string(8) "szukanie" Co robią przedszkolaki w domu spokojnej starości?

Co robią przedszkolaki w domu spokojnej starości?

o domu spokojnej starości w amerykańskim Seattle zawitały przedszkolaki. Dzieci i seniorzy mogą wiele wnieść do wspólnej relacji. Chcieliby Państwo, by takie ośrodki powstały także w Polsce?Założyciele tego wyjątkowego domu spokojnej starości wpadli na oryginalny pomysł i zaprosili do niego dzieci. Tak powstało Zintegrowane Centrum Edukacji w Seattle, które jest połączeniem placówki opiekuńczej dla seniorów z przedszkolem. To krok naprzód w edukacji najmłodszych i zerwanie ze stereotypowym podejściem do opieki nad starszymi osobami.

Jak działa Zintegrowane Centrum Edukacji? Dzieci przychodzą do ośrodka 5 dni w tygodniu i spotykają się z seniorami podczas wspólnych zajęć. Razem malują, uczą się tańczyć i gotować. Oprócz spotkań typowo tematycznych odwiedzają się także i rozmawiają na zwykłe, codzienne tematy.

dom spokojnej starości

Ta wyjątkowa inicjatywa zainspirowała absolwentkę lokalnego uniwersytetu do nakręcenia filmu „Present Perfect”, który poświęcony jest w całości innowacyjnemu ośrodkowi w Seattle. Polecamy go Państwu, jest naprawdę wart obejrzenia, podnosi na duchu i napawa optymizmem!

Oglądając film zwróćcie Państwo uwagę na reakcję seniorów w momencie, gdy próg przekraczają dzieci. Ich twarze promienieją, a gesty zaczynają nabierać większej dynamiki. Także rodzice cieszą się posyłając maluchy do Zintegrowanego Centrum Edukacji w Seattle. Dzieci, przebywając w otoczeniu seniorów, uczą się szacunku i empatii w stosunku do starszych osób i oswajają się z osobami spoza grupy swoich rówieśników.

 


W jednej z początkowych scen widzimy, jak jeden ze starszych pensjonariuszy nie dosłyszał imienia małego chłopca. Próbując je zrozumieć i poprawnie wymówić, powtarza różne, podobnie brzmiące wersje tego samego imienia, jednak mały chłopiec zupełnie się tym nie przejmuje i cierpliwie, z empatią powtarza jego poprawną wersję: „Max”.

Chcieliby Państwo, by podobne ośrodki powstały w przyszłości także w Polsce?

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij