Co robią przedszkolaki w domu spokojnej starości?

o domu spokojnej starości w amerykańskim Seattle zawitały przedszkolaki. Dzieci i seniorzy mogą wiele wnieść do wspólnej relacji. Chcieliby Państwo, by takie ośrodki powstały także w Polsce?Założyciele tego wyjątkowego domu spokojnej starości wpadli na oryginalny pomysł i zaprosili do niego dzieci. Tak powstało Zintegrowane Centrum Edukacji w Seattle, które jest połączeniem placówki opiekuńczej dla seniorów z przedszkolem. To krok naprzód w edukacji najmłodszych i zerwanie ze stereotypowym podejściem do opieki nad starszymi osobami.

Jak działa Zintegrowane Centrum Edukacji? Dzieci przychodzą do ośrodka 5 dni w tygodniu i spotykają się z seniorami podczas wspólnych zajęć. Razem malują, uczą się tańczyć i gotować. Oprócz spotkań typowo tematycznych odwiedzają się także i rozmawiają na zwykłe, codzienne tematy.

dom spokojnej starości

Ta wyjątkowa inicjatywa zainspirowała absolwentkę lokalnego uniwersytetu do nakręcenia filmu „Present Perfect”, który poświęcony jest w całości innowacyjnemu ośrodkowi w Seattle. Polecamy go Państwu, jest naprawdę wart obejrzenia, podnosi na duchu i napawa optymizmem!

Oglądając film zwróćcie Państwo uwagę na reakcję seniorów w momencie, gdy próg przekraczają dzieci. Ich twarze promienieją, a gesty zaczynają nabierać większej dynamiki. Także rodzice cieszą się posyłając maluchy do Zintegrowanego Centrum Edukacji w Seattle. Dzieci, przebywając w otoczeniu seniorów, uczą się szacunku i empatii w stosunku do starszych osób i oswajają się z osobami spoza grupy swoich rówieśników.

 


W jednej z początkowych scen widzimy, jak jeden ze starszych pensjonariuszy nie dosłyszał imienia małego chłopca. Próbując je zrozumieć i poprawnie wymówić, powtarza różne, podobnie brzmiące wersje tego samego imienia, jednak mały chłopiec zupełnie się tym nie przejmuje i cierpliwie, z empatią powtarza jego poprawną wersję: „Max”.

Chcieliby Państwo, by podobne ośrodki powstały w przyszłości także w Polsce?

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!