Śpij dobrze. Jak zadbać o komfort snu?

Odpoczynek jest kluczowy dla sprawnego funkcjonowania organizmu, dobrego samopoczucia i regeneracji. Choć okazjonalnie można przespać się niemal wszędzie, to regularny sen powinien odbywać się w warunkach, które pozytywnie wpłyną na Ciebie.
Para testuje nowy materac, aby zadbać o komfort snu
źródło: materiały partnera
Spis treści

Nick Littlehales w książce „Śpij dobrze” wielowymiarowo opisuje zagadnienia dotyczące snu na przykładzie sportowców. Autor bezpośrednio współpracował z Manchesterem United za czasów Sir Alexa Fergusona czy brytyjską drużyną kolarską. Dzięki odpowiedniemu podejściu do snu Littlehales miał swój realny wkład w sukcesy sportowe swoich podopiecznych. Warto wykorzystać jego wskazówki, chociażby w kontekście wyboru materaca.

Na co zwrócić uwagę wybierając materac?

Nick Littlehales radzi, aby wszędzie, gdzie jest to możliwe zainstalować tzw. king size bed, czyli największe łóżko, jakie zmieści się w Twojej sypialni. Do tego celu sprawdzą się materace 180x200 i 200x200. Jest to szczególnie polecane rozwiązanie dla par. W takiej sytuacji każda osoba ma do dyspozycji 90-100 cm przestrzeni. 

Warto zaznaczyć, że pojedyncze posłania mają zazwyczaj 80-90 cm szerokości. Jest to minimalna zalecana szerokość. Dlatego, zamiast wciskać szafkę nocną i materac 140x200 lub 160x200 do małej sypialni, lepiej zrezygnować z szafki i wyspać się, jak królowa i król. W większych przestrzeniach nie ma takich ograniczeń, a dzięki temu aranżacja jest nieco łatwiejsza. Jeśli zależy Ci na komfortowym śnie to zajrzyj po materac na Senpo.pl.

Wybierz materac przede wszystkim dla siebie

Nie ma uniwersalnego posłania, które będzie najlepsze dla wszystkich. Każdy ma inne preferencje i potrzeby związane z twardością, grubością i materiału, jakim pokryty jest materac. Sprawdź rodzaje wypełnienia i typy pokrowców. Jeśli mocno się pocisz, postaw na rozwiązania, które ułatwią odprowadzanie wilgoci i zapewnią dobrą cyrkulację powietrza. Zmagasz się z alergiami? Postaw na lateksowe wypełnienie, które utrudnia życie nie Tobie, ale roztoczom.

Sprawdź także: Jak wybrać materac dla seniora? – poradnik.

Dopasuj materac do ciała

Posłanie powinno zapewnić równomierne rozłożenie ciężaru ciała. W ten sposób unikniesz nacisku na określone obszary sylwetki. Dzięki temu unikniesz bólów pleców i zakłóceń snu. Dopasowany materac optymalnie podtrzymuje całe ciało. Na rynku dostępne są modele z siedmioma strefami twardości. Poza tym są też takie, które pod wpływem ciepła stają się bardziej elastyczne i pozwalają niemal zatopić się w wygodnym posłaniu.

Szukaj i testuj różne typy materaców.

Littlehales zaleca testowanie różnych modeli materaców, aby znaleźć ten najlepiej dopasowany do swoich potrzeb. Istnieją na rynku sklepy, które oferują okres próbny, który może pomóc w podjęciu decyzji. 

Higiena i jakość są ważne dla Twojego zdrowia

Posłanie należy utrzymać w czystości, ponieważ gromadzą się na nim grzyby, alergeny i roztocza. Ich obecność może negatywnie wpływać na jakość snu, a także zdrowie i samopoczucie. Jeśli nie wysypiasz się w swojej sypialni, to być może potrzeba nie tylko nowego materaca, ale także częstszego odświeżania pościeli i prania pokrowca.

Innowacje w materacach to nie reklama

Najlepsze dostępne materace i łóżka w historii ludzkości dostępne są właśnie dzisiaj. Nie ważne czy mieszkasz w kawalerce, czy ogromnym domu. Możesz mieć innowacyjny materac, np. pamięciowy lub hybrydowy. Ich parametry korzystnie wpłyną na Twój sen i jakość wypoczynku. Jeśli chcesz pozbyć się problemów ze snem, warto poszukać posłania, które sprosta Twoim oczekiwaniom. 

Więcej z kategorii Dom i ogród
Jak zorganizować zjazd rodzinny?
Łóżko rehabilitacyjne - jakie wybrać łóżko ortopedyczne? Cena
Krzesełko do kąpieli - siedzisko, taboret, nakładka na wannę
Powiązane artykuły
Mieszkanie komunalne - wniosek, kryterium dochodowe
Materac przeciwodleżynowy - refundacja NFZ. Jak dostać?
Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą - wniosek
Mieszkanie socjalne - wniosek, warunki, jak dostać
Uchwyt do wanny dla starszej osoby, niepełnosprawnych