Termin ważności recepty
Pacjenci często mają wątpliwości, do kiedy można zrealizować receptę, gdy termin jej ważności upływa w niedzielę lub święto. Wiele osób zgłasza się wtedy po przepisane leki w najbliższy, następujący po nim dzień roboczy. Niestety, farmaceuta w takiej sytuacji nie może zrealizować recepty, gdyż byłaby ona ważna dłużej, niż określają to przepisy.
Propolis z apteki
Niezwykle bogaty skład i dobroczynne właściwości propolisu, zwanego też kitem pszczelim, sprawiają, że wykorzystuje się go w wielu preparatach. Znajdziemy wśród nich zarówno produkty lecznicze czy suplementy diety, jak i kosmetyki. Różnorodność dotyczy także form. Mamy do dyspozycji tabletki do ssania, kapsułki, krople, nalewki, aerozole, pudry, kremy, maści, cukierki, miody. Godnymi polecenia preparatami z dodatkiem propolisu są także czopki (przynoszą ulgę przy dolegliwościach związanych z hemoroidami) oraz dopochwowe globulki (są zalecane w stanach zapalnych na tle grzybiczym i bakteryjnym).
Lek na nietolerancję
Wiele osób nie może pić mleka ze względu na nietolerancję laktozy, czyli cukru mlecznego. Do strawienia tego składnika niezbędny jest enzym, zwany potocznie laktazą. Niestety, czasem organizm wytwarza go zbyt mało. Niestrawiona laktoza podnosi ciśnienie osmotyczne w jelicie cienkim, a to skutkuje dokuczliwymi biegunkami. U dorosłych cierpiących na tego typu nietolerancję zaleca się stosowanie aptecznych preparatów zawierających laktazę, która jest naturalnym, oczyszczonym enzymem uzyskiwanym m.in. z grzyba Aspergillus oryzae.
Ulga dla skóry
Zawsze warto mieć w apteczce preparat, który szybko przyniesie ulgę zaczerwienionej lub suchej skórze. Do takich produktów należą mleczka, pianki i aerozole z pantenolem. Składnik ten działa nawilżająco, łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację naskórka. Doskonale sprawdzą się także hydrożele oraz preparaty zawierające aloes, który ma właściwości łagodzące.
Przy oparzeniach słonecznych warto także pamiętać o tradycyjnych, domowych metodach. Wybawieniem dla obolałej skóry mogą być okłady z maślanki czy zsiadłego mleka. Oczywiście podstawą jest profilaktyka oparzeń, a więc rozsądne korzystanie ze słońca i stosowanie preparatów z filtrem przeciwsłonecznym. O pomoc w wyborze specyfiku można poprosić farmaceutę.
Porady zza lady opracowała: dr nauk medycznych, magister farmacji - Justyna Wodowska