Assisted living: alternatywa dla domu opieki?

Tradycyjne domy spokojnej starości czy specjalistyczne ośrodki opieki? To nie jedyny wybór. W Polsce  powstają domy i mieszkania, w którym osoby starsze żyją samodzielnie, równocześnie mając fachową opiekę. „Assisted living" czy też mieszkania chronione coraz częściej pojawiają się w naszym kraju.

Pomysł na tzw. „assisted living" przyszedł do nas z zachodniej Europy i z USA. Na czym to polega? W mieszkaniach i domkach opartych na idei „assisted living" seniorzy mają zapewniony serwis techniczny oraz opiekę medyczną i rehabilitacyjną. Mieszkają i żyją samodzielnie. Lokali nie trzeba kupować, można je wynajmować bezterminowo.

Nowoczesne, „inteligentne” rozwiązania i telemedycyna pozwalają osobom starszym samodzielnie funkcjonować w mieszkaniu. Z drugiej strony, pielęgniarze zapewniają przez 24 godziny na dobę pomoc i odciążają od codziennych obowiązków. Niektóre formy obsługi gwarantują też całodzienne wyżywienie, a także dodatkowe zajęcia indywidualne i w grupie.

„Assisted living" stawia na niezależność osób starszych, które przecież nie żyją wyłącznie swoimi schorzeniami. Mają pasje, swój własny rytm dnia, znajomych, przyjaciół i bliskich i chcą żyć pełnią życia, zachowując przy tym prywatność i niezależność. To pomysł dla tych, którzy chcą w pełni korzystać z życia, a jednocześnie wymagają już pomocy przy codziennych obowiązkach. Co myślą Państwo o takim rozwiązaniu?
Więcej z kategorii Opieka
Pies senior – jak o niego dbać?
Ubezwłasnowolnienie osoby starszej – warunki
Dom opieki (seniora) - rodzaje, koszty pobytu
Powiązane artykuły
Dom dziennego pobytu – dla osób starszych. Jak otworzyć?
Grupa wsparcia - dla osób samotnych i w depresji
ABC opieki nad osobą starszą
Opieka nad osobami starszymi - porady, prawo
Program Senior plus - domy i kluby dla seniorów