Zdrowie to nie żarty! Zadbaj o regularne badania

Spis treści
Badania profilaktyczne są ważne w każdym wieku. Wykonywane regularnie mogą uchronić przed schorzeniem lub pomóc w prawidłowym oraz szybkim zdiagnozowaniu pierwszych zmian chorobowych. Jakie badania profilaktyczne powinni wykonywać seniorzy?

Dlaczego należy się badać?


Badania należy wykonywać regularnie, nawet jeśli dopisuje nam dobre samopoczucie. Wiele chorób przebiega bowiem bezobjawowo, a zdiagnozowane zbyt późno zmniejszają skuteczność leczenia. Badania profilaktyczne należy więc wykonywać w każdym wieku. Poza tym to nie tylko obowiązek, ale również przejaw zdrowego stylu życia.

Jakie badania wykonywać regularnie?


Bez względu na wiek i stan zdrowia należy wykonywać określone badania profilaktyczne. Dzięki nim można w porę zauważyć zmiany oraz choroby, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby wątroby lub nerek, a także zmiany nowotworowe.

Pomiar ciśnienia


Do badań, które należy wykonywać regularnie, należy przede wszystkim pomiar ciśnienia. Ciśnienie można mierzyć zarówno w przychodni lekarskiej, jak i samodzielnie w warunkach domowych. Do tego potrzebne jest wówczas odpowiednie urządzenie.

Mierzenie ciśnienia samodzielnie jest o tyle skuteczniejsze, że można pozwolić sobie na częstsze badania i porównywanie wyników. Ryzyko nadciśnienia wzrasta po 50. roku życia, przy otyłości oraz paleniu papierosów.

Morfologia krwi


Prócz badania ciśnienia należy wykonać badanie krwi, które wskaże, czy poziom glukozy oraz żelaza jest odpowiedni. Jest to ważne zwłaszcza dla osób, które czują się osłabione lub u których wystąpił zawał serca bądź udar. W pierwszym przypadku możliwa jest niedokrwistość, w drugim – cukrzyca. Przy tym konieczne jest również sprawdzenie poziomu cholesterolu we krwi.

Badanie moczu


Kolejnym ważnym i wymagającym regularności badaniem jest oddawanie moczu do analizy. Powinno się je wykonywać nieco częściej niż w młodości, a mianowicie dwa razy w roku. Badanie moczu pozwoli na sprawdzenie, czy nie doszło do zakażenia lub choroby nerek, a także cukrzycy lub chorób tętniczych. Badania będą konieczne zwłaszcza, gdy pojawiają się problemy z oddawaniem moczu lub jego nietrzymanie.

Próby wątrobowe


Badania tego typu są bardzo ważne u seniorów, pokazują bowiem, czy narząd ten pracuje prawidłowo. W przypadku osób otyłych lub mających nałogi mogło dojść do zmian lub otłuszczenia wątroby, co prowadzi do zaburzenia w trawieniu tłuszczy. Badania wątroby mogą również potwierdzić lub wykluczyć rozwój żółtaczki, kamicy żółciowej czy nowotworu wątroby.

Badania okulistyczne oraz laryngologiczne


Seniorzy powinni zadbać też o narząd wzroku oraz słuchu. Stąd też ważne są regularne wizyty u okulisty i laryngologa, ponieważ mogą potwierdzić lub wykluczyć zmiany chorobowe – a im wcześniej postawiona diagnoza, tym skuteczniejsze leczenie.

Początkowo zmiany w narządzie wzroku mogą bowiem przebiegać bezobjawowo. Jeśli natomiast pojawiły się pierwsze niepokojące symptomy, takie jak zaburzenia widzenia czy niedosłuch, wizyta u specjalisty jest koniecznością.

Badania przeciwnowotworowe


Po 50. roku życia bardzo ważne jest coroczne przeprowadzanie analizy kału na obecność krwi. Dzięki temu możliwe jest wykluczenie bądź potwierdzenie rozwoju raka jelita grubego. Równie ważne jest regularne prześwietlanie klatki piersiowej, zwłaszcza u osób, które nałogowo palą papierosy.

EKG


Seniorzy nie powinni zapominać o regularnym, corocznym badaniu EKG, czyli elektrokardiografii. Służy zorientowaniu się, czy serce pracuje prawidłowo. Jest ono w stanie wykryć zaburzenia rytmu serca, a nawet uszkodzenie mięśnia sercowego. Badanie jest konieczne w przypadku osób, które przebyły zawał serca.

Pomiar gęstości kości


Jednym z ważniejszych badań jest również pomiar gęstości kości (inaczej densytometria lub BMD). Jest ono bardzo ważne, ponieważ u soób starszych uszkodzeniu ulegają najcześciej kości lędźwiowego odcinka kręgosłupa, okolicy bioder, kości ud, ramion oraz nadgarstków. Dzięki badaniom możliwe jest również zdiagnozowanie osteoporozy.

fot. na licencji GNU, commons.wikimedia.org/wiki/File:Relaci%C3%B3n_M%C3%A9dico_Paciente.png

Więcej z kategorii Badania
Zdrowie to nie żarty! Zadbaj o regularne badania
Badania endoskopowe przewodu pokarmowego i w urologii
Lekarz wykonuje badanie endoskopowe
Kiedy powinieneś odwiedzić laryngologa?
Powiązane artykuły
Pacjenci u lekarza rodzinnego
Zmiana lekarza rodzinnego: jak często i w jaki sposób?
Lekarz wykonuje badanie na osteoporozę
Badanie na osteoporozę – gdzie zrobić i jak wygląda?
Co zabrać do szpitala na badania lub zabieg?
Senior w czasie wizyty u androloga
Androlog - czym się zajmuje? Jak wygląda wizyta?
Ile jest ważne skierowanie na badanie krwi?