Assisted living: alternatywa dla domu opieki?

radycyjne domy spokojnej starości czy specjalistyczne ośrodki opieki? To nie jedyny wybór. W Polsce  powstają domy i mieszkania, w którym osoby starsze żyją samodzielnie, równocześnie mając fachową opiekę. „Assisted living" czy też mieszkania chronione coraz częściej pojawiają się w naszym kraju.

Pomysł na tzw. „assisted living" przyszedł do nas z zachodniej Europy i z USA. Na czym to polega? W mieszkaniach i domkach opartych na idei „assisted living" seniorzy mają zapewniony serwis techniczny oraz opiekę medyczną i rehabilitacyjną. Mieszkają i żyją samodzielnie. Lokali nie trzeba kupować, można je wynajmować bezterminowo.

Nowoczesne, „inteligentne” rozwiązania i telemedycyna pozwalają osobom starszym samodzielnie funkcjonować w mieszkaniu. Z drugiej strony, pielęgniarze zapewniają przez 24 godziny na dobę pomoc i odciążają od codziennych obowiązków. Niektóre formy obsługi gwarantują też całodzienne wyżywienie, a także dodatkowe zajęcia indywidualne i w grupie.

„Assisted living" stawia na niezależność osób starszych, które przecież nie żyją wyłącznie swoimi schorzeniami. Mają pasje, swój własny rytm dnia, znajomych, przyjaciół i bliskich i chcą żyć pełnią życia, zachowując przy tym prywatność i niezależność. To pomysł dla tych, którzy chcą w pełni korzystać z życia, a jednocześnie wymagają już pomocy przy codziennych obowiązkach. Co myślą Państwo o takim rozwiązaniu?

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!