Związek z mądrą kobietą sposobem na dłuższe i zdrowsze życie!

Ci, którym zależy na długowieczności, powinni wiązać się z inteligentnymi kobietami – twierdzą naukowcy z University of Aberdeen.

Podobno „za każdym sukcesem wielkiego mężczyzny stoi wyjątkowa, mądra kobieta”. Okazuje się, że za długowiecznością mężczyzny również. Panowie, którzy chcą żyć dłużej i zdrowiej, powinni wiązać się z inteligentnymi kobietami. Szkoccy uczeni odkryli, że mężczyźni pozostający w związkach z mądrymi kobietami mają większe szanse na dłuższe, szczęśliwsze życie i rzadziej cierpią na demencję.

W badaniach analizowano stan zdrowia bliźniąt i odkryto, że otoczenie miało niebagatelny wpływ na kondycję zdrowotną uczestników. Szczególnie istotny okazał się związek małżeński - ustalono, że mężczyźni mający inteligentne żony rzadziej chorowali na demencję, w tym chorobę Alzheimera.

Na ryzyko otępienia i szybszej śmierci oddziałują liczne czynniki, m. in. poziom wykształcenia, styl życia, w tym dieta i poziom aktywności fizycznej, a także rodzaj hobby. Teraz stwierdzono, że mądra małżonka chroni przed chorobą. Nawet u tych mężczyzn z mądrymi partnerkami, u których można było zaobserwować pewne oznaki związane z otępieniem, nie odnotowano charakterystycznych dla demencji zmian na podstawie skanów mózgu.

Dlaczego mądre kobiety chronią przed chorobą Alzheimera? Badacze uważają, że styl życia promowany przez panie o wyższym IQ ma tu szczególne znaczenie. Obejmuje np. sposób spędzania wolnego czasu, który może być stymulujący intelektualnie. Mężowie inteligentnych żon częściej rozwiązują łamigłówki, bywają w muzeach, czy po prostu prowadzą interesujące rozmowy, oceniają uczeni.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij