Jak ustawić bezpieczne hasło w Internecie?

Spis treści

Hasło w Internecie jest jak klucz do drzwi. Zbyt oczywiste jest jak kryjówka pod wycieraczką. Nie daje bezpieczeństwa. Zbyt skomplikowane jest z kolei niewygodne. Jak znaleźć złoty środek?

Popularne hasła w Internecie

Wiemy, jakie są najpopularniejsze hasła do kont w Internecie. Były już w przeszłości przypadki ich masowego ujawniania przy okazji wielkich wycieków. Co się okazuje? Dominują proste konfiguracje cyfr, jak "123456" czy "12345678". Pojawiają się też hasła o schematycznej treści: "password" ("hasło" po angielsku) czy "iloveyou" ("kochamcie" po polsku). Hasła pochodzą też od imion czy układów klawiszy na klawiaturze, np. "monika", "qwerty", "zaq12wsx". Niczym nadzwyczajnym nie jest zbitka imienia i roku urodzenia lub ulubionej liczby, np. "kasia69".

Odkrycie takiego hasła zajmuje internetowym przestępcom dosłownie parę chwil. Warto przy tym wiedzieć, że nie wpisują oni ich mozolnie, ręcznie, ale korzystają z programów. Te w pierwszej kolejności wykorzystują bazy takich najpopularniejszych haseł oraz tzw. hasła słownikowe, czyli oparte po prostu o słowa znane ze słownika.

Bezpieczne hasła niekoniecznie są takie bezpieczne

Zabezpieczenie hasła przed takimi atakami jest trudne i może utrudniać życie. Co gorsza, nawet najlepsze hasło prędzej czy później może zostać złamane. Odpowiedni jego dobór powinien jednak ten moment skutecznie opóźnić.

Różne poradniki w Internecie zalecają tworzenie haseł złożonych ze skomplikowanych ciągów znaków, z wykorzystaniem małych liter, dużych, cyfr, znaków interpunkcyjnych i specjalnych. Ale takie hasła mają zasadniczą wadę. Bardzo trudno je zapamiętać. Jeśli zaś nie można ich zapamiętać, ludzie po prostu notują je - zapisują gdzieś obok komputera lub w pliku w samym komputerze. Cały efekt, jaki daje takie hasło, może być więc stracony w parę chwil.

Ustawianie hasła w Internecie


Jak więc w takim razie ustawić naprawdę bezpieczne hasło w Internecie? Najlepiej posłużyć się sposobem. Pozornie przypadkowe znaki wykorzystane w haśle mogą mieć szersze uzasadnienie. Mogą być to pierwsze lub ostatnie znaki w liniach ulubionej książki lub wierszach piosenki. Może być to ciąg znaków zawartych w życiowym motcie. Lub inny, mający oczywiste znaczenie dla właściciela hasła, ale nieodgadniony dla kogoś z zewnątrz.

Przykłady tak utworzonych haseł:

Znaki na początku i końcu pierwszych linii "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza:
L.I,KeW.PyIyN!

Znaki na początku i końcu pierwszych linii piosenki "Przeżyj to sam" Lombardu:
NiNwGyOeKeNkAjIc
(jedyna zmiana to zastosowanie "e" zamiast "ę" w jednym miejscu, ponieważ nie zawsze można w haśle stosować polskie znaki)

Hasło utworzone w ten sposób daje twórcy pewność, że je zapamięta lub łatwo odtworzy. Internetowym przestępcom zaś bardzo utrudnią one życie! Dlatego warto pomyśleć nad zmianą - najlepiej już dziś.

O czym jeszcze pamiętać?

Hasło powinno się zmieniać co pewien czas, zwłaszcza gdy korzysta się z różnych komputerów. Nie należy go ujawniać innym ludziom, nawet gdy podają się za administratorów sieci lub poczty. Żaden usługodawca czegoś takiego nie wymaga.

Jeśli chcą Państwo poznać inne sposoby na bezpieczne korzystanie z sieci, polecamy lekturę poradnika "Bezpieczny Internet krok po kroku", który został stworzony przez CafeSenior specjalnie z myślą o seniorach. Dla naszych subskrybentów dostępny jest on za darmo!

 

Więcej z kategorii Internet
Proste internetowe gry, które ćwiczą mózg
Już co trzeci senior robi zakupy przez Internet
Internet bez tajemnic: selfie
Powiązane artykuły
Skróty internetowe, które powinieneś znać
Co to jest mem internetowy?
10 przykazań bezpiecznego korzystania z Internetu
Polecamy blogi o modzie dla 50+
Jak legalnie oglądać filmy w Internecie?