca też do ruchu, oferując zajęcia nordic walking.

Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku


Ta uczelnia w dużej mierze stawia na zajęcia praktyczne. Odbywają się one w zespołach: literacko-radiowym, ogrodniczym, plastycznym, tanecznym… Funkcjonuje tu chór i Duszpasterstwo Akademickie, organizowane są warsztaty komputerowe. Z zajęć na basenie, gimnastyki (także w wodzie), jogi i tai-chi ucieszą się ci seniorzy, którzy lubią aktywność.

Łódzki Uniwersytet Trzeciego Wieku


Wśród tegorocznych wykładów pojawiły się tematy takie, jak: wojna i rewolucja w modzie, wspomnienie o NRD, islam - podstawy wiary, tabu i prowokacja w sztuce czy uzależnienia lekowe. Zajęcia odbywają się także w sekcjach: kultury japońskiej, językoznawstwa, muzyki wokalnej w polskim filmie, ekologicznej, kinematografii światowej, biologiczno-medycznej… W sekcji plastycznej uczyć się można malowania akwarelami i akrylem, a w historycznej poznawać historię Łodzi.

Towarzystwo Uniwersytet Trzeciego Wieku w Poznaniu


W listopadzie i grudniu uniwersytet oferował cykl wykładów dotyczących prawa dla seniora - bezpieczeństwa na drodze, praw pacjenta, konsumenta, prawa spadkowego… Spośród zajęciowych sekcji popularno-naukowych na uwagę zasługują astronomia, poszukiwania genealogiczne i styl życia, z oferty wykładów - “Nowoczesna komunikacja, czyli jak zaskoczyć wnuczka w dzisiejszych czasach”, “Kiedy i jak na Marsa” albo “Czy mózg śpi kiedy śpią zmysły”.

fot. Wrocławscy seniorzy na spotkaniu Bona Espero, Wrocławskie Centrum Seniora

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Jak rozwiązujesz problemy komputerowo-internetowe. Np. gdy nie wiesz jak włączyć lub wykorzystać daną funkcję?

  Proszę o pomoc rodzinę – dzieci, wnuki lub znajomych

  Szukam w Internecie potrzebnych informacji

  Sam/sama szukam rozwiązania do skutku

  Poddaję się i odpuszczam

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA